Apple’ın yeni çıkan Always-on ekran modunu nasıl idare ettiğini düşünüyorsanız, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max çok dikkat dağıtıyor, yalnız değilsiniz. Apple, bu özelliği pil açısından mümkün olduğunca verimli hale getirmek için elinden geleni yaparken, görselleştirme yaklaşımına gerçekten ek değer sağlamayı unutmuştu.

Tarih/saat/bildirim sayılarını, genellikle beyaz bir yazı tipi olan zıt renklerde göstermek yerine, Apple Watch yoluna gitti ve soluk da olsa renkli duvar kağıdıyla tamamlanmış, tam gelişmiş bir kilit ekranı gösteriyor. Apple yaklaşımını şöyle açıklıyor:
Bu tür, her zaman açık ekran fikrinin karşısında uçar, özellikle de bir gece saati olarak kullanmak istiyorsanız, pilden tasarruf etmek için özelliği geceleri otomatik olarak kapatmak gibi. Apple’ın iPhone 14 Pro Max’te Always-on’u kapatacağı tüm senaryolar şunlardır:
 • iPhone’unuz yüzüstü yatıyor
 • iPhone’unuz cebinizde veya çantanızda
 • Uyku Odağı açık
 • Düşük Güç Modu açık
 • iPhone’unuz CarPlay’e bağlı
 • Süreklilik Kamerası kullanıyorsunuz
 • iPhone’unuzu bir süredir kullanmıyorsunuz (iPhone’unuz aktivite düzenlerinizi öğrenebilir ve bir alarm veya uyku programı ayarlamış olmanız da dahil olmak üzere ekranı buna göre kapatıp açar)
 • iPhone’unuz, eşleştirilmiş bir Apple Watch ile ondan uzaklaştığınızı algılar (Apple Watch’ınız iPhone’unuza tekrar yaklaştığında Her Zaman Açık ekranı açılır)

Her durumda, karmaşık adımlar gerektirmeyen renk dağılması gibi iPhone 14 Pro’nun her zaman açık ekran dezavantajlarından bazılarını düzeltmek için basit bir çözüm var. Alternatif olarak, siyah bir kilit ekranı seçebilir ve widget yazı tipi renkleri ile oynayabilirsiniz, ancak daha sonra duvar kağıdınız neşeli gradyanlar yerine düz renkler veya resimler olacaktır.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’inizde duvar kağıdınızı tamamen kaybetmeden siyah beyaz her zaman açık ekran moduna mümkün olduğunca yaklaşmak için yapmanız gerekenler:
 1. Ayarlar > Odak > Odaklanmayı Değiştir’e gidin.
 2. Seçenekler > Ekranı Kilitle üzerine dokunun.
 3. “Dim Kilit Ekranı” modunu değiştirin.

Bu, renkli duvar kağıdını neredeyse görünmez olacak kadar karartır ve yalnızca saat, tarih ve seçtiğiniz herhangi bir widget’ı kilit ekranınızda kontrast-y yazı tipinde gösterir.

Umarım, Apple mesajı alır ve bazı iPhone 14 Pro model kullanıcılarının gerçekten istedikleri gibi ayarlamalarına izin verecek, fırfırsız her zaman açık modu için resmi bir mod sunar.telefon-1