Geçen hafta kripto para devi Ethereum uzun zamandır beklenen bir adım attı ve teknoloji altyapısını daha çevresel olarak sürdürülebilir bir yazılıma geçirdi. The Merge adı verilen yeni altyapı, Ethereum enerji tüketimini %99 azalttı.

Bu kripto para piyasasında merakla beklenen bir değişiklik olsa da riskleri de beraberinde getiriyor.

Ethereum neyi değiştirdi?

The Merge hakkında konuşmadan önce, Ethereum ana ağında nelerin değiştiğine bir göz atalım.

Bir ana ağ (“ana ağ” kısaltması), kripto para birimini göndericiden alıcıya iletmekten sorumlu olan blok zinciri teknolojisidir. Ethereum, başlangıcından bu yana, işlemleri doğrulamak ve yeni madeni paralar çıkarmak için İş Kanıtı mekanizmalarını kullandı.

Bununla birlikte, yeni madeni paralar çıkarmak için, iş kanıtı işlemleri, bilgisayarların karmaşık matematik problemlerini çözmek için birbirleriyle rekabet etmesini gerektiriyordu. Bitcoin ayrıca işlemleri doğrulamak için iş kanıtı sistemlerini kullanır.

Bu süreç terawatt enerji tüketir ve çevreye megatonlarca karbondioksit salmaktadır. Bunu düşündük Bitcoin madenciliği, küçük bir ülkeye güç sağlayacak kadar enerji gerektirirveya Digitconomist’in Bitcoin Enerji Tüketim Endeksine göre yaklaşık 130 terawatt-saat.

Proof of Stake mekanizmaları, kripto para birimi sahiplerinin yeni işlemleri doğrulamak için Ether teminatını kullanmalarını gerektirerek blok işlemlerini güvence altına alır. Böylece Ethereum için kripto para madenciliği dönemi sona erdi ve kripto para doğrulayıcıları ortaya çıkıyor.

Doğrulayıcılar, yeni doğrulanmış işlemleri paylaşılan bir bloğa ekler ve bir grup doğrulayıcı, işlemin yasallığını oylayacak ve onaylayacaktır. Bu gerçekleştiğinde, blok kapatılır ve doğrulayıcılar karşılığında daha fazla para alır.

Madencilik ve doğrulama arasındaki temel fark, kripto para birimi sahiplerinin bir Proof of Stake ağındaki hisseleri için ödüllendirilirken, bir Proof of Work ağındaki bilgi işlem güçleri için ödüllendirilmeleridir.

Birleştirme nedir?

Birleştirme, tek bir zincir oluşturmak için orijinal Ethereum ana ağının ayrı, daha enerji verimli ve çevre dostu bir blok zinciri ile birleştirilmesini ifade eder. Ethereum blok zinciri, NFT’ler de dahil olmak üzere kripto pazarının çoğuna güç sağlar.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum’un konsensüs katmanını bir hisse kanıtı sistemine dönüştürmeyi düşündü. 2014 gibi erken bir tarihte, Ethereum’un yaratılmasından bir yıl sonra. Yeni altyapı, ulusal makamlar ve çevre savunucularının artan endişeleri ve eleştirileri arasında Ethereum’un enerji tüketimini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oluyor.

Bu Birleştirme stratejisi, kripto para biriminin çevre üzerindeki etkisi nedeniyle tereddüt eden potansiyel kripto para yatırımcıları için iyi bir haber. Bu aynı zamanda mevcut yatırımcılar için de iyi bir haber çünkü bu birleşmenin mevcut varlıklar üzerinde bir etkisi yok.

Birleşmeden hemen önce, yatırımcılar ve kripto para meraklıları, yeni altyapının Ethereum’un Bitcoin’i geçmesine izin vereceğine ikna olurken, Ethereum’un fiyatı yükseldi. Birleşmeyi çevreleyen hype, yatırımcılara tüm kripto para birimlerinin fiyatının artacağına dair umut verdi. mücadele pazarını artırmak ve canlandırmak.

Ama bu olmadı. Ethereum, kripto para piyasasının geri kalanı gibi düştü.

The Merge kripto para piyasası için ne anlama geliyor?

Birleştirme etkileyici bir teknolojik başarı ve yeşil insanlar için bir zaferdi. Bununla birlikte, Ethereum’un altyapısındaki büyük değişiklikler, kripto yatırımının anlamını değiştiriyor.

Blockchain dogmasının aksine, hisse kanıtı ağları ve kripto para yatırımcıları üçüncü bir tarafla, ABD hükümetiyle uğraşmak zorunda kalabilir. Birleşmenin ardından, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, hisse ispatı altyapısını benimseme planına yeni bir unsur ekledi.

Blockchain tamamen ademi merkeziyetçilikle ilgilidir, bu da hükümetin mümkün olduğunca az dahil olması gerektiği anlamına gelir. Ancak SEC Başkanı Gary Gensler, hisse kanıtı türündeki işlemlerin, jetonların para birimi değil menkul kıymet olarak kabul edilebileceği anlamına geldiği sonucuna vardı.

Gary Gensler geçen hafta bir Senato Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi önünde konuştu ve gazetecilere şunları söyledi: “Maddi para açısından… ,” göre duvar sokak günlüğü.

Gary Gensler, sadece Ethereum’un değil, hisse kanıtı altyapısı kullanan herhangi bir kripto para biriminin bir menkul kıymet olarak kabul edilebileceğini ve Howey testini geçebileceğini öne sürdü. Howey’in testi Bir işlemin bir “yatırım sözleşmesi” olup olmadığını belirleyen ve ardından kripto para yatırımcılarının veba gibi kaçındığı hükümet düzenlemesini gerektiren bir ABD Yüksek Mahkemesi kararıdır.

Bu ifade, bir Proof-of-Stake sisteminde para yatırmanın, blockchain işlemleri için uygun olmayan yatırımcılar için korumalar içermesi gerektiği anlamına gelir. Sonuç olarak, Ethereum %11 ve Bitcoin %8 düştü.

Genel olarak, kripto para piyasası kendi seviyesinin oldukça altına düştü. 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,9 trilyon dolar ile 2022’nin ilk yarısında 1 trilyon doların biraz altına. Kripto para piyasası uzmanları, düşüşün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki değişen ekonomik koşulların, artan enflasyonun ve şimdi kripto para ticaretinin yasallığı konusundaki endişelerin bir sonucu olduğunu söylüyor.

Kripto ticareti, en azından henüz, yolunda olduğu milyoner statüsüne tek yönlü bilet olmayabilir.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15