Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX), Starship yeni nesil fırlatma aracı sistemi için yörünge test uçuşu kampanyasını sürdürüyor. Şirket, geçen yıl Starship üst kademe uzay aracının yörünge altı test uçuşlarını düzenli olarak gerçekleştirdikten ve bir prototipi başarılı bir şekilde indirmeyi başardıktan sonra, bu yıl boyunca roketin ilk aşama güçlendiricisine odaklandı. İlk aşama güçlendirici, daha fazla motora sahip olduğundan ve uzay aracını Dünya atmosferinden uzaya itmekten sorumlu olduğundan, üst aşamadan daha karmaşıktır. Şirket tarafından bugün erken saatlerde paylaşılan görüntüler, roketin 33 Raptor 2 motorunun tümünü içeren daha riskli statik yangın testlerine geçmeden önce, güçlendiricinin alt veya kıç bölümünü dayanıklılık için yükselteceğini doğruladı.

SpaceX, 230 Feet Uzunluğunda Roketi Çok Önemli Yükseltmeler İçin Fabrikasına Geri Gönderiyor

Bugünkü hamle, SpaceX başkanı Bay Elon Musk’ın dün güçlendirici için önemli detayları paylaşmasının ardından geldi. Musk’ın şirketi şu anda, bu hafta başlarında yedi motorunu aynı anda test eden ilk güçlendirici olan Super Heavy Booster 7 prototipinin ince ayarını yapıyor ve test ediyor. SpaceX’in pompalarını test etmek için daha önceki bir girişimi, roketin tabanında yanan devasa bir ateş topu gördüğünden, testler çok önemliydi; bu, o sırada roketin motorlarının fırlatma girişimi için kullanılamaz hale gelmiş olabileceğine dair korkuları artırdı.

Ancak SpaceX, roketi hızla inceleme ve gerekirse onarım yapma eğilimini sürdürdü. Motor kazasından önce, aynı hidroforun bir basınç testi sırasında yakıt borusu deforme oldu ve SpaceX, birkaç hafta içinde yeni bir boruyla fabrikasına geri göndererek gözlemcileri hayrete düşürdü.

Şimdi, Booster 7’nin bazı yakıt ve tahrik sistemlerini doğrulayan statik yangın testi ile SpaceX, dayanıklılık yükseltmeleri için onu fabrikasına geri gönderiyor.

Musk’a ve SpaceX’in Teksas tesislerini düzenli olarak izleyen gazetecilere göre bu yükseltmeler, güçlendiricinin motorlarının korunmasını içerecek. Booster 7, 33 motor kullanır ve bir veya daha fazla arıza durumunda tüm motorlarda ciddi hasar riski vardır.

SpaceX’in bugünün fabrikaya taşınmasıyla birlikte yedi motorlu statik yangın girişiminden sonraki birkaç gün içinde hareket ettiği hız, şirketin merakla beklenen yörünge test uçuşunu en erken zamanda gerçekleştirmek için tüm hızıyla ilerlediğini gösteriyor.

Musk, şirketinin 394 fit yüksekliğinde bir roketi yörüngeye fırlatma konusundaki ilk girişimini işaret edecek olan bu uçuşun Kasım ayı başlarında gerçekleşebileceğine inanıyor. Başarılı olması durumunda, SpaceX dünyanın en güçlü roketini kullanma onuruna sahip olacak – sonunda Mars’a düzenli bir görev kadansı geliştirmeyi hedefleyen bir makine.

Starship Mars’a uçmadan önce Ay’da duracak. Roket, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Artemis programının bir parçası ve üst aşaması, NASA tarafından şimdiye kadar ay yüzeyine astronot indirmek için seçilen tek araç. Lunar Starship’in gösteri görevi 2024’te gerçekleşecek ve şirketin The Boeing Company’nin Orion uzay aracıyla ay yörüngesindeki astronotları ‘kepçelemek’ için çalıştığını görecek.

Ay görevi (2024 gösteri görevinden sonra gelecek), SpaceX’in önce itici deposunu başlatmasını ve ardından tanker Starships ile doldurmasını içerecek. Depo dolduğunda, boş Ay Yıldız Gemisi fırlatılacak, depoda yakıt ikmali yapacak ve ardından ay yörüngesine gidecek. Orada bir kez, NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) mürettebatı Orion’a fırlatacak ve Ay’ın yakınındaki Starship’e transfer olacaklar. Görevlerini bitirdikten sonra astronotlar, Orion’da Dünya’ya geri dönecekler.

genel-17