Mozilla, iş akışını iyileştirmek ve işleri hızlandırmak için tasarlanmış bir dizi yeni özellikle Firefox’un bir sonraki yinelemesini başlattı.

Gelecek beş yeni özellikten biri sürüm 105 (yeni sekmede açılır) tarayıcının bir parçası, kullanıcıların mevcut sayfayı daha kolay yazdırmasına olanak tanıyan ve tüm ileti dizileri yerine tek e-posta yazdıran işletmeler için kullanışlı olabilecek geliştirilmiş bir yazdırma arabirimidir.

Mozilla ayrıca izleme dörtgeni kullanıcıları için kullanılabilirliği geliştirdi ve sonunda Google Chrome ve Microsoft Edge’in beğenilerini yakaladı. Windows’ta, kullanıcılar artık geri ve ileri düğmelerine basmak yerine sayfa geçmişi arasında gezinmek için iki parmakla kaydırabilir.

Mozilla Firefox 105

Artık üçüncü taraf bağlamlarda bölümlenmiş hizmet çalışanlarını ve User Timing L3 spesifikasyonuyla uyumluluğu desteklemenin yanı sıra, Firefox ayrıca büyük listelerde tek tek öğeleri aramada iki kat daha hızlı hale geldi.

Diğer tüm tarayıcılar açık kaynaklı Chromium projesine dayanıyor gibi görünse de, Firefox kendi Quantum tarayıcı motorunu kullanmanın “verilerinizin saygılı bir şekilde işlenmesini ve gizli tutulmasını” sağladığını söylüyor. Firefox’u seçmenin bazı faydaları, bir makale Mozilla’nın web sitesinde, üçüncü taraf izleme tanımlama bilgilerinin, kripto madenciliği komut dosyalarının ve sosyal izleyicilerin varsayılan olarak engellenmesini içerir.

Firefox artık Windows’ta düşük bellek durumlarını daha iyi ele alıyor, Linux için belleğin tükenmesi daha az olası ve bellek azaldığında daha iyi performans gösteriyor.

Mac kullanıcıları ayrıca, kasıtsız çapraz kaydırmanın bir miktar ütülenmesiyle izleme dörtgeni kullanılabilirliğinde iyileştirmeler fark edecekler.

Firefox sürüm 105, Windows 7 veya üstü, macOS 10.12 Sierra veya üstü ve uygun Linux makineleri için şimdi indirilebilir veya yükseltilebilir. Tam sistem gereksinimleri şu adreste sunulmaktadır: Firefox web sitesi. Mobil cihazlar için Sürüm 105 de daha az özellik sürümüyle kullanıma sunuldu, ancak bunun yerine kararlılık ve teknik iyileştirmelere odaklanıldı.genel-6