Trump döneminin sosyal medya tepkilerinden ortaya çıkacak alternatif sosyal ağlardan biri, görünüşe göre yeni bir şey deneyecek.

Parler Cuma günü yaptığı açıklamada, ana akım sağlayıcılardan önyükleme alma riski taşıyan işletmeler için altyapı sağlamak için (görünüşte) her şeye uygun bir sosyal uygulama sunmanın ötesinde vizyonunu genişletmek için Dynascale adlı bir bulut şirketini satın aldığını duyurdu.

Sosyal uygulama Parler artık, altyapıya geçiş için 16 milyon dolarlık yeni bir tur açıklayan Parlement Technologies olarak bilinen yeni bir ana şirket altında çalışacak. Şirket, yeni paraya kimin katkıda bulunduğunu belirtmedi, ancak daha önce derin cepli Cumhuriyetçi bağışçı Rebekah Mercer.

Yeni ana şirkete de liderlik edecek olan Parler’ın CEO’su George Farmer, The Wall Street Journal’a Parlement’in yeni bulut hizmetlerini kullanabilecek “çok çeşitli muhafazakar işletmelerle konuştuğunu” söyledi. Farmer, görünüşe göre Mercer tarafından yönetilen bir liderlik değişikliği olan John Matze’nin görevden alınmasının ardından Parler’da devraldı.

Parler, Ocak 2021’in başlarında Twitter ve Facebook’un Başkan Trump’ı ABD Capitol’ünde şiddeti kışkırttığı için yasaklamasından sonra App Store listelerinde zirveye yerleşti. Ancak bu başarı kısa sürdü – Apple ve Google, Parler ile 6 Ocak şiddeti arasına bir çizgi çektikten sonra uygulamayı ilgili yazılım mağazalarından kaldırdı. Amazon ayrıca, teknoloji devlerinin beğenisine döndükten sonra bile, şirket üzerinde açıkça bir etki yaratan bir sonuç üçlüsü olan web barındırma hizmetini de kaldırdı.

Apple, uygulamanın iOS’ta ek içeriği denetleme sözü vermesinin ardından Nisan 2021’de Parler’ı eski durumuna getirerek şirketin standartlarına uygun hale getirdi. Google, uygulamanın yalnızca bu ayın başlarında Play Store’a geri dönmesine izin verdi; bu, Parler’ın Android uygulamasını şirketin “sağlam” denetleme gereksinimlerini karşılayacak şekilde ayarladığını belirtti.

Parler, ana akım sosyal ağlardan atlamaya hazır muhafazakarlara hizmet veren daha kalabalık bir platform manzarasına geri dönüyor. Trump, Şubat ayında kendi uygulaması Truth Social’ı piyasaya sürerek, filtrelenmemiş tweet benzeri gönderiler vaadiyle destekçilerini cezbetti.

Trump, Twitter’dan ömür boyu men edildi, ancak şirketin isteksiz yeni sahibi müstakbel daha önce kararı tersine çevireceğini açıklayarak, Trump’ın eski tercih ettiği platforma, muhtemelen mevcut platformu pahasına geri dönmesine kapı açtı.genel-24