Aynı anda birkaç kaynak“Kommersant” yayını dahil) Toyota’nın bu yılın Mart ayından bu yana atıl durumda olan St. Petersburg’daki fabrikasını kapatmaya karar verdiğini bildirdi. Bu, 23 Eylül sabahı düzenlenen özel bir toplantıda işletme çalışanlarına duyuruldu.Bildirildiği gibi, sitenin kapatılması kararı “Rusya Federasyonu’ndaki mevcut durum” nedeniyle alındı. Bahardan bu yana her ay maaşının üçte ikisi ödenen tüm çalışanlar, en az 12 aylık maaş artışı ile işten çıkarılacak.

Kommersant, Rusya’daki üretimi bırakmanın yanı sıra, şirketin markanın Moskova ofisinin faaliyetlerini de optimize ettiğini öğrendi – çalışanlarına ayrıca artan ödemeler teklif edilecek.

Şimdi kaynaklara göre, St. Petersburg bölgesi ya koruma ya da satış için bekliyor. “Tesisin diğer kaderi neredeyse açık: gerçek parayla satmak imkansız. Çünkü kimse. Eğer sadece hiçbir şey için. Toyota’nın kendisi olmadan orada Toyota üretmek imkansız. Diğer arabalar için yeniden profil oluşturabilirsiniz – isteyenler olması ve bileşenleri olması şartıyla”, – Za Rulem yayınının genel yayın yönetmeni Maxim Kadakov, Telegram kanalında yazdı.

Aynı zamanda Rusya’daki Toyota bayileri de eskisi gibi otomobillerin satış sonrası hizmetlerini işletmeye ve gerçekleştirmeye devam edecek.

Shushary’deki Toyota fabrikasının 2007’de piyasaya sürüldüğünü hatırlayın. Geleneksel olarak Rusya’da en çok satan otomobiller arasında yer alan Camry sedanları ve RAV4 geçitlerini üretti. Camry ve RAV4 modelleri aynı siteden Ermenistan, Beyaz Rusya ve Kazakistan’a ihraç edildi.genel-22