‘Skinner Ridge’de Azim Çalışma Alanı: NASA’nın Azim gezgini, robotik kolunu Mars’ın Jezero Krateri’ndeki “Skinner Ridge” adlı kayalık bir çıkıntının etrafına yerleştiriyor. Birden fazla görüntüden oluşan bu mozaik, deltadaki bir uçurumun yüzündeki katmanlı tortul kayaçların yanı sıra gezicinin bir kayanın bileşimini analiz etmek için dairesel bir yamayı aşındırdığı yerlerden birini gösterir. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

NASA’nın Azim Rover’ı Jeolojik Olarak Zengin Mars Arazisini İnceliyor

En son keşifler, Kızıl Gezegenin sulu bir geçmişi olan ve gelecek vaat eden örnekler veren bir bölgesi hakkında daha fazla ayrıntı sağlıyor.[{” attribute=””>NASA-ESA Mars Sample Return campaign.

NASA’s Perseverance rover, which is well into its second science campaign, is collecting rock-core samples from features within an area that scientists have long considered to be a top prospect for finding signs of ancient microbial life on Mars. Since July 7 the rover has collected four samples from an ancient river delta in the Red Planet’s Jezero Crater, bringing the total count of scientifically compelling rock samples to 12.

“We picked the Jezero Crater for Perseverance to explore because we thought it had the best chance of providing scientifically excellent samples – and now we know we sent the rover to the right location,” said Thomas Zurbuchen, NASA’s associate administrator for science in Washington. “These first two science campaigns have yielded an amazing diversity of samples to bring back to Earth by the Mars Sample Return campaign.”

Jezero Crater, which is 28 miles (45 kilometers) wide, hosts a delta – an ancient fan-shaped feature that formed about 3.5 billion years ago at the convergence of a Martian river and a lake. Perseverance is currently examining the delta’s sedimentary rocks, which formed when particles of various sizes settled in the once-watery environment. During its first science campaign, the rover surveyed the crater’s floor, finding igneous rock, which forms deep underground from magma or during volcanic activity at the surface.


Azim, Jezero Krater Deltasını Keşfediyor: NASA’nın Azim Mars Gezgini, Kızıl Gezegendeki potansiyel antik yaşam belirtilerini aramak için en iyi yerlerden biri olan Jezero Krateri’ndeki eski bir deltaya ulaştı. Delta, bilim adamlarının bir zamanlar bir nehrin milyarlarca yıl önce bir göle aktığını ve bir yelpaze şeklinde tortu biriktirdiğini tahmin ettiği bir alandır. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

“Delta, çeşitli tortul kayaçlarıyla, denizde keşfedilen magmanın kristalleşmesinden oluşan magmatik kayaçlarla güzel bir tezat oluşturuyor. krater zeminiPasadena, California’daki Caltech’ten Perseverance proje bilimcisi Ken Farley,” dedi. “Bu yan yana, krater oluştuktan sonraki jeolojik tarih ve çeşitli bir örnek paketi hakkında zengin bir anlayış sağlıyor. Örneğin, Jezero Krateri’nden uzakta yaratılmış taneleri ve kaya parçalarını taşıyan bir kumtaşı ve ilgi çekici organik bileşikler içeren bir çamurtaşı bulduk.”

Yaklaşık 3 fit (1 metre) genişliğinde kayda değer bir kayaya “Wildcat Ridge” adı verildi. Milyarlarca yıl önce çamur ve ince kumun buharlaşan tuzlu su gölüne yerleşmesi sonucu oluşmuş olabilir. 20 Temmuz’da, gezici Wildcat Ridge’in yüzeyinin bir kısmını aşındırdı. Bu, bölgenin Organikler ve Kimyasallar için Raman ve Lüminesans ile Yaşanabilir Ortamların Taranması veya SHERLOC adı verilen sofistike bir bilimsel araçla analiz etmesine izin verdi.

SHERLOC’un analizine göre, numuneler, sülfat minerallerininkilerle uzamsal olarak ilişkili olan bir organik molekül sınıfını içeriyor. Sedimanter kaya katmanlarında bulunan sülfat mineralleri, oluştukları sulu ortamlar hakkında önemli ayrıntılar verebilir.

Jezero Deltasında İki Azim Örnekleme Konumu

Jezero Deltasında İki Azim Örnekleme Konumu: NASA’nın Azim gezicisi, Mars’ın Jezero Krateri’nin bu görüntüsünde görülen iki konumdan gelecekte Dünya’ya olası dönüş için kaya örnekleri topladı: “Wildcat Ridge” (sol alt) ve “Skinner Ridge” (sağ üst). Kredi: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Organik Madde Nedir?

