Münhasır: Büyük Teknoloji, Düzenleyiciler Onları Devralmaya Çalışırken Şirketleri Satın Almak İçin 30 Milyar Doların Üzerinde Harcadı

Fotoğraf: Alex Wong (Getty Resimleri)

Büyük teknoloji şirketleri, yasa koyucular en rekabet karşıtı dürtülerini dizginlemek amacıyla tarihi antitröst yasasını çıkarırken bile, son yıllarda rakiplerini yiyip bitirmek için hiçbir masraftan kaçınmadılar.

Bu yeni bir göre bildiri Alphabet, Amazon, Meta ve Apple’ın 2019’dan bu yana satın almalara en az 32 milyar dolar harcadığını iddia eden Gizmodo ile özel olarak paylaşılan Tech Oversight projesi. 2019’dan bu yana büyük miktarda satın almaları çevreleyen finansal detaylar halk tarafından bilinmiyor. Bulgular, Temsilciler Meclisi ve Senato’daki milletvekillerinin, Kasım 2022 ara seçimlerinden önce iki önemli antitröst yasası üzerinde oylamayı ilerletmek için umutsuzca çalışmasıyla geldi.

Raporda, Gözetim Projesi önde gelen teknoloji firmalarını baskın varlıklarını “piyasadaki rakipleri yakalamak ya da öldürmek” için kullanmakla suçladı. Rapora göre bu taktikler, milletvekillerinin AB’yi desteklemesi için daha fazla neden. Amerikan İnovasyonu ve Seçimi Çevrimiçi Yasasıve App Markets Ac’ı açınt, çok çeşitli teknoloji eleştirmenleri tarafından desteklenen iki fatura ve tamamen hor görülmek Big Tech tarafından.

Amazon, raporda teknoloji emsalleri arasında öne çıktı ve bildirildiğine göre son üç yılda 19 satın alma için en az 16 milyar dolar harcadı. Google’ın sahibi Alphabet, 25 şirketi satın almak için en az 11.87 milyar dolar harcadığı bildirildi. Öte yandan Meta ve Apple, ikisinin sırasıyla 2,51 milyar dolar ve 1,62 milyar dolar satın aldığını tahmin eden raporla önemli ölçüde daha az harcadı. Apple’ın satın aldığı şirketlerin 19’undan dördü veya yaklaşık %20’si sanal veya artırılmış gerçeklik içeriyordu; uzun süredir söylenti sanal gerçeklik kulaklığı.

Tech Oversight Project İcra Direktörü Sacha Haworth yaptığı açıklamada, “Big Tech’in en yırtıcı uygulamalarını engellemek için antitröst yasasını geçirmek, atmamız gereken gerçekçi bir ilk adımdır.” Dedi. “Senato Çoğunluk Lideri Schumer’in sözünü yerine getirmesine ve paketi oylamaya sunmasına ihtiyacımız var, böylece işletmeleri, aileleri ve çocukları ve gençleri istismar eden ve çıkar sağlayan şirketlerden korumak için gereken yasama maddelerinin çamaşırhane listesini de ilerletebiliriz. gider.’

Big Tech’in cesur satın alma planı, özellikle bir şirket aracılığıyla son aylarda en küstahça gerçekleşti: Amazon. İçinde üç aydan azAmazon niyetini açıkladı elde etmek kapıcı sağlık hizmeti sağlayıcısı OneMedical, Roomba yapımcısı iRobotve depo robotik şirketi Cloosterman’lar. Amazon, Cloostermans için mali şartları açıklamamasına rağmen, OneMedical ve iRobot anlaşmalarının toplamı 5,6 milyar dolar değerinde.

Haworth, “Roe sonrası dünyada, sağlık hizmetleri ve gözetim satın almalarındaki artış açıkçası iğrenç ve Big Tech kontrol edilmediği takdirde dijital rekabetin ve mahremiyetin nasıl görüneceğine dair distopik bir tablo çiziyor” dedi. Google, Apple, Facebook ve Amazon’un kendi kendilerini düzenlemeleri için boş boş beklemekten daha fazlasını yapmamız gerekiyor – asla yapamayacaklar.

Firmaları tek başına satın almak elbette ne yeni ne de mutlaka dikkate değer. Yine de Big Tech’in durumunda, Gözetim Projesi raporu, şirketlerin pazar hakimiyetlerini ve derin ceplerini benzersiz bir şekilde “inovasyonu engelleyen, küçük işletmeleri kanayan ve tüketici seçimini sınırlayan düzensiz bir oyun alanı yaratmak” için kullandıklarını savunuyor.

Benzer şekilde, Adalet Bakanlığı Avukat Yardımcısı gibi ABD düzenleyicileri ve Büyük Teknoloji eleştirmeni Jonathan Kanter, Gözetim Projesi’nde ortaya konan bazı satın alma türlerinin rekabeti boğabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Kanter, “Bir birleşme rakipleri birleştirdiğinde, oligopol davranışı riskini artırır” dedi. bu hafta başında söyledi Georgetown Antitröst Hukuku Sempozyumunda. “Uyumlu eylem gibi, birleşmelerle şiddetlenen oligopol davranışı, bağımsız karar alma merkezlerinin pazarını mahrum eder ve müdahaleyi garanti eder.”

