Jüpiter’in uydusu Europa’nın bu görüntüsü, 16 Ekim 2021’de NASA’nın Juno uzay aracındaki JunoCam görüntüleyici tarafından yaklaşık 51.000 mil (82.000 kilometre) uzaklıktan çekildi. Kredi: Görüntü verileri: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS / Andrea Luck tarafından görüntü işleme

29 Eylül Perşembe günü, saat 2:36 PDT (5:36 EDT), NASA’nın Juno uzay aracı, Jüpiter’in buzla kaplı ayı Europa’nın yüzeyinin 222 mil (358 kilometre) yakınına gelecek. Güneş enerjisiyle çalışan uzay aracının, Europa’nın yüzeyinin şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntülerinden bazılarını elde etmesinin yanı sıra, Jüpiter’in manyetosferiyle etkileşimi ile birlikte ayın içi, yüzey bileşimi ve iyonosfer hakkında değerli veriler toplaması bekleniyor.

Bu tür bilgiler, ajansın buzlu ayı incelemek için 2024’te piyasaya sürülecek olan Europa Clipper da dahil olmak üzere gelecekteki görevlere fayda sağlayabilir. San Antonio’daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden Juno Baş Araştırmacısı Scott Bolton, “Avrupa çok ilgi çekici bir Jovian ayı, gelecekteki NASA misyonunun odak noktası” dedi. Europa Clipper ekibine görev planlamasında yardımcı olabilecek verileri sağlamanın yanı sıra bu buzlu dünyaya yeni bilimsel bakış açıları sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

1.940 mil (3.100 kilometre) ekvator çapına sahip olan Europa, Dünya’nın Ay’ının yaklaşık %90’ı büyüklüğündedir. Bilim adamları, tuzlu bir okyanusun mil kalınlığında bir buz kabuğunun altında olduğunu düşünüyor ve Europa’nın yüzeyinin altındaki yaşamı destekleyebilecek potansiyel koşullar hakkında soru işaretleri uyandırıyor.

Yakın uçuş, Juno’nun yörüngesini değiştirecek ve Jüpiter’in yörüngesini 43 günden 38 güne indirecek. Galileo’nun 3 Ocak 2000’de 218 mil (351 kilometre) yaklaşmasından bu yana bir NASA uzay aracının Europa’ya en yakın yaklaşımı olacak. Ayrıca, bu uçuş, Juno’nun genişletilmiş görevi sırasında Galileli bir ay ile ikinci karşılaşmayı işaret ediyor. Misyon, Haziran 2021’de Ganymede’yi araştırdı ve 2023 ve 2024’te Io’ya yakın yaklaşmayı planlıyor.

Veri toplama, uzay aracı Europa’dan 51.820 mil (83.397 kilometre) olduğunda, en yakın yaklaşımdan bir saat önce başlayacak.

JPL’de Juno misyon müdür yardımcısı John Bordi, “Uzay aracı ve ay arasındaki göreceli hız saniyede 14,7 mil (saniyede 23.6 kilometre) olacak, bu yüzden oldukça hızlı çığlık atıyoruz” dedi. “Planlanmış verilerimizi başarılı bir şekilde elde etmek için tüm adımlar bir saat gibi gitmeli, çünkü uçuş tamamlandıktan kısa bir süre sonra, sadece 7 ½ saat sonra gerçekleşecek olan Jüpiter’in yaklaşmakta olan yakın yaklaşımımız için uzay aracının yeniden yönlendirilmesi gerekiyor.”

NASA'dan Juno, Jüpiter'in buzlu ayı Europa'nın yakın uçuşunu gerçekleştirecek

Juno’nun genişletilmiş görevi, Ganymede, Europa ve Io uydularının uçuşlarını içerir. Bu grafik, uzay aracının Jüpiter’in yörüngelerini – perijove için “PJ” veya gezegene en yakın yaklaşım noktası olarak etiketli – gri renkteki ana görevinden mavi ve mor tonlarında genişletilmiş görevinin 42 yörüngesine kadar gösteriyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/SwRI

Uzay aracının eksiksiz alet takımı ve sensörleri, Europa karşılaşması için etkinleştirilecek. Juno’nun Jüpiter Enerjik-Parçacık Dedektör Aracı (JEDI) ve orta kazançlı (X-band) radyo anteni, Europa’nın iyonosferi hakkında veri toplayacak. Dalgaları, Jovian Auroral Dağılım Deneyi (JADE) ve Manyetometre (MAG) deneyleri, Juno, Europa’nın Jüpiter’in manyetosferiyle etkileşimini araştırırken, ayın ardından plazmayı ölçecek.

MAG ve Waves ayrıca Europa’nın yüzeyinin üzerindeki olası su bulutlarını da arayacak. Bolton, “İşi yapmak için doğru ekipmana sahibiz, ancak bir tüy yakalamak için çok şans gerekecek” dedi. “Doğru zamanda doğru yerde olmalıyız, ancak eğer çok şanslıysak, bu kesinlikle bir sayıdır.”

İç ve Dış

Juno’nun Mikrodalga Radyometresi (MWR), Europa’nın su-buz kabuğunu inceleyerek bileşimi ve sıcaklığı hakkında veri elde edecek. Bu, ayın buzlu kabuğunu incelemek için ilk kez bu tür veriler toplanacak.

Ek olarak, görev, uçuş sırasında JunoCam (halka açık bir kamera) ile ayın dört görünür ışık görüntüsünü çekmeyi bekliyor. Juno bilim ekibi, Europa’nın yüzey özelliklerinde son yirmi yılda meydana gelmiş olabilecek değişiklikleri arayarak, onları önceki görevlerden görüntülerle karşılaştıracak. Bu görünür ışıklı görüntüler, piksel başına 0,6 milden (1 kilometre) daha iyi bir beklenen çözünürlüğe sahip olacaktır.

Juno, aya en yakın olduğu zaman Europa’nın gölgesinde olacak olsa da, Jüpiter’in atmosferi, Juno’nun görünür ışık görüntüleyicilerinin veri toplaması için yeterli güneş ışığını yansıtacaktır. Yıldız alanlarının görüntülerini çekmek ve Juno’nun yönünü bulmasına yardımcı olmak için bilinen konumlara sahip parlak yıldızları aramak için tasarlanan görevin yıldız kamerası (Yıldız Referans Birimi olarak adlandırılır), Europa’nın yüzeyinin yüksek çözünürlüklü siyah beyaz bir görüntüsünü alacak. Bu arada, Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) yüzeyinin kızılötesi görüntülerini toplamaya çalışacak.

Juno’nun yakın çekim görüntüleri ve MWR cihazından alınan veriler, 2030’da Europa’ya ulaştıktan sonra yaklaşık 50 uçuş gerçekleştirecek olan Europa Clipper misyonunu bilgilendirecek. Europa Clipper, bilim adamlarının kullanacağı bilgiler olan ayın atmosferi, yüzeyi ve iç mekanı hakkında veri toplayacak. Europa’nın küresel yer altı okyanusunu, buz kabuğunun kalınlığını ve yer altı suyunu uzaya salıyor olabilecek olası tüyleri daha iyi anlamak için.


NASA’nın Europa Clipper misyonunun ayrılmaz bir parçasını oynamak için ultraviyole enstrüman


Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından sağlanmıştır

Alıntı: NASA’nın Juno’su, Jüpiter’in buzlu uydusu Europa’nın (2022, 22 Eylül) yakın uçuşunu gerçekleştirecek. https://phys.org/news/2022-09-nasa-juno-flyby-jupiter-icy.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1