NextEnergy Solar Fund (NESF) ve Eelpower, 200 milyon sterlinlik bir pil depolama ortak girişimi ortaklığı oluşturmak için bir araya geldi.

200 milyon sterlinlik pil deposunun %75’i NESF’ye, kalan %25’i ise Eelpower’a ait olacak.

“Pil depolama, Birleşik Krallık’ta yenilenebilir kaynakların penetrasyonunu artırmada hayati bir teknolojidir. NextEnergy Solar Fund başkanı Kevin Lyