Nvidia, yeni duyurulan bir Omniverse Cloud ile metaverse için hazırlanmaya başlayan en son şirket oldu.

En son Nvidia GTC 2022 etkinliğinde duyuruldu (yeni sekmede açılır)şirketin ilk hizmet olarak yazılım (SaaS) teklifi, geliştiricilerin meta veri deposu uygulamaları tasarlamasını, yayınlamasını, çalıştırmasını ve deneyimlemesini desteklemek için tasarlanmıştır.

Omniverse Cloud, 700’den fazla şirket ve 200.000 kişinin halihazırda kaydolduğu 3D iş akışları gibi yüksek performanslı yetenekler sunarken yerelleştirilmiş bilgi işlem gücü ihtiyacını ortadan kaldırır.

Nvidia Omniverse Bulutu

Nvidia, güvenlik sistemlerini test etmek için fiziksel tabanlı sensör verileri üretebilen ve gerçekçi ortamları simüle edebilen yeni SaaS’ından özellikle yararlanacak geliştiricilere örnek olarak otonom araç mühendislerini kullandı.

Omniverse Nucleus Cloud, tasarımcıların paylaşılan 3B verilere erişmesini sağlayan temel bileşendir. Bundan, kullanıcılar projeler oluşturmak ve incelemek için Omniverse App Streaming ve Omniverse View’i ve sentetik veriler oluşturmak için Omniverse Replicator’ı kullanabilir.

Diğer araçlar arasında, birden çok bulut bilgi işlem örneğini kullanmak isteyen ekipler için Omniverse Farm; ölçeklenebilir robotik simülasyon uygulaması Nvidia Isaac Sim; ve otonom araç geliştirme gibi çok sensörlü simülasyonları çalıştırmak için Nvidia Drive Sim.

Zaten gemide, %10’unu Volkswagen yan kuruluşu Porsche’nin oluşturduğu Hırvat hiper otomobil şirketi Rimac bulunuyor. CEO ve kurucu Mate Rimac, Nvidia’nın metaverse teklifini “anında ayarlanabilen” elektrikli otomobil motorlarıyla karşılaştırıyor. Bir şekilde açıklamaya devam ediyor şirketin web sitesinde basın açıklaması (yeni sekmede açılır) Omniverse Cloud tarafından sağlanan 3D araç konfigüratör deneyiminin “her katmanı manuel olarak oluşturmak zorunda kalmadan kişiselleştirme için sonsuz olasılıkların kilidini açarak zamandan ve paradan tasarruf sağladığını” söyledi.

Pazarlama hizmetleri organizasyonu WPP, Omniverse Cloud’un bir başka erken uygulayıcısıdır. Şirket, teknoloji şefi Stephan Pretorius’un düşük emisyonlu üretim süreci sayesinde daha sürdürülebilir olduğunu söylediği özel, 3D içerik sunmak için SaaS ile otomotiv pazarlama hizmetlerini zaten başlattı.

Omniverse Farm, Omniverse Replicator ve Nvidia Isaac Sim, A10G Tensor Core GPU’larla Amazon EC2 G5 bulut sunucularını kullanarak AWS’de self servis dağıtım için zaten mevcut. Daha geniş anlamda, Omniverse Cloud, uygulama tabanlı bir erken erişim programı aracılığıyla Nvidia tarafından yönetilen hizmetler olarak sunulacak.genel-6