Organik moleküller, esas olarak karbondan oluşan çok çeşitli bileşiklerden oluşur ve genellikle hidrojen ve oksijen atomlarını da içerirler. Ayrıca azot, fosfor ve kükürt gibi diğer elementleri de içerebilirler. Yaşam gerektirmeyen bu molekülleri üreten kimyasal süreçler olsa da, bu bileşiklerin bazıları yaşamın kimyasal yapı taşlarıdır. Bu spesifik moleküllerin mevcudiyeti, olası bir biyolojik imza olarak kabul edilir – geçmiş yaşamın kanıtı olabilecek, ancak yaşam olmadan da üretilmiş olabilecek bir madde veya yapı.

2013 yılında, NASA’nın Curiosity Mars gezgini, kaya tozu örneklerinde organik madde kanıtı buldu ve Perseverance, daha önce Jezero Krateri’nde organik madde tespit etti. Ancak önceki keşiften farklı olarak, bu son tespit, uzak geçmişte, yaşamın potansiyel olarak var olabileceği koşullar altında bir gölde tortu ve tuzların biriktiği bir alanda yapıldı. Wildcat Ridge analizinde, SHERLOC cihazı şimdiye kadar görevde en bol organik tespitleri kaydetti.

Farley, “Uzak geçmişte, şimdi Wildcat Ridge örneğini oluşturan kum, çamur ve tuzlar, yaşamın potansiyel olarak gelişebileceği koşullar altında biriktiriliyordu” dedi. “Organik maddenin – burada, Dünya’daki eski yaşamın fosillerini koruduğu bilinen – böyle tortul bir kayada bulunması gerçeği önemlidir. Bununla birlikte, Perseverance’daki araçlarımız ne kadar yetenekli olursa olsun, Wildcat Ridge örneğinde nelerin bulunduğuna dair daha fazla sonuç, ajansın Mars Sample Return kampanyasının bir parçası olarak derinlemesine çalışma için Dünya’ya dönene kadar beklemek zorunda kalacak. ”

Wildcat Ridge'de Örnek Toplama ve Kaya Analizi

‘Wildcat Ridge’de Örnek Toplama ve Kaya Analizi: NASA’nın Perseverance Mars gezici aracından alınan çok sayıda görüntüden oluşan bu mozaik, gezicinin iki kaya çekirdeği çıkardığı ve kayanın bileşimini araştırmak için dairesel bir yamayı aşındırdığı “Wildcat Ridge” adlı kayalık bir çıkıntıyı gösteriyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

NASA-ESA (Avrupa Uzay Ajansı) Mars Örneği Dönüş kampanyasındaki ilk adım, Perseverance’ın ilk kaya örneğini Eylül 2021’de çekirdeklendirmesiyle başladı. Gezici, kaya çekirdek örnekleriyle birlikte bir atmosferik örnek ve iki tanık tüpleri. Bunların hepsi gezicinin karnında depolanır.

Gezicide halihazırda taşınan örneklerin jeolojik çeşitliliği o kadar iyi ki, gezici ekip yaklaşık iki ay içinde deltanın tabanına yakın seçilmiş tüpler yerleştirmeyi planlıyor. Önbelleği yerleştirdikten sonra gezici delta keşiflerine devam edecek.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı direktörü Laurie Leshin, “Kariyerimin çoğu boyunca Mars’ın yaşanabilirliği ve jeolojisi üzerine çalıştım ve dikkatle toplanmış bir Mars kayaları setini Dünya’ya geri göndermenin inanılmaz bilimsel değerini ilk elden biliyorum” dedi. “Perseverance’ın büyüleyici örneklerini uygulamamıza haftalar ve bilim adamlarının onları en ince ayrıntısına kadar inceleyebilmeleri için onları Dünya’ya getirmemize yalnızca yıllar var. Çok şey öğreneceğiz.”

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

Astrobiyoloji, Perseverance’ın Mars’taki misyonu için, eski mikrobiyal yaşam belirtileri içerebilecek örnekleri önbelleğe almak da dahil olmak üzere, kilit bir hedeftir. Gezici, gezegenin jeolojisini ve geçmiş iklimini karakterize edecek, Kızıl Gezegenin insan keşfinin yolunu açmaya yardımcı olacak ve Mars kayalarını ve regolitlerini toplayan ve önbelleğe alan ilk görev olacak.

Sonraki NASA misyonları, ESA ile işbirliği içinde, bu mühürlü örnekleri yüzeyden toplamak ve derinlemesine analiz için Dünya’ya geri göndermek için Mars’a uzay aracı gönderecek.

Mars 2020 Azim görevi, NASA’nın Ay’dan Mars’a keşif yaklaşımının bir parçasıdır. Bu, Kızıl Gezegenin insan keşfine hazırlanmaya yardımcı olacak Ay’a mürettebatlı Artemis misyonlarını içerir.

NASA için Caltech tarafından yönetilen JPL, Perseverance gezicisinin operasyonlarını inşa etti ve yönetiyor.uzay-2