tarafından tanıtılan en heyecan verici yeni özellik Apple bu ayın başlarında iPhone 14 Pro serisi için Dynamic Island’dı. Apple, çentik gibi göze batan bir şeyi aldı ve “Far out” etkinliği sırasında ilgi odağı olan, şekil değiştiren bir bildirim merkezine dönüştürdü. Ve şunu söyleyen bir söylentinin ne kadar çabuk çıktığına dikkat edin. Dynamic Island, gelecek yıl dört iPhone 15 modelinde de bulunacak. Bu yıl özellik yalnızca iki Pro modelinde mevcuttur.
Android kullanıcıları ne olacak? Zaten Xiaomi’nin Redmi K60 serisine benzer bir özellik ekleyeceği konuşuldu ancak şirket şimdi bunu reddediyor. Ancak, Google Play Store’da adı verilen yeni bir uygulama mevcut. dinamikSpot Android cihazınıza Dinamik Ada’ya benzer bir çoklu görev özelliği ekleyebilir. Uygulama ücretsiz olsa da, daha fazla yetenek ekleyen Pro sürümünü 4,99 $ karşılığında satın alabilirsiniz.
Uygulamayı yükledikten sonra, dynamicSpot’un hangi uygulamalarla çalışmasını istediğinizi seçmeniz istenir (ekranın sağ üst köşesine dokunarak TÜMÜNÜ seçebilirsiniz). Ayrıca, ekranınızdaki her şeyin yanı sıra bildirimlerinize erişmek için dynamicSpot’a izin vermelisiniz. Geliştiriciler, kullanıcı verilerini toplamadıklarını veya kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşmadıklarını söylüyor.

Aynı anda iki bildirimin gösterilmesine izin veren de dahil olmak üzere bazı özelleştirme seçenekleri vardır. Google Rewards Anketi uygulamasından anketleri yanıtlayarak yeterli Play Store kredim olduğu için Pro’ya geçtim. Bunu yapmak, pil şarj olurken, pil %15 veya daha düşükken ve pil tamamen şarj olduğunda dynamicSpot hatırlatıcıları almayı seçmeme izin verdi. Pro katmanı ile uygulamayı, dinamikSpot’u kilit ekranında görecek şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Bak, bu gerçekten Dynamic Island kadar pürüzsüz ve gösterişli değil. Ancak bir Android telefon üreticisi gerçek bir Dynamic Island rakibi bulana kadar, dynamicSpot’u yükleyerek Android telefonunuzda çoklu görev aracı hissinin bir kısmını deneyimleyebilirsiniz.telefon-1