“Birleştirme” olarak bilinen uzun zamandır beklenen Ethereum güncellemesi sonunda tamamlandı ve Ethereum ağını enerji yoğun bir çalışma kanıtı konsensüs mekanizmasından hisse kanıtı kanıtına geçirdi – sonunda yerine getirildikten sonra yerine getirilen bir söz. önümüzdeki yıllar. “Ethereum 2.0” olarak adlandırılan yeni yükseltilen ağ, kriptoyu daha çevre dostu hale getirirken aynı zamanda işlemleri hızlandırıp gelecekte daha ucuza getirmesi için lanse ediliyor. Bununla birlikte, kripto yatırımcıları ve yatırımları için ne anlama geldiğine hemen bir göz atalım.

Ethereum 2.0’a hazır olmak için kendi tarafımda bir şeyler yapmam gerekiyor mu?

Hayır. Birleştirme, sahiplerinin fonlarını etkilemeyecektir. Birleştirmeden sonra tüm fonlar aktarılacak ve Ether, kullanıcıların cüzdanlarında ETH olarak görünmeye devam edecek.

Ana ağdaki para yatırma ve çekme işlemleri tekrar çevrimiçi mi?

Bir dizi kripto borsası, şimdi kaldırılmış olan Birleştirme tamamlanana kadar ETH ve ERC-20 token yatırma ve çekme işlemlerinde geçici bir duraklama duyurdu. Stake ETH marj ticareti gibi hizmetler de yeniden başlatıldı ve tıpkı Birleşme öncesi olduğu gibi çalışması gerekiyor.

Proof-of-stake’e geçiş, Ethereum ağında daha hızlı işlemler anlamına mı geliyor?

Birçok kullanıcı, hisse kanıtına geçişin bu gecikmeli işlemleri hızlandıracağı konusunda iyimser. Ne yazık ki, bu durum böyle değil. Doğrudan Ethereum web sitesinin kendisinden okuyucular bir alıntı bul Birleştirme’den sonra “bazı küçük değişiklikler olsa da, işlem hızı çoğunlukla aynı kalacak” diye belirtti. Başvurulan bu değişiklikler, blokların blok zincirine eklenme hızı ile ilgilidir. Proof-of-stake’de bloklar kabaca yüzde 10 daha hızlı üretilir. Gerçekten de güzel bir avantaj, ancak kullanıcılar tarafından fark edilecek kadar değil.

Proof-of-stake’e geçiş, Ethereum’un meşhur yüksek gaz ücretlerini düşürecek mi?

Sözde daha hızlı hız ile el ele giden bir başka varsayım, daha ucuz gaz veya kullanıcılar için ücretlerdir. Yine, maalesef durum böyle değil. Gaz ücretleri ağın kapasitesine göre hesaplanır ve hisse kanıtına geçiş Ethereum’un kapasitesini artırmaz. Bu nedenle, trafik sıkışık olduğunda gaz ücretleri yüksek kalabilir.

Birleştirmeden sonra Ethereum için sırada ne var?

Ethereum geliştiricilerinin bir sonraki hedefi, olarak bilinen bir süreci tanıtmaktır. parçalamaana blok zincirini daha küçük, daha verimli zincirlere bölecek. Parçalamayı, Ethereum’un toprak yoldan eyaletler arası bir otoyola dönüşümü olarak düşünebilirsiniz. Canlı olduğunda, hızlar daha hızlı olacak ve bu sinir bozucu ücretler muhtemelen düşecek. Ayrıca, doğrulayıcıların makinelerinde depolamak zorunda oldukları veri miktarını daha da azaltacak, bu da bir dizi maliyetli bilgisayar yerine bir dizüstü bilgisayar kullanarak çalışabilecekleri anlamına geliyor.


Kripto para, yasal bir ihale olmayıp, piyasa risklerine tabi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Makalede verilen bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve teşkil etmez. NDTV, algılanan herhangi bir öneriye, tahmine veya makalede yer alan diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.genel-8