Uzun vadeli kiralamaların artık bir hareket olmadığını biliyoruz, ancak San Francisco merkezli Codi’nin daha sıcak bir yaklaşımı var: ortak çalışma da değildir. tarafından ortaklaşa kurulan şirket, Christelle Rohaut ve Dave Schumançalışanları özel, esnek çalışma alanları isteyen şirketler için daha esnek ofis alanları yaratmaya 2018 yılında başladı.

Bu günlerde, girişimin en yıkıcı inancı, WeWork tarafından popüler hale getirilen ortak çalışma modeliyle aynı fikirde olmayan inançtır. Çalışanlara ortak bir katta masa alanı satan WeWork’tan farklı olarak Codi, insanların haftada sadece birkaç gün özel bir alana gitmek istediğini düşünüyor. Başlangıç, şirketleri esneklik gereksinimlerine uyan mülklerle eşleştiren bir pazardır. Ardından, tasarımdan BT’ye, hatta ofis atıştırmalıkları ve temizlik hizmetlerine kadar taşınma sürecinin mümkün olduğunca sorunsuz geçmesine yardımcı olur.

Ve çoğu startup gibi, her iki dünyanın da en iyisine sahip olmak istiyor: mahremiyet ve topluluk, esneklik ve özel alan, ölçek ve uzmanlaşma.

Codi bugün, Andreessen Horowitz liderliğindeki 16 milyon dolarlık bir A Serisi topladığını duyurdu. Yatırım, firmanın Flow’a yatırım yaptığını duyurmasından haftalar önce gerçekleşti, WeWork’ün kurucusu Adam Neumann’ın bir sonraki bahsi; her iki yatırım da firmanın daha esnek ama anahtar teslimi bir gayrimenkul geleceğine olan ilgisini gösteriyor.

Rohaut, WeWork’un kurucusuyla bir girişim destekçisi paylaşmak konusunda pek endişeli değil. A16z yatırım ortağı Jeff Jordan, turun bir parçası olarak Codi’nin yönetim kurulunda yer aldı; Marc Andreessen Flow’un yönetim kuruluna katılırken, New York Times’a göre. Firma kısa süre önce “uzaktan öncelikli” bir organizasyon olma planlarını açıkladı.

TechCrunch ile yaptığı röportajda Rohaut, “Birçok şirketimiz WeWork’tan mezun olmak istedikleri için geliyor” dedi. Bugün şirketler için en önemli iki önceliğin, ilk olarak, şirket kültürünü inşa edip büyütebilmeleri ve ihtiyaçlarına göre özelleştirebilmeleri için kendi alanlarına sahip olmak ve ikinci olarak, çalışanların gidebileceği, konsantre olmayan bir alan bulmak olduğunu söylüyor. şehir merkezindedir ve uzun yolculuk süreleri gerektirmez. Kurucu ortak Codi, bazen bir yerden çalışma esnekliğinin ve özel ofis alanının benzersizliğinin olduğu her iki dünyanın da en iyisini sunduğunu söylüyor.

Teknoloji çalışanlarının artık büyük ölçüde haftada 5 gün ofise gitmek istemediği doğru olabilir, ancak işverenler yeni yüz yüze kadansın ne olması gerektiğini anlamaya çalışırken, esnek bir ofis alanı da kendi hayal kırıklığını ortaya çıkarabilir. Codi’nin işverenleri, Codi aracılığıyla yönetilen esnek bir çalışma alanına gitmenin daha küçük, bağımsız bir ofis açmaktan daha mantıklı olduğuna ikna etmesi gerekiyor.

Codi, bir ofis açmak için gereken süreyi altı aydan dört haftaya indirdiğini iddia ediyor. Codi, gerekirse sözleşmeyi uzatma seçenekleriyle birlikte kiralama sürelerini 36 aydan altı aya indirebilir. Ayrıca, tüm farklı hizmetlerini yürütmek için bir konsiyerj ekibi sunar; bu, girişimin yılda on binlerce dolar tasarruf edebileceğini iddia ediyor.

Gayrimenkul tarafında, Codi’nin herhangi bir binası yoktur. Bunun yerine, geleneksel olarak yalnızca uzun vadeli kiracılardan veya tüm bina ölçeğinden para kazanacak olan mülkler için tekrar eden gelir akışları oluşturmak üzere bina sahipleriyle ortaklık kurar. Kurucu ortak, şu anda sahip olduğu müşteri miktarıyla ilgili ayrıntıları paylaşmayı reddetti, ancak girişimin iki bölgede 100’den fazla ofis binasına sahip olduğunu söyledi: New York ve Körfez Bölgesi.

Dikkate alınması gereken yaygın ölçekleme baş ağrıları ile akıllı bir adım. Örneğin, Codi’nin, nerede olurlarsa olsunlar, çalışanlar için giderek daha fazla erişim noktası ofisi ile daha kısa işe gidip gelme sürelerini çözmesi gerekecek. Durum buysa, çalışanların yoğunlaşma ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken ofis zamanla daha fazla parçalanabilir. Yüz yüze çalışma hedeflerinin tam tersi.

İnsanların istediklerini söyledikleri ile gerçekte yaptıkları arasında yaygın bir yanlış anlama vardır. Hibrit çalışmanın bize öğrettiği bir şey varsa, o da dünyanın sürekli fikrini değiştirdiğidir. Esnek bir kiralamayla bile, bir startup belirli bir süre için haftada 2 günden haftada 5 güne çıkmak isterse ne olur? Codi’nin ele alması gereken zorluk bu değil, ancak esnek, özel çalışma alanları geliştirmeye yönelik daha geniş vizyonu kesinlikle karmaşıklaştırabilir.genel-24