Big (ad)Tech’i hedef alan daha fazla antitröst davası: Google, rekabete aykırı reklam teknolojisi uygulamalarından zarar gördüklerini iddia eden yayıncılar adına bugün iki davanın açıldığı İngiltere ve Hollanda’da dava ediliyor.

Başına Reutersyayıncılar dava yoluyla kaybedilen reklam gelirleri için Google’dan 25 milyar Euro’ya kadar tazminat talep ediyor.

Google’ın reklam teknolojisi yığını – ve reklamla ilgili diğer bazı uygulamalar – şu anda hem AB hem de Birleşik Krallık rekabet otoriteleri tarafından araştırılmaktadır. Bununla birlikte, geçen yıl Fransa’nın antitröst gözlemcisi, teknoloji devinin web sitesi yayıncıları ve mobil uygulamalar için reklam sunucuları için hakim konumunu kötüye kullandığını tespit etti ve Google’ı çeşitli kendi kendini tercih eden suistimaller için 220 milyon Euro’ya kadar para cezasına çarptırdı; ve bir dizi birlikte çalışabilirlik taahhüdünün çıkarılması. Fransız düzenleyici, karmaşık algoritmik reklam açık artırmalarını araştırma konusunda davayı dünyada bir ilk olarak nitelendirdi.

Teknoloji devi, Fransız davasının gerçeklerine itiraz etmedi – ve bu, davacılara yardım etmiş gibi görünüyor.

Hukuk Bürosu, Geradin OrtaklarıFransız Rekabet Kurumu davasında şikayetçiler adına hareket eden , İngiltere ve AB tazminat davalarına öncülük ediyor. Fransız Rekabet Kurumu, Google’ın TFEU’nun 102. Maddesini ihlal ederek çeşitli kendi kendini tercih etme biçimlerine girerek hakim konumunu kötüye kullandığını tespit etti.” “Özellikle Google, yayıncı reklam sunucularını kendi ad exchange’ini tercih ederek kullanmış ve reklam değişimini yayıncı reklam sunucusunu tercih etmek için kullanmıştı. Her iki uygulama da 2014’ten beri yürürlükteydi. Google’ın rekabete aykırı davranışının yayıncılara zarar verdiği tespit edildi. Google bulgulara itiraz etmedi.”

Geradin Partners’tan Damien Geradin yaptığı açıklamada şunları ekledi: “Toplumumuzda hayati bir rol oynayan yerel ve ulusal haber medyası dahil yayıncılar, Google’ın rekabete aykırı davranışından uzun süredir zarar görüyor. Google’ın sorumluluklarını üstlenmesinin ve bu önemli sektöre verdiği zararı geri ödemesinin zamanı geldi. Bu nedenle bugün, AB ve Birleşik Krallık yayıncıları için tazminat almak için iki yargı alanında bu eylemleri duyuruyoruz.”

Her iki yasal işlem de Londra merkezli dava fonu sağlayıcısı tarafından finanse ediliyor. Liman – web sitesinde %76’lık bir “başarı oranı” lanse ediyor.

Hollanda davası, AB yayıncılarını temsil eden toplu bir tazminat talebidir. Birleşik Krallık’ta, davacılar, hukuk firmasının sınıf üyelerinin web sitelerinde reklam alanının satışından elde edilen gelir kaybı için tazminatı geri almaya odaklanacağını söylediği Rekabet Temyiz Mahkemesine bir vazgeçme talebi getirme niyetindedir. (Paralel iddialar muhtemelen AB içinde ve dışında rekabete dayalı toplu dava tarzı iddialar getirmek için yasal rejimlerdeki farklılıkları yansıtmaktadır.)

Davaya yanıt için ulaşılan bir Google sözcüsü, davaları “spekülatif ve fırsatçı” olarak ekledi.

İşte açıklaması:

“Google, Avrupa’daki yayıncılarla yapıcı bir şekilde çalışıyor – reklamcılık araçlarımız ve birçok reklam teknolojisi rakibimizin araçları, milyonlarca web sitesinin ve uygulamanın içeriklerini finanse etmesine yardımcı oluyor ve her büyüklükteki işletmenin yeni müşterilere etkili bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Bu hizmetler, aynı yayıncılarla ortaklaşa uyum sağlar ve gelişir. Bu dava spekülatif ve fırsatçıdır. Şikayeti aldığımızda, şiddetle mücadele edeceğiz.”

Google, Fransa’daki haber yayıncılarıyla yaptığı anlaşmalarla ilgili ağır bir faturayla karşı karşıya kaldı – rekabet düzenleyicisinin, yayıncıların içeriğinin snippet’lerinin kullanımı için telif hakkı ücretlerini adil bir şekilde müzakere etmek için daha önceki bir emri ihlal ettiği için 500 milyar avroluk bir para cezasının ardından (2019 reformunun ardından). AB dijital telif hakkı yasası).

Ancak başarılı bir antitröst davası, Google’ın maliyetlerini önemli ölçüde artırabilir. Ve belirtmekte fayda var ki, son yıllarda bir AB direktifi Blok genelinde antitröst zararları eylemleri getiren tüketicilerin ve işletmelerin önündeki engelleri kaldırmayı amaçlayan kabul edildi.

Ayrıca Google, ürün fiyat karşılaştırma hizmetiyle ilgili 2017 AB antitröst emrini ihlal etmekle suçladıktan sonra birkaç milyar dolar tazminat talep eden fiyat karşılaştırma hizmeti PriceRunner tarafından Avrupa’da dava ediliyor.

2019’dan beri, Google’ın reklam teknolojisi, davranışsal reklam endüstrisinin web kullanıcılarını kötü amaçlı gözetimini hedef alan bir dizi şikayetin ardından bloktaki lider gizlilik düzenleyicisi İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından resmi soruşturma altındayken.

Antitröst davasına geri dönersek, Facebook’un ana kuruluşu Meta, büyük adtech’i hedef alan yakın tarihli bir başka devre dışı bırakma yarışması sınıfı iddiasında, şu anda İngiltere kullanıcıları adına zararlar için dava ediliyor. Bu durumda davacı, sosyal ağ devinin Facebook kullanıcılarına – Facebook sosyal ağına erişimin bir koşulu olarak kişisel verilerini teslim etmelerini istemek ve bunları paylaşmamak da dahil olmak üzere – haksız şartlar, fiyatlar ve/veya diğer ticaret koşulları uyguladığını iddia ediyor. kullanıcılarla bu tür verilerden elde ettiği karı – mahremiyet kaybını rekabete aykırı davranış iddiasına bağlayarak.

Ocak ayının sonunda, Meta aleyhindeki antitröst davasının devam edip etmeyeceğini belirleyecek bir sertifikasyon duruşması yapılacak.genel-24