The Tech Oversight Project gibi Kongre’de sürünen antitröst mevzuatının destekçileri, geçişlerinin büyük teknoloji firmasının muhalefet yarışını yavaşlatmak için anlamlı barikatlar sağlayabileceğine inanıyor. Artan anket çeşitliliğine göre, artan teknoloji düzenlemesine yönelik bu çabalar, 2022 Amerika’daki Bigfoot manzaraları kadar yaygın olan iki taraflı geniş desteğin tadını çıkarıyor.

Örnek olay, bir Şubat Sabahı Konsültasyonu anket ABD’li yetişkinlerin %67’sinin, büyük teknoloji şirketlerinin sağladığı faydaların, artan güçlerinin yarattığı tehlikelerden daha ağır basmadığına inandığını buldu. Bundan önce başka anket Vox ve sol eğilimli şirket Data for Progress tarafından yayınlanan, Demokratların %59’u ve Cumhuriyetçilerin %70’i Big Tech’in ekonomik gücünün ABD ekonomisi için bir “sorun” oluşturduğunu söyledi. Ek olarak, Demokratların yaklaşık %55’i ve Cumhuriyetçilerin %61’i Big Tech’in dağılmasını desteklediklerini söyledi.

Peki ya bu oylar…

Yine de, tüm bu desteğe rağmen, teknolojinin tekelci dürtülerini engellemeyi amaçlayan faturaların kendisi, dokuz ay öncesine göre tartışmalı bir şekilde yasa olmaya yakın değil. Yılın başlarında, Senato Çoğunluk lideri Chuck Schumer, neredeyse senatörün oy ver Yaz aylarında Amerikan İnovasyon ve Seçim Çevrimiçi Yasası hakkında. Ardından, Schumer aniden konuyla ilgili sessizliğe büründü. sıkıntı ülke çapındaki antitröst aktivistlerinin Bir düzineden fazla ilerici meclis üyesi bir mektup yazdı Temmuz ayında Schumer’e, Ağustos ayında bir aylık bir aradan önce faturaları oylamaya çağırdı, ancak bu ricalar cevapsız kaldı. Son raporlar Schumer’in çantada kaç oy olduğunu fazla tahmin ettiğini ve nihayetinde tasarıya oturmaya karar verdiğini öne sürüyor.

Momentum yavaşlamasının açıklamasının en azından bir kısmı, Big Tech’in faturaları öldürmek için yatırdığı akıllara durgunluk veren finansal kaynak miktarından kaynaklanıyor. 2021’den bu yana, dört büyük teknoloji şirketinin lobi faaliyetlerine 95 milyon dolar harcadığı bildirildi. göre Son bir Bloomberg analizi. İncelenen faturalar geçerse muhtemelen en çok kaybedecek olan Amazon, Bildirildiğine göre harcandı Sadece ikinci çeyrekte lobicilikte 4,98 milyon dolarlık rekor kırdı.

Saat işliyor. Tasarılar hala Kasım ara sınavlarından önce geçmezse, ilerici milletvekillerine ve savunucularına göre hiçbir zaman geçmeyebilir.

Accountable Tech’in kurucu ortağı Jesse Lehrich Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Ara sınavlara ne kadar yaklaşırsanız, Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin Joe Biden’ın iki partili zaferlerini elde etme olasılığının o kadar düşük olacağını düşünüyorum, bu da bunu en kısa sürede gerçekleştirmenin aciliyetini vurguluyor” dedi. CNBC röportaj yapmak. “Bu iki fatura için çok gerçek ama dar bir pencere var.”

ve bazıları ise raporlar Son zamanlarda konuşan milletvekilleri, Schumer’in bu faturaları önümüzdeki haftalarda oylamaya sunmakla ilgilendiğini öne sürüyor Zaman bildiri aslında bunun gerçekleşmesinden vazgeçtiklerini söylüyorlar. Bu makalede konuşan kaynaklar, Schumer’in, destekçilerini yeniden seçim teklifleri sırasında Büyük Teknoloji saldırılarının kaynağı yapmaktan kaçınmak veya tasarıyı Demokratların oylama önceliklerinin altına gömmek için bilerek geciktiriyor olabileceğini iddia ediyor. Fight for the Future’ın İcra Direktörü Evan Greer gibi savunucular bunu satın almıyor.

Greer, “Bir şeyi açıklığa kavuşturalım: Bu, ‘yoğun bir yasama takvimi’ veya ‘rekabet eden öncelikler’ veya ‘oylara sahip olamama ile ilgili değil” dedi. Beyan bu hafta. “Bu, basit ve basit yolsuzluk ve DC’deki Big Tech parasının mide bulandırıcı etkisi ile ilgili.”

Raporun tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

genel-7