Amazon yöneticileri Andy Jassy ve Jeff Bezos, Prime aboneliklerine yönelik bir Federal Ticaret Komisyonu (FTC) soruşturmasında yer almaya hazırlanıyor. Tüketici haklarının uygulanmasından sorumlu federal kurumun bu kararı, e-ticaret devine karşı durma niyetinde olduğunu gösteriyor.

Amazon şikayette bulundu

Mart 2021’de FTC, Amazon’un Prime programı, özellikle abonelik kaydı ve iptal süreçleri hakkında bir soruşturma başlattı. Amazon’un kullanıcıları Prime’a kaydolmaları için kandırıp kandırmadığını belirlemeye çalışırken, iptal etmek ve otomatik olarak yenilenen yinelenen ücretlerden kaçınmak için kolay bir yol sağlamaz. Bir hatırlatma olarak, Prime’ın dünya çapında 200 milyondan fazla abonesi var.

Aynı kategoride

Instacart arabası.

Instacart, teknolojilerini Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok mağazanın hizmetine sunuyor

Geçen Haziran ayında FTC, Amazon tarafından sunulan Audible, Amazon Music veya Kindle Unlimited gibi diğer aboneliklere genişletmek için soruşturmasını hızlandırmaya karar verdi ve ayrıca firma liderlerinden de ifade vermesini istedi. Ağustos ayında, ikincisi, özellikle üst düzey yöneticilerden gelen bilgi ve tanıklık taleplerinin çok geniş ve çok ağır olduğunu iddia ederek, teşkilata karşı bir şikayette bulunarak misilleme yaptı.

Amazon, iki yöneticisinin programları göz önüne alındığında ifade vermenin çok zor olacağını ve hiçbir şekilde Amazon Prime’ın abonelik süreçlerine bağlı olmadıklarını açıkladı. Şirket, ajans çalışanlarını şirketin kurucusu Jeff Bezos’u ve CEO’su Andy Jassy’yi taciz etmekle bile suçladı.

FTC (neredeyse) pes etmiyor

İçinde bir reçete Cumhuriyetçi Komiser Christine Wilson tarafından yazılan FTC, Amazon’un, yöneticilerinin programının onlar için çok zahmetli olduğunu yeterince kanıtlayamadığını ve bu nedenle şirketin iddialarını reddediyor. Ancak, tanıkların ihtilaf durumları dışında kendi avukatlarını seçmelerine izin vermenin yanı sıra, ifade vermeden önce onlara daha fazla hazırlık süresi verdi.

Bir Amazon paketiBir Amazon paketi

FTC, Amazon’un hızlandırılmış teslimatı içeren Amazon Prime abonelik süreciyle tüketicileri yanıltıp yanıltmadığını araştırıyor. Fotoğraf: ANIRUDH / Unsplash

Amazon, FTC’nin eylemlerinden özellikle rahatsız oldu ve ajansın ” durumu kötüleştirdi soruşturmayı genişleterek. tarafından soruldu duvar sokak günlüğübir şirket sözcüsü şirketin ” FTC’nin kendi aleyhine hükmetmeyi büyük ölçüde reddetmesine şaşırmamakla birlikte hayal kırıklığına uğradı “.

Ayrıca Amazon’un en başından beri FTC’nin soruşturmasıyla işbirliği yaptığını ve ona zaten on binlerce sayfalık belge sağladığını açıkladı. ” En son taleplerin çok geniş ve gereksiz yere külfetli olduğu konusunda endişeliyiz ve tüm seçeneklerimizi keşfedeceğiz. “, o devam etti. Bu nedenle, şu an için Andy Jassy ve Jeff Bezos’un şirketin tüm sertliğine rağmen ifadeye çağrılması bekleniyor.

Amazon ve FTC tam bilek güreşinde

Durum, iki varlık arasındaki hesaplaşmayı yansıtıyor. 2020’den beri FTC’ye teknolojik devlerin ateşli bir rakibi olan Lina Khan başkanlık ediyor. 2017’de henüz hukuk öğrencisiyken Amazon’un tekelini eleştiren bir rapor yayınladı; şirket ayrıca, kanaati taraflı olacağı için kendisiyle ilgili antitröst davalarına bakamayacağını talep ederek kendisini Khan’dan korumaya çalıştı.

Prime’a ek olarak FTC, Amazon’un en son satın almaları olan One Medical ve iRobot devralmalarıyla da ilgileniyor ve soruşturmalarından sonra bunları engellemeye çalışabilir.genel-16