Tesla'nın Fremont, CA fabrikasının fotoğrafı

Tesla, bu hafta California Sivil Haklar Departmanına (eski adıyla Adil İstihdam ve Konut Departmanı) karşı dava açtı. Eylem, devlet kurumunun talebine yanıt olarak geliyor. aleyhine devam eden dava şirketin Fremont, California Gigafactory’de “ırksal olarak ayrılmış bir işyeri” işlettiğini iddia eden otomobil üreticisi.

Elektrikli otomobil üreticisi, devletin kamuya şikayette bulunmasından bu yana davadan kurtulmaya çalışıyor. Dava resmi olarak eyalet mahkemesine getirilmeden bir gün önce Tesla, davadaki iddiaları reddetti ve her şeyi “yanlış yönlendirilmiş” olarak nitelendirdi. herkese açık bir blog yazısı.

Ardından şirket, davanın reddini istedi. vuruldu bir eyalet hakimi tarafından. Şirket ayrıca dilekçe verdi Kaliforniya İdare Hukuku Bürosu ile, eyalet sivil haklar dairesinin Tesla’ya karşı dava açarken uygun protokolü takip etmediğini iddia etti.

O şikayette, otomobil üreticisi iddia etti CRD’nin davasını açmadan önce soruşturması hakkında yeterli ayrıntı vermediğini ve kurumun “iyi niyetli uzlaştırma ve arabuluculuk” yapmadığını söyledi. Bir Hakim OLA dilekçesini belirledi bir duraklama nedeni değildi şirkete karşı orijinal davanın.

Ancak, OLA şikayeti yeni karşı davanın temeli gibi görünüyor. Dosyalamada Tesla, CRD’nin Tesla’nın fabrikasındaki sondalarında “yeraltı düzenlemelerini” benimsediği iddiasını tekrarladı. Otomobil şirketi ayrıca, Kaliforniya yetkililerinin iddiaları hakkında yeterli bildirimde bulunmadığını veya dava açmadan önce anlaşmazlığı çözmeye çalışmadığını da yineledi. rapor Bloomberg’den.

Bloomberg’den:

Tesla, Perşembe günü Alameda İlçe Yüksek Mahkemesine yaptığı şikayette, bakanlığın davranışının, eyalet istihdam yasası uyarınca gerekli olan “adil ihbar, tarafsız soruşturmalar, iyi niyetle uzlaşma ve zorunlu dava öncesi arabuluculuk ilkeleriyle tamamen tutarsız” olduğunu söyledi. Şikayete göre dava, kamuya açık görüş alınmadan veya duruşma yapılmadan hukuka aykırı olarak açılmıştır.

Kevin Kish yaptığı açıklamada, CRD “işçilerden yüzlerce şikayet aldıktan sonra” Tesla’yı araştırmaya başladı, dedi. tarafından bildirildiği gibi Sınır. Ajansın müteakip davası, çalışanların fabrikada karşılaştıklarını söylediklerine dair rahatsız edici açıklamalar içeriyor. Hem akranlardan hem de yönetimden sık sık ırkçı hakaretler, aylarca bırakılan ırkçı duvar yazıları ve ayrıca ayrımcı bir ceza ve ödül sistemi olduğu iddialarını katalogluyor.

The Verge’den:

Siyah çalışanlara fabrikada fiziksel olarak en zorlu işlerin verildiğini ve bu tür işlere “daha uygun” olduklarını söylediklerini bildirdiler. Siyah işçiler, küçük işyeri ihlalleri için Siyah olmayan meslektaşlarına göre daha sık cezalandırıldıklarını ve terfilerden daha sık reddedildiklerini söylüyorlar. Sonuç olarak, Tesla’nın yönetiminde yeterince temsil edilmediler. A 2020 çeşitlilik raporu Tesla’dan siyah işçilerin işgücünün yüzde 10’unu ve liderliğinin yüzde 4’ünü oluşturduğunu söyledi.

California’nın şirkete açtığı dava, şirketin karşılaştığı birçok ırk ayrımcılığı davasından biri. Temmuz ayında, bir grup Siyah Tesla çalışanı bir dava açtı. ayrı takım elbise otomobil üreticisine aynı Fremont fabrikasında çalışma deneyimleri nedeniyle. Birkaç ay önce, Tesla’nın Lathrop alt montaj fabrikasında bir Siyah işçi kendi davasını açtı.

2021’de, eski bir Tesla çalışanı olan Owen Diaz, otomobil üreticisine karşı ırkçı bir önyargı davası kazandı ve 137 milyon dolar ödül aldı Karşılaştığı suistimal için tazminat olarak (daha sonra bir federal yargıç bu zararları azalttı yasal limiti gerekçe göstererek 15 milyon dolara kadar). Ve 2017’de başka bir Tesla çalışanı olan Marcus Vaughn, dava açtı 100’den fazla Siyah işçi adına tacize uğradığını iddia etti. Yanıt olarak, CEO Elon Musk bildirildiğine göre işçilere şirketinde “kalın tenli olmaları ve özrü kabul etmeleri” gerektiğini söyledi.

tesla karargahını taşıdı Ekim 2021’de Kaliforniya’dan Teksas’a, ancak Fremont fabrikasını işletmeye devam ediyor.

Otomobil üreticisi de karşılaştı çoklu şikayetler nın-nin cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı. Şu anda şirket, soruşturma altında tarafından U.S. Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu.genel-7