James Webb Uzay Teleskobu MIRI Spektroskopi Animasyonu: Teleskoptan gelen ışık huzmesi, enstrümanın üst kısmında bulunan toplama aynasından enstrümana giren ve bir periskop gibi davranan koyu mavi renkte gösterilir.
Ardından, bir dizi ayna ışığı, bir dizi 4 spektroskopik modülün bulunduğu cihazların altına yönlendirir. Bir kez orada, ışık demeti, orta kızılötesi bölgenin farklı bölümlerine karşılık gelen 4 ışında dikroik adı verilen optik elemanlarla bölünür. Her ışın kendi entegre alan birimine girer; bu bileşenler ışığı tüm görüş alanından böler ve yeniden biçimlendirir, spektrumlara dağılmaya hazırdır. Bu, ışığın birçok kez katlanmasını, sıçramasını ve bölünmesini gerektirir, bu da muhtemelen bunu Webb’in en karmaşık ışık yollarından biri haline getirir.
Bu muhteşem yolculuğu bitirmek için, her bir ışının ışığı ızgaralar tarafından dağıtılır ve ardından 2 MIRI dedektörüne (dedektör başına 2 ışın) yansıyan spektrumlar oluşturulur. Müthiş bir mühendislik başarısı! Kredi: ESA/ATG medialab

Orta Kızılötesi Cihaz İşlemleri Güncellemesi

bu[{” attribute=””>James Webb Space Telescope’s Mid-Infrared Instrument (MIRI) has four observing modes. During setup for a science observation on August 24, a mechanism that supports one of these modes, known as medium-resolution spectroscopy (MRS), exhibited what appears to be increased friction. This mechanism is a grating wheel that allows astronomers to select between short, medium, and longer wavelengths when making observations using the MRS mode. Following preliminary health checks and investigations into the issue, an anomaly review board was convened on September 6 to assess the best path forward.

Webb ekibi, davranışını analiz etmeye devam ederken bu özel gözlem modunu kullanarak gözlemleri programlamaya ara verdi. Ayrıca şu anda MRS gözlemlerini mümkün olan en kısa sürede sürdürmek için stratejiler geliştiriyorlar. Gözlemevinin sağlığı iyi ve MIRI’nin diğer üç gözlem modu – görüntüleme, düşük çözünürlüklü spektroskopi ve koronografi – normal şekilde çalışıyor ve bilim gözlemleri için hazır durumda.

James Webb Uzay Teleskobu’nun (Webb) Orta Kızılötesi Enstrümanı (MIRI), ışığı elektromanyetik spektrumun orta kızılötesi bölgesinde, gözlerimizin görebileceğinden daha uzun dalga boylarında görür.

MIRI, bilim adamlarının çoklu gözlem teknikleri kullanmalarına izin verir: Webb’in kendi Güneş Sistemimizi ve diğer gezegen sistemlerini gözlemlemekten erken Evreni incelemeye kadar tüm bilim hedeflerini desteklemek için görüntüleme, spektroskopi ve koronografi.

Tüm bu modları tek bir cihazda toplamak için mühendisler, Webb’in teleskopundan gelen ışığın sonunda MIRI’nin dedektörlerine ulaşmadan önce karmaşık bir 3D yolu izlediği karmaşık bir optik sistem tasarladılar.

Bu sanatçının işlemesi, MIRI’nin görüntüleme ve koronografi yetenekleri sağlayan görüntüleme modu için bu yolu göstermektedir. Ayrıca basit bir spektrograf içerir. İlk önce, onu Webb’in teleskopun arkasındaki alet bölmesine bağlayacak üç çıkıntılı karbon fiber destek çifti ile mekanik yapısına bir göz atıyoruz.

Bir periskop gibi davranan toplama aynası, derin mavi ile gösterilen teleskoptan gelen ışığı alır ve onu MIRI’nin görüntüleme modülüne yönlendirir. Enstrümanın içinde, bir ayna sistemi, ışık demetini yeniden biçimlendirir ve her biri kendi özel işlevi olan 18 farklı filtreden istenen orta kızılötesi dalga boyları aralığının seçildiği bir filtre çarkına ulaşana kadar yeniden yönlendirir. animasyonda açık mavi renk).

Son olarak, başka bir ayna seti, filtre çarkından çıkan ışık huzmesini alır ve MIRI’nin dedektörlerinde gökyüzünün görüntüsünü yeniden yaratır.

Kredi: ESA/ATG medialabuzay-2