Rusya’da, yaratıcılara göre, COVID-19’dan sonra ortaya çıkan beyin bozukluklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olması gereken bir cihaz geliştirdiler. Sistem, bandanaya benzer bir Neuro-V nöro kulaklık ve özel bir yazılım içerir. Yenilik Neurobotics şirketi tarafından yaratıldı.Geliştiricilere göre, kablosuz bir kanal aracılığıyla kulaklıktan veri alan program, spektral indeksleri gerçek zamanlı olarak analiz ederek beynin elektriksel aktivitesini izlemesini sağlar. Örneğin, beyin sakin bir durumda bulunan alfa frekansında çalışıyorsa, grafikte yaklaşık 10 Hz’lik bir frekansta tepe noktaları belirir.

Aynı zamanda, stres sırasında, beta frekansının hakim olduğu durumlarda, böyle bir tepe noktası yoktur. Belirtildiği gibi, cihaz bir kişiyi alfa durumuna sokar, ancak hastanın bir dizi egzersiz yapması gerekir. Beynin çalışmasını geri kazanma kursunun, her biri yarım saatlik 20 seanstan oluştuğu belirtilmektedir.

Alfa ritmi, oksipital bölgede mahmuz oluğu adı verilen özel alanlarda üretilir. Yavaş yavaş, bir stres durumuna girdiğimizde, düzenleyici süreçlerimiz bozulur, alfa ritminin genliği azalır. Görevimiz, bir kişinin alfa ritminin oluşumunu geri kazanmasına yardımcı olmaktır.“, – Nörobotik Genel Müdürü Vladimir Konyshev açıkladı.

Şimdiye kadar, cihaz Rusya’nın farklı şehirlerinden 24 gönüllü üzerinde test edildi, sonuçları 8 kişilik bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Birinci grupta post-Covid sendromlarının ortadan kalktığı, bazı intihar düşüncelerinin de ortadan kalktığı kaydedildi. Ayrıca gece istirahati düzeldi ve libido arttı.

Belirli sayıda aktivite yaptıktan sonra, insanlar kendileri üzerinde faydalı bir etki görürler. Sinirlilik, sürekli bir iç titreme hissi, “tıkanma” gider. Bu, sabah uyandığımızda olmanın sevincini hissetmediğimiz sözde beta halidir.“, – dedi Konyshev.

Şimdi yeni sistemi Federal Tıp ve Biyoloji Ajansı’nın Beyin ve Nöroteknoloji Merkezi temelinde test etmeyi planlıyorlar. Ticari versiyonun lansmanı henüz açıklanmadı.

Daha önce Rossi’de maske rejimini iade edebilecekleri biliniyordu.genel-22