Cuma günü Merkez, 10.000 kelime içeren Sign Learn adlı bir Hint İşaret Dili (ISL) sözlüğü mobil uygulamasını başlattı.

uygulama başlatılan Sosyal Adalet ve Güçlendirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Pratima Bhoumik tarafından. Sign Learn, 10.000 kelime içeren Hint İşaret Dili Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin (ISLRTC) Hint işaret dili sözlüğüne dayanmaktadır. Yetkililer, uygulamanın iOS sürümlerinin yanı sıra Android’de de mevcut olduğunu ve ISL sözlüğündeki tüm kelimelerin Hintçe veya İngilizce ortamında aranabileceğini söyledi. Uygulamanın tabela videoları sosyal medyada da paylaşılabiliyor.

Üst düzey bir yetkili, PTI’ye yaptığı açıklamada, “Uygulama, ISL sözlüğünü kolayca erişilebilir kılmak ve genel olarak halk için daha erişilebilir hale getirmek için geliştirildi.” Dedi.

Özellikle, ISLRTC kısa süre önce 6 Ekim 2020’de Ulusal Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi (NCERT) ile ders kitaplarını erişilebilir kılmak için NCERT ders kitaplarını 1’den 12’ye kadar olan sınıflardan Hint İşaret Dili’ne (dijital format) dönüştürmek için bir Mutabakat Zaptı imzalamıştı. işitme engelli çocuklar. Yetkili, bu yıl 6. sınıf NCERT ders kitaplarının ISL e-içeriğinin kullanıma sunulduğunu da sözlerine ekledi.

Azadi ka Amrit Mahotsav yönetiminde Merkez, National Book Trust’ın Veergatha serisinin seçilmiş kitaplarının ISL versiyonlarını piyasaya sürmüştü.

ISLRTC ve NCERT’nin ortak çabası ile Hint İşaret Dili’nde 500 akademik kelime kullanıma sunuldu. Yetkili, bu akademik kelimelerin tarih, bilim, siyaset bilimi ve matematikte sıklıkla kullanılan ortaöğretim düzeyinde kullanıldığını da sözlerine ekledi.


En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

Fisker Gelecek Yıl Temmuz’dan itibaren Hindistan’da Elektrikli SUV Satacak, Yerli Üretim Yapmayı Planlıyor

genel-8