Teknolojik inovasyonun tarihi, gelecekteki ürünlerle ilgili sızıntılarla dolu. Ve bu hikayede, testçiler ve mühendisler tarafından bir barda, taksi koltuğunda veya başka bir yerde unutulan prototipler bir seçim yeri işgal ediyor.

Bu sefer hikaye, bir testçinin bir sonraki sanal gerçeklik kulaklığı Meta Quest Pro’nun prototipini unutacağı bir otelde geçiyor.

Burada Zectariuz Oyun Facebook sayfası hangi sızıntıyı ortaya çıkardı. Yazarı kendi videosunu yayınladı cihazı ambalajından çıkarın. Hesap ayrıca birkaç fotoğraf yayınladı, ancak bunlar bu yazı itibariyle silinmiş görünüyor.

Meta Quest Pro potansiyel paketinin dış kılıfı. Resim: Zectariuz Oyun.

Yeniden tasarlanmış tasarım

Daha sonra hak sahibi tarafından talep edilen terk edilmiş prototip (The Verge tarafından), “Project Cambria”ya tekabül ediyor gibi görünüyor. Meta geçenlerde bu kask projesinden sanal gerçeklik ve metaverse ile ilgili içerikte bahsetmişti.

Kask ambalajında. Resim: Zectariuz Oyun.

Cihazın iç tasarımı, PlayStation VR ve PlayStation VR 2 kulaklıklarına çok benzeyen bir “halo” şeklinde görünüyor. Quest 1 ve Quest 2’de olduğu gibi, başa takılan ekranı kullanıcının yüzüne ve burnuna kenetleyen gözlük benzeri bir montaj sistemi.

Önde, diğerleri çevresine monte edilmiş üç kamera bulunuyor gibi görünüyor. Resim: Zectariuz Oyun.

Emin olmak zor ama önceki modellerin Fresnel lensleri yok gibi. Resim: Zectariuz Oyun.

Quest 2 kontrolörlerinin uzaydaki yönelimlerini takip etmek için kullandıkları ışık halkasının yerini daha sağlam bir tasarım almış gibi görünüyor. Resim: Zectariuz Oyun.

Kökten yenilenen bir kulaklık tasarımının yanı sıra, yeni kulaklığın kontrolörleri de tamamen elden geçirilmiş gibi görünüyor. Yeni tasarım biraz daha kompakttır, farklı bir düğme düzenine sahiptir ve Quest 1 ve 2’nin ışık halkalarından kaçınarak Meta tarafından kullanılan LED’leri veya sensörleri daha iyi gizler.

Resim: Zectariuz Oyun.

Resim: Zectariuz Oyun.

Yeni bir aksesuar çağına doğru mu?

Kullanıcının başparmağı için yeni bir düz ve açılı konum da eklenmiş gibi görünüyor, ki bunu şahsen test etmeyi dört gözle bekliyorum. Quest 2 denetleyicisindeki bir düğmeye yanlışlıkla basmadan o baş parmağımı koyacak rahat bir yer bulamadım.

Son olarak, kontrol cihazının yan tarafında üç metal kontağa benzeyen küçük bir girinti görebiliriz. Bu pogo-pin tipi konektör, hayal gücümüzü serbest bırakırsak, yeni sensörler veya kontrol çevre birimleri gibi ek aksesuarları barındırabilir. Örneğin, FPS benzeri bir deneyim için her iki kontrol cihazına aynı anda bağlanabilen iki elli bir silah stoğu veya döndürebileceğiniz yerleşik makaralı bir olta sapı düşünün.

Üçüncü taraf aksesuar üreticileri yıllardır bu tür ürünler yaratmaya çalışıyorlar, ancak üretici desteği eksikliğiyle karşılaştılar. Bu değişmek üzere olabilir.

Sonraki Ekim?

Sızan prototipin Meta’ya geri döndüğü söyleniyor. Bu nedenle, bu yeni model hakkında daha fazla bilgi edinmek için yalnızca Ekim ayını beklememiz gerekiyor.

Söylenebilecek olan, Facebook’un yeni VR başlığının daha ince bir profile sahip olduğu ve bazı ilgi çekici değişiklikler vaat ettiğidir.

Quest Pro prototipinin yandan görünümü

Yandan görünüm, cihazın Meta Quest 2’den önemli ölçüde daha ince olduğu izlenimini veriyor. Resim: Zectariuz Oyun.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15