Spotify'ın yeni sesli kitap serisi, satın alma işlemini gerçekleştirmek için Spotify web sayfasını ziyaret etmenizi gerektirir ve mevcut sesli kitap uygulamalarının geniş yelpazesine kıyasla onları garip bir yere koyar.

Spotify’ın yeni sesli kitap serisi, satın alma işlemini gerçekleştirmek için Spotify web sayfasını ziyaret etmenizi gerektirir ve mevcut sesli kitap uygulamalarının geniş yelpazesine kıyasla onları garip bir yere koyar.
Fotoğraf: Fabio Prensibi (Shutterstock)

Hey sen. Evet sen. Bir şeyler dinlemeyi sever misin? Bunu dinle. Artık Spotify aracılığıyla sesli kitaplara erişebilirsiniz. Hala dinliyor musun? Yakından dinleyin. Günün sonunda, Spotify’da bir sesli kitap dinlemeyi diğer uygulamalara kıyasla gerçekten değerli kılan hiçbir şey yok, en azından henüz değil.

Geçen Kasım, Spotify satın alındı sesli kitap şirketi Findaway. Şirketin o zamanki açıklamaları, Spotify’ın Amazon’un Audible orijinallerine benzeyebilecek sesli kitaplar oluşturmaya kadar ileri gidebileceğini ima etti.

şirket bünyesinde olmasına rağmen duyuru yazısı Salı, Spotify, yalnızca ABD pazarına ilk kez sunulan çıplak bir hizmetten çok daha fazlasını sunmadı. Satın alınan herhangi bir başlık ayrıca çevrimdışı dinleme için indirilebilir hale gelir.

Şirket ayrıca, kullanıcıların sesin hızını değiştirebileceğini de duyurdu. Spotify, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada, çeşitli hız seçeneklerinin uygulamada bulunan “esneklik sağlarken ses kalitesini koruyan” mevcut özelliklere benzer olduğunu söyledi. Şirket, en azından henüz sesli kitaplarda reklam yayınlamadıklarını da sözlerine ekledi.

Ve özelliklerin bittiği yer burası ve burada Spotify’ın sesli kitaplara ilk girişinin rekabete kıyasla standartların altında olduğunu gösteren çok şey var. Uygulamada sesli kitap satın alamazsınız. Spotify mobil uygulamasında bir başlığa tıklamak, bunun yerine size Spotify web sayfasında sesli kitabı satın alabileceğiniz bir bağlantıya bir e-posta gönderir. Sesli kitabı web sayfasından satın aldığınızda, Spotify hesabınıza kaydedilir. Tabii ki, daha sonra, o sıradayken size bir Spotify premium aboneliği satmaya çalışır.

Bu, işleri yapmanın çok garip bir yolu, özellikle de Araştırma gösteriyor ki çoğu kullanıcı sesli kitap dinlemek için akıllı telefonlar kullanıyor. Görünüşe göre Spotify, henüz uygulama içindeyken ürün satın alma özelliğini henüz tanıtmadı ve Spotify’ın rekabete karşı olduğu düşünüldüğünde, oldukça büyük bir gözetim.

Spotify’dan sesli kitaplar almak istiyorsanız, Spotify aboneliğine sahip olmanın da bir faydası yoktur. Alınacak tüm sesli kitaplar alakarttır ve yalnızca birkaçı tam perakende fiyatından indirimlidir. Audible’dan farklı olarak, Spotify benzer bir aylık abonelik sistemi sunmuyor Audible’ın kullanıcılara herhangi bir sesli kitap için ayda yaklaşık 15 $’a 1 kredi veren premium artı abonelik planına. Sesli kitaplar genellikle 20 dolardan 30 doların üzerine kadar fiyatlandırılır.

Spotify, sunulan kitapları oldukça iyi bir şekilde süpürdü gibi görünüyor. 300.000 başlıktan oluşan ilk set, Stephen King’in her zaman popüler olan sesli yorumlarını içerir. Kara Kule ve adı anılmaması gereken kadın Harry Potter ve Felsefe Taşı (Jim Dale versiyonu, stan Stephen Fry’ın yorumu). NK Jemisin’s alabilirsiniz Olduğumuz Şehir veya James SA Corey’nin Leviathan Uyanıyor. Bazı James Pattersons, daha fazlası için birkaç Nicholas Sparks var – aranızda ahem “temel” – ve gibi klasikler Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi veya Octavia Butler’ın Sower’ın benzetmesi. Siyah sesler ve LGBTQIA+ temsili için seçimler de dahil olmak üzere kitaplar da iyi organize edilmiş görünüyor.

Elbette, Spotify’da bir sesli kitap satın almak, podcast’ten daha uzun bir forma geçerken uygulamalar arasında geçiş yapmanız gerekmediği anlamına gelir, ancak Spotify’ın en son hamlesi tüm dijital ses alanına hakim olmak inanılmaz derecede cansız görünüyor. Şirket, duyurusunda bunun bu yeni hizmetin “sadece ilk yinelemesi” olduğunu yazdı ve ek pazarlarda piyasaya sürmeyi ve “dinleyiciler, yazarlar ve yayıncılar için formatta yenilik yapmayı” planladıklarını yazdı.

Ve işte olay. Pek çok sesli kitap için para ödemek zorunda değilsiniz. Çoğu kütüphanenin OverDrive ile ortaklıkları vardır. Libby uygulaması. Elbette, yaklaşık bir ay sonra kitaba erişiminizi kaybedeceksiniz, ancak tekrar söylememe gerek var mı? bedava, ve yerel kütüphanenizin tiraj kayıtlarını hızlandırır (bu, kütüphanelere kamu ve özel fon aramaya çıktıklarında yardımcı olur). Libby’yi kullanırken karşılaşabileceğiniz ana sorun, yerel kitaplığınızın isteyebileceğiniz tüm başlıkları taşımamasıdır.

Spotify’ın başlangıç ​​kapısından çıkan ilkel hizmeti de elde edilecek bir şey değil hakkında heyecanlı olmak. TŞirket, en azından geçmiş açıklamalara göre büyük şeyler planlıyor gibi görünüyor.-bBu kadar kalabalık bir pazarda rakiplerine kıyasla yeni bir şey sunmamak şu an için garip bir seçim gibi görünüyor.genel-7