Sanatçının BEASTie izlenimi. Görüntü, mavi, büyük kütleli bir yıldızın etrafındaki uzak bir yörüngede bulunan gaz devi bir gezegeni (Jüpiter gibi) göstermektedir. Gezegenin başka bir yıldızdan alınmış veya çalınmış olması muhtemeldir. Arka plandaki yıldızlar, aynı yıldız oluşum bölgesinin üyeleridir ve BEASTie’nin etrafında doğduğu yıldız olabilir. Kredi bilgileri: Mark Garlick

Sheffield Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni bir köken önerdiler. JüpiterGüneşimizin kütlesinin üç katı kütleli yıldızların yörüngesinde dönen gezegenler gibi.

Son araştırmalara göre, çoğu yıldızın yaratıldığı yoğun nüfuslu yıldız doğumevlerindeki büyük yıldızlar, Jüpiter büyüklüğünde gezegenleri çalabilir veya ele geçirebilir.

Sheffield Üniversitesi araştırmacıları, yeni bulunan B-yıldızlı Exoplanet Bolluk STudy (BEAST) gezegenleri için yeni bir açıklama sundu. Bunlar, Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden yüzlerce kez daha büyük yıldızlardan uzakta bulunan Jüpiter benzeri gezegenlerdir.

Büyük kütleli yıldızlar, gezegenlerin güneş sistemimizin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in boyutuna kadar genişlemesini önleyen büyük miktarda ultraviyole radyasyon ürettiğinden, yakın zamana kadar gelişimleri bir gizemdi.

Sheffield Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü’nden çalışmanın ortak yazarı Dr. Emma Daffern-Powell, “Önceki araştırmamız, yıldız doğumevlerinde yıldızların diğer yıldızlardan gezegenleri çalabildiğini veya dediğimiz şeyi yakalayabildiğini göstermiştir. serbest yüzen’ gezegenler. Bu fidanlıklarda büyük kütleli yıldızların Güneş benzeri yıldızlardan daha fazla etkiye sahip olduğunu biliyoruz ve bu büyük yıldızların gezegenleri yakalayabildiğini veya çalabildiğini bulduk – buna ‘CANAVARLAR’ diyoruz.”

“Aslında bu bir gezegen soygunu. Bu BEASTies’in çalınmasının veya yakalanmasının, yıldız oluşturan bir bölgenin evriminin ilk 10 milyon yılında ortalama bir kez gerçekleştiğini göstermek için bilgisayar simülasyonlarını kullandık.”

Sheffield Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü’nde astrofizik öğretim görevlisi olan Dr. Richard Parker şöyle açıklıyor: “BEAST gezegenleri, Güneş benzeri yıldızların etrafındaki gezegen sistemlerinden inanılmaz çeşitlilik gösteren sayısız ötegezegen sistemine yeni bir eklemedir. Güneş Sistemimizden evrimleşmiş veya ölü yıldızların yörüngesindeki gezegenlerden çok farklıdır BEAST işbirliği, devasa yıldızların yörüngesinde dönen en az iki süper Jovian gezegeni keşfetti. Gezegenler devasa yıldızların etrafında oluşabilirken, Jüpiter ve Jüpiter gibi gaz devi gezegenleri tasavvur etmek zordur. Satürn yıldızlardan gelen radyasyonun gezegenleri tam olarak oluşmadan önce buharlaştırabileceği bu tür düşmanca ortamlarda oluşabilmek.”

“Ancak simülasyonlarımız, bu gezegenlerin BEASTies için gözlemlenenlere çok benzer yörüngelerde ele geçirilebileceğini veya çalınabileceğini gösteriyor. Sonuçlarımız, daha uzak yörüngelerde (Dünya’dan Güneş’e olan uzaklığın 100 katından daha fazla) gezegenlerin ana yıldızlarının yörüngesinde dönüyor olmayabileceği fikrine daha fazla güven veriyor.

Referans: Richard J Parker ve Emma C Daffern-Powell, 7 Eylül 2022, “HARİKALAR YAPMAK: büyük yıldızların etrafında gezegen sistemlerinin dinamik oluşumu”, Kraliyet Astronomi Derneği’nin Aylık Bildirimleri.
DOI: 10.1093/mnrasl/slac086

Araştırma, Sheffield Üniversitesi’nden Dr. Richard Parker ve Dr. Emma Daffern-Powell tarafından yürütüldü ve bizimki gibi gezegen sistemlerinin binlerce başka gezegen bağlamında ne kadar yaygın olduğunu belirlemeyi amaçlayan daha büyük bir araştırma programının parçası. gezegen sistemlerinde Samanyolu gökada.uzay-2