Signal, İran'da Engellendikten Sonra Ülkelerin Kısıtlamalarını Atlatmanıza Yardımcı Olmanızı İstiyor başlıklı yazı için görsel

Fotoğraf: Edward Smith (Getty Resimleri)

Kadınlara bok gibi davranan despot bir rejime şifreli mesajlaşma getirmeye yardımcı olmak ister misiniz? Pekala, şimdi senin şansın.

Signal şu ​​anda kullanıcılardan uçtan uca şifreli İran’da mevcut mesajlaşma servisi. Signal, genel olarak sektördeki en güvenli, gizlilik merkezli iletişim platformu olarak kabul edilen şeyi sunar. Ancak, uygulama Engellendi Geçen Ocak ayında İran’da artan popülariteyi gördükten sonra. Şu anda protestolar ışığında sallanan Ülkede, şirket şimdi gizlilik koruma hizmetini destekleyebilen geçici bir proxy sunucu ağını destekleme konusunda yardım için küresel kullanıcı tabanına başvuruyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “Eğer istekliyseniz ve imkanınız varsa, İran’daki kişilerin Signal’e bağlanmasını sağlayacak bir proxy sunucusu kurmak için lütfen aşağıdaki talimatları izleyin” dedi. yeni gibi başkanMeredith Whittaker, içinde bir blog yazısı Perşembe yayınlandı. Umudumuz, biz orada çalışacak ek sansür atlatma tekniklerini keşfetmeye devam ederken, bunun İran’daki insanların Signal üzerinden iletişim kurmaya başlamasına yardımcı olacağıdır.”

vekil sunucular temelde istemciler (web kullanıcıları) ve onların kaynak sunucuları arasında geçen aracılardır.. Bu düzenlemeyi ayarlamak, isteklerin kaynak sunucu yerine proxy tarafından iletilmesine (ve bazen yerine getirilmesine) olanak tanır. Proxy’ler çeşitli amaçlar için kullanılabilir. nedenleri, ancak bu durumda, İran hükümeti tarafından uygulanan boğucu sansür önlemlerini atlatmak için kullanılıyorlar.

İranlıların şu anda Signal’i neden isteyebileceğini görebilirsiniz. protestolar şu anda ülkeyi sallıyor ve ulusun polisi şiddetle çökertme. Ayaklanma, daha geçen hafta meydana gelen bir olayın sonucudur: 22 yaşındaki Mahsa Amini, İran’ın “ahlak polisi”, ülkenin kıyafet kurallarını düzenleyen bir yerel kolluk kuvveti. Amini’nin başörtüsünü “uygunsuz” olarak gördükten sonra “uygun olmayan kıyafet” giydiği için tutuklandığı bildirildi. Amini’nin şiddetli ölümüne ilişkin tartışmalı açıklamalar ülkeyi paramparça etti: hükümet, genç kadının gözaltındayken kalp krizi geçirdiğini ve “doğal sebeplerden” öldüğünü iddia ediyor. Ancak, yaygın raporlar onun dövüldüğünü iddia ediyor. hükümetin adamları tarafından ölüme.

Whittaker, “Kuruluşların ve bireylerin İranlı kullanıcılar için Signal TLS Proxy sunucularını çalıştırmaya ve dağıtımlarını koordine etmeye yardımcı olmalarını umuyoruz” dedi. Signal’in blogu. “Ayrıca daha otomatik ve kullanışlı olan diğer teknikleri araştırmaya devam ediyoruz.”

Signal’in amacına ulaşmasına yardımcı olmak istiyorsanız, şirket şunları sağlamıştır: adım adım talimatlar proxy sunucularından birinin nasıl kurulacağı ve çalıştırılacağı hakkında. Signal ayrıca kullanıcılardan retweet yaparak haberi yaymalarını ve çabayla dayanışma göstermelerini istedi. #IRanASignalProxy.

genel-7