Zamanda 12 milyar yıl önce görülen (proto-) gökada kümesi. Işık, galaksilerin yıldızından yayılır ve aslında kızılötesidir. Bu ışık insan gözüyle görülmediği için renkler kırmızı, yeşil ve maviye “çevrilmiştir”. Sarı konturlar, yıldızlar arasındaki gazla karıştırılan yıldız tozundan radyo dalgalarının emisyonunu gösteriyor. Kredi N. Silassen

Bir astronomi yüksek lisans öğrencisi, mevcut veriler üzerinde astronomik yazılımlar geliştirip test ederken, tesadüfen çok erken evrende bir grup galaksi keşfetti. Bulgu, yazılımın potansiyelini göstermenin yanı sıra, devasa yapıların bir araya gelişine ve bazı galaksilerin yıldız oluşturmayı nasıl durdurduğuna dair fikir veriyor.

Çoğu insan gibi, galaksiler de kozmosu yalnız seyahat etmekten hoşlanmazlar. Bunun yerine, en büyük karanlık madde konsantrasyonlarında bulunan daha küçük gruplar veya devasa kümeler halinde bir araya gelme eğilimindedirler. Kümeleri ve onların galaksi üyelerini keşfetmek ve incelemek, galaksilerin nasıl geliştiğine ve aynı zamanda karanlık maddenin altında yatan dağılımına ve evrenimizin geometrisine dair önemli bilgiler sağlar.

Rastlantısal bir keşif

DTU Space’de yüksek lisans öğrencisi ve Niels Bohr Enstitüsü ile DTU Space arasındaki bir işbirliği olan Kozmik Şafak Merkezi’nin (DAWN) üyesi Nikolaj Sillassen, uzak gökada kümelerinin otomatik tespiti için yeni bir yazılım geliştirirken dikkate değer bir gökada grubu keşfetti. .

Grup “HPC1001” olarak adlandırıldı ve evrenin sadece 1,7 milyar yaşında olduğu 12 milyar yıl önce görülen on galaksi üyesinden oluşuyor.

Nikolaj Sillassen’in işbirlikçilerinden biri, DAWN’da Marie Curie Üyesi olan Shuowen Jin. “Evren tarihinin bu kadar erken dönemindeki galaksi grupları çok nadirdir. Şimdiye kadar sadece birkaç tanesi bulundu. Keşfimiz sadece HPC1001 en uzak gruplardan biri olduğu için değil, aynı zamanda ilginç olduğu için ilginç” diyor. Evrenimizde şimdiye kadar tanımlanmış en kompakt galaksiler topluluğu.”

ölmekte olan galaksiler

Bazı galaksiler aktif olarak yıldız oluştururken, diğerleri aniden yeni yıldızlar oluşturmayı bırakır. Kozmik Şafak Merkezi’nin temel hedeflerinden biri, bu aşamanın nedenlerini ve evrimini araştırmak.

Ve bu bağlamda da HPC1001 bir hazine sandığı olduğunu kanıtladı:

DAWN’da doçent olan ve araştırmaya katılan Georgios Magdis, “Dikkat çekici bir şekilde, bu yapıdaki en büyük gökada üyesi ‘ölüyor’ – yıldız oluşum aktivitesi düşüyor” diyor.

“Bu, devasa yapıların evrimi için önemli bir gösterge ve onaylanırsa, HPC1001, olgunlaşma aşamasında keşfedilen en eski yapı olacaktır.”

HPC1001’e olan uzaklık ve “geri dönüş süresi”, tek tek gökadaların gözlenen renklerine bağlı olan, biraz belirsiz bir teknikle belirlenir. Gökbilimciler, ölçümlerini doğrulamak için daha kesin spektroskopik gözlemlerle tespitlerini takip edecekler.

Şili’deki Atacama Büyük Milimetre Dizisi ve Fransa’daki Kuzey Genişletilmiş Milimetre Dizisi ve diğer astronomik tesisler ile elde edilen bu gelecek gözlemler, HPC1001’in küçük bir grup olarak kalıp kalmayacağı da dahil olmak üzere bu yapının tüm doğasını ortaya çıkaracaktır. 1000 galaksiye kadar devasa bir kümeye dönüşür.

Gökada grubu, Shuowen Jin ve Georgios Magdis gözetiminde DTU Uzayında bir sentez projesi sırasında keşfedildi.

Sonuçlar dergide yayınlanmak üzere kabul edildi. Astronomi ve Astrofizik.


Radyo ve mikrodalgalar, erken evrendeki karanlık galaksilerin gerçek doğasını ortaya koyuyor


Daha fazla bilgi:
Nikolaj Bjerregaard Sillassen ve diğerleri, COSMOS alanında z~3.7’de bir gökada grubu adayı. arXiv:2209.05895v1 [astro-ph.GA], arxiv.org/abs/2209.05895

NB Sillassen ve diğerleri, COSMOS alanında z ~ 3.7’de bir gökada grubu adayı, Astronomi ve Astrofizik (2022). DOI: 10.1051/0004-6361/202244661

Niels Bohr Enstitüsü tarafından sağlanan

Alıntı: Öğrenci, erken evrende (2022, 14 Eylül) bir arada kümelenmiş bir gökada grubu keşfeder, 18 Eylül 2022’de https://phys.org/news/2022-09-student-group-galaxies-clustered-early.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1