Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, departmanlara 19 Aralık’a kadar dijital para birimleri ve madencilik konusunda bir konum üzerinde anlaşmaya varmaları ve uluslararası yerleşimlerde kripto para birimi kullanımı konusunda bir konum geliştirmeleri talimatını verdi. Kabine başkanı, yerel finansal sistemin gelişimine ilişkin stratejik oturumun sonuçlarını takiben ilgili talimatı verdi.19 Aralık’a kadar, Maliye Bakanlığı, Rusya Merkez Bankası, Rosfinmonitoring, Federal Vergi Servisi ve Federal Güvenlik Servisi ile birlikte, dijital para biriminin ihracını, ihracının organizasyonunu ve dolaşımını düzenleyen federal yasalar taslağı üzerinde mutabık kalınan bir pozisyon geliştirmelidir. Madenciliğin düzenlenmesi ve uluslararası yerleşimlerde dijital para birimlerinin kullanılması açısından Rusya“, dedi Mişustin. Rusya’da madenciliğin yıl sonuna kadar yasallaştırılması muhtemeldir: daha önce, ilgili çeşitli bakanlıkların temsilcileri bir fenomen olarak madenciliğe hiç karşı olmadıklarını, sadece devlet düzeyinde düzenlenmesi gerektiğini söylediler.

Kripto para birimindeki yerleşimlere gelince, ilgili uluslararası işlemler gelecek yıl başlayabilir. Bu, Maliye Bakanlığı finansal istikrar departmanı müdürü Ivan Chebeskov ve finansal piyasa Devlet Duma Komitesi başkanı Anatoly Aksakov’a atıfta bulunarak “Izvestia” yayını tarafından bildirildi.

Maliye Bakanlığı’nın kripto para birimlerinde sınır ötesi ödemelerin yasallaştırılmasına ilişkin yasa tasarısı, Şubat ayında hükümete sunuldu. Chebeskov’a göre, belge, kripto para biriminin mülk olarak tanınabileceğini belirten dijital varlıklarla sınır ötesi işlemler hakkında bir madde içeriyor. Böylece kripto para ile yapılan işlemler takasa dönüşecek.

Yayına göre, operasyonlar Moskova ve St. Petersburg borsaları tarafından yürütülecek. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın beklentilerine göre kripto para kullanımı, şu anda yaptırım baskısı ve uluslararası ödemelerde zorluk yaşayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin işleyişini olumlu yönde etkileyecek.

Rusya'da madencilik yıl sonuna kadar yasallaştırılacak ve kripto para biriminde sınır ötesi ödemeler 2023'te başlatılacak.

Chebeskov ayrıca, kripto para biriminde uluslararası ödemeler için ayrı faturaların geliştirilebileceğini de dışlamadı. “Rutin olarak üzerinde çalıştığımız, ancak henüz resmi olarak hükümete sunulmamış bir dizi yasama girişimimiz var.“, ekledi.

Aksakov, kripto para ile işlemlerin 2023 gibi erken bir tarihte başlayabileceği fikrinin uygulanmasının zamanlamasından bahsediyor. “Altyapımızın da bu sürece katılmasına, yaratılmasına ve düzenlenmesine imkan vermemiz gerekiyor. Kripto piyasasına girişin, düzenleyicinin sıkı kontrolü altındaki altyapımız üzerinden olması gerekiyor.“, – dedi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, gelecekte ödeme yapmakta zorluk çeken küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki yaptırım baskısını azaltmaya yardımcı olabileceğinden, kripto para birimlerinde sınır ötesi ödeme fikrini desteklemektedir. Aynı zamanda Merkez Bankası, Rusya’da kripto para birimini bir ödeme aracı olarak yasallaştırmanın yanı sıra ülke içindeki kripto borsalarını ve kripto borsalarını yasallaştırma konusunda herhangi bir konuşma olmadığını kaydetti.genel-22