Trump'ın ikinci favori sosyal medya sitesi (elbette Twitter'dan sonra) şimdiye kadarki en çevrimiçi eski başkan tarafından bir kez daha erişilebilir olabilir.

Donald Trump eski hayatına dönebilir eski sosyal medya tuhaflıkları sadece birkaç ay içinde. bu iki yıllık yasakFacebook’tan eski baş afişi yasaklayan, 2023’ün başında sona eriyor. Ve Facebook’un ana şirketi Meta, bunun olup olmadığını açıklamadı. Trump’ın sanal sürgününü uzatacak.

Meta’nın küresel ilişkilerden sorumlu başkanı Nick Clegg, “Kamu alanını etkileyen bir karar verdiğinizde çok dikkatli hareket etmeniz gerekiyor” dedi. söz konusu bir medya etkinliği sırasında Yeni haber kuruluşu Semafor’un ev sahipliğinde. Öyle görünüyor Clegg Trump’ın Facebook’taki varlığının kaderine şu ya da bu şekilde karar vermekle kimin görevlendirileceği.

Yönetici ayrıca, şirketin gelecekteki hareket tarzını belirlemek için Meta’nın dış kaynaklara danışacağını ve “gerçek dünyadan zarar” riskini değerlendireceğini açıkladı. Bunların hepsi daha önceki şirket açıklamalarını yansıtıyor.

Eski başkan Meta platformlarından, Facebook ve Instagram’dan atıldı, ertesi gün Şiddetli ayaklanmaları kışkırtmadaki rolü nedeniyle ABD Capitol’deki 6 Ocak 2021 ayaklanması. Başlangıçta, CEO Mark Zuckerberg duyurdu blok “süresiz olarak” sürecek, ancak Meta’nın gözetim kurulu bu karara itiraz ettive yeniden değerleme için bir zaman çizelgesinin uygulanmasını zorunlu kılmıştır.

2021 yılının Haziran ayında şirket, yönetim kurulunun talebini yerine getirdi ve ilan ettiiki yılın sonunda, “kamu güvenliğine yönelik riskin azalıp azalmadığını değerlendirmek için uzmanlara bakacaktır.”

6 Ocak’ın ardından, YouTayrıca ube yasak koydu Trump’ta. Eski başkanın para harcadığı anlaşılan Twitter da öyle. onun büyük kısmı çevrimiçi zaman. Özellikle, Meta’nın aksine, Twitter’ın yasağı kalıcıdır (Elon Musk’ın onun edinimi). Teknoloji devleri Trump’ı yasakladıklarını açıkladıktan sonra yanıt verdi bir dava ile ve sonra oluşturarak Gerçek Sosyalkendi “özgür konuşma” platformu.

Trump, görevdeyken kuduz sosyal medya kullanımı nedeniyle geniş çapta eleştirildi. Genellikle tweetleri ve gönderileri yayılan dezenformasyon. Ancak, Clegg ve Meta için doğruluk (veya yanlışlık) Trump’ın gönderilerinin sayısı, bu gönderilerin potansiyel etkisi kadar sorun değil. “Var olduğunu düşünürsek platformumuzda gerçek dünyada zarara – fiziksel zarara – yol açacak içerik, o zaman buna karşı harekete geçme konusunda net bir sorumluluğumuz olduğunu hissediyoruz.” Clegg yenidenPerşembe günü etkinlikte yinelendi.

Trump’ın Facebook ve Instagram’a geri dönmesine izin verilirse, bu ona çok daha büyük bir sosyal medya izleyicisi 2024 başkanlık yarışı için zamanında.genel-7