Ball Aerospace optik mühendisi Larkin Carey, teleskopun optiklerinin önemli bir testi sırasında kullanılan donanımın görüş hattını fotoğraflarken, James Webb Uzay Teleskobu'nun ikincil aynasına yansıyor.

A Webb’in ikincil aynasının görünümü, teleskopun kriyojenik testi sırasında yakalandı.
Fotoğraf: Top Havacılık

Webb Uzay Teleskobu görev gereği geri ışınlanmak inanılmaz görüntüler beri kozmosun “mükemmel” hizalama bu yılın başlarında—but hiçbir şey tamamen mükemmel değildir, 10 milyar dolar bile teleskop. Webb’in gözlem mekanizmalarından biri görünüşe göre biraz belaya bulaşmakve görev mühendisleri çözüm bulmak için çalışıyorlar.

24 Ağustos’ta, Webb’in orta çözünürlüklü spektroskopisini (MRS) desteklemek için kullanılan bir mekanizma, bir bilim gözlemi için kurulurken “artan sürtünme” yaşadı, NASA söz konusu Salı günü bir blog yazısında. Uzay ajansı, 6 Eylül’de “ileriye dönük en iyi yolu değerlendirmek” için bir anomali inceleme kurulu toplantısı çağrısında bulundu. Yönetim kurulu sorunu analiz etmeye ve çözmek için stratejiler geliştirmeye çalışırkenNASA bu belirli kullanarak gözlemleri duraklattı modu.

MRS gözlem modu, spektrumun orta-kızılötesi kısmında ışığı görmek için bir kamera ve bir spektrograf kullanan Webb’in Orta Kızılötesi Enstrümanının (MIRI) bir parçasıdır. (daha uzun olan dalga boyları insan gözü görebilir). MIRI’nin dört gözlem modu vardır: görüntüleme, koronografik görüntüleme, düşük çözünürlüklü spektroskopi, ve orta çözünürlüklü spektroskopi. MRS için yararlıdır gözlemlemek ışık ve maddenin etkileşiminden gelen sinyaller, gezegen oluşturan disklerdeki moleküllerden ve tozdan gelen emisyonlar gibi.

NASA’ya göre, söz konusu aksaklık, MRS gözlem modu için bir “ızgara tekerleği” gibi işlev gören ve bilim adamlarının söz konusu modu kullanarak gözlem yaparken kısa, orta ve daha uzun dalga boyları arasında seçim yapmalarına olanak tanıyan bir mekanizmayı etkiledi.

Şimdilik, NASA sorunu çözmeye çalışırken bu mod beklemede. Uzay ajansı, “Gözlemevinin sağlığı iyi ve MIRI’nin diğer üç gözlem modu – görüntüleme, düşük çözünürlüklü spektroskopi ve koronografi – normal şekilde çalışıyor ve bilim gözlemleri için uygun durumda” dedi.

Webb yakın zamanda bizi komşu gezegenlerin görüntüleriyle büyüledi Mars ve Jüpiterancak teleskop aynı zamanda bize uzaydaki tünekten uzak evrenin benzeri görülmemiş görüntülerini getirmeye hazırlanıyor. Dünya’dan 1 milyon mil uzakta. Webb için çalışması bekleniyor yaklaşık 20 yıl veya daha uzun, bu yüzden umarım yolculuğu boyunca birkaç teknik aksaklığın üstesinden gelebilir.

Daha: Vay, NASA İlk Webb Teleskop Görüntülerini Sese Dönüştürdügenel-7