8 Haziran 2021'de New York'ta Covid-19 salgını tarafından öldürülenlerin hayatlarını hatırlamak ve kutlamak için Kayıp Anıtları Adlandırmak tarafından düzenlenen bir etkinlik ve tören alayı sırasında Greenwood Mezarlığı'nın ön kapısından anıtlar sarkıyor.

8 Haziran 2021’de New York’ta Covid-19 salgını tarafından öldürülenlerin hayatlarını hatırlamak ve kutlamak için Kayıp Anıtları Adlandırmak tarafından düzenlenen bir etkinlik ve tören alayı sırasında Greenwood Mezarlığı’nın ön kapısından anıtlar sarkıyor.
Fotoğraf: Spencer Platt (Getty Resimleri)

Hafta sonu, Başkan Joe Biden covid-19 pandemisinin sona erdiğini ilan etti – son iki yılda bunu yapmak için halka açık bir platforma sahip uzun bir insan dizisinin en sonuncusu. Ancak covid-19’un ilerleyen bir tamer hastalık olacağı doğru olsa da, mevcut statüko o kadar da iyi değil.

Biden’ın ilan Pazar gecesi bir röportaj sırasında geldi 60 dakika. “Salgın bitti. Hala covid ile ilgili bir sorunumuz var. Hala üzerinde çok çalışıyoruz. Ama pandemi bitti” dedi Biden.

İyimser olmak için kesinlikle bir neden var. Şu anda, günlük bildirilen günlük covid vakalarının yedi günlük ortalaması, yazın büyük bölümünde görülen 100.000’den fazla günlük vakadan yaklaşık 60.000’dir. Belki de en önemlisi, Covid ile ilgili ölümlerin de nispeten düşük olmasıdır. Aslında, erken ilkbahardan beri, günlük ortalama ABD’de covid ölümlerinin sayısı, vakaların yaz mevsiminde zirve yaptığı zamanlarda bile 500 veya daha düşük seviyelerde seyretti. Dünya çapında, ölümler 2020’nin başlarında pandeminin ilk günlerinden bu yana en düşük seviyelerine geriledi – Dünya Sağlık Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’u söylemek geçen hafta pandeminin sonu “görünürde”.

Bir pandemiyi neyin pandemi yaptığı konusunda resmi bir hakem yok. Ancak genel olarak, dünya çapında yayılan ve toplu hastalığa ve ölüme neden olan yeni bir bulaşıcı hastalığa verilen bir etikettir. Covid-19, son iki buçuk yılda en az 6,5 milyon ölüme neden olarak (ve muhtemelen 20 milyon) geldiğinden beri.

Ancak şimdiye kadar, koronavirüs artık dünyanın büyük çoğunluğu için yeni değil. Çoğu insan ABD’de ve diğer birçok ülkede en az bir kez covid-19 bulaşırken, Omicron gibi daha yeni varyantlar büyük ölçekli ikinci ve hatta üçüncü enfeksiyon dalgalarına neden oldu. Küresel aşı erişiminde hâlâ büyük bir eşitsizlik olsa da, dünyanın yaklaşık %70’i aldı en az bir covid-19 aşı dozu. Orijinal aşı dozlarının, güçlendiricilerin ve enfeksiyonların bir kombinasyonu, çoğu insana, virüsle daha sonraki karşılaşmalarda bile, covid-19’un en kötü sonuçlarına karşı güçlü koruma sağladı. Ve beklendiği gibi, bu zaman içinde giderek daha zayıf toplu ölüm dalgalarına yol açtı.

Elbette bu “zafere” giden yol engebeliydi. İlk yıl pandemiyi yönetmede en başarılı olan ve ardından ikinci yılda sakinlerini aşılayan ülkeler, geride kalan diğerlerine göre çok daha az ölüm ve aksama yaşadı. Milyonlarca insan covid-19 aşıları tarafından kurtarıldılar, ancak daha iyi ve adil bir dünyada milyonlarca insan onlara katılırdı. Bu kadar çok şeyle bu kadar az şey yaptığı için özellikle ABD’ye özel bir ödül verilmeli. Ülkenin geniş kaynaklarına ve aşılara erken erişime rağmen, bir milyondan fazla Amerikalı covid’den öldü ve onun ölüm oranı diğer akran uluslardan çok daha kötü ve birçoğundan daha kötü daha fakir ülkeler.

Bugün ABD’deki rakamlar bile korkunç. Tüm bir yıl boyunca ortalaması alındığında, günde 400 ölüm, yılda yaklaşık 150.000 ölüm anlamına gelir. Bu, Covid-19’u yakın tarihin en kötü grip mevsimlerinde ve önde gelen ölüm nedenlerinin ilk 10’unda geniş bir farkla ülkedeki en ölümcül bulaşıcı hastalık haline getirecektir. Ve bu, bu sonbahar ve kışın son iki yılda olduğu gibi daha ölümcül dalgalanmaları beraberinde getirmeyeceği varsayılıyor. Ölüm bir yana, “hafif” bir vakanın neden olduğu potansiyel olarak günler veya haftalar süren sefalet dalga geçilecek bir şey değil. ve var hala milyonlarca insan dünya çapında ilk hastalıklarının tetiklediği kronik semptomlardan muzdarip.

Ülkelerin bunları kullanıma hazır hale getirmesi ve insanların bunlara erişmeye istekli olması koşuluyla, gelecekteki tedaviler ve güncellenmiş güçlendiriciler, covid-19’un zararını daha da azaltabilir. On yıl içinde, insanları covid-19’dan gerçekten koruyabilecek evrensel ve oldukça etkili bir aşıya sahip olabiliriz, tıpkı çocukluk aşılarının kızamık veya su çiçeği gibi hastalıkları (büyük ölçüde) geçmişte bıraktığı gibi. Orada hiçbir garanti bununla birlikte ve şimdilik, koronavirüs hala tamamen ortadan kaldırılmış bir halk sağlığı tehdidi olarak reddedilemeyecek kadar çok hastalığa ve ölüme neden oluyor.

Salgın bitmiş olabilir ama covid-19 bitmedi.genel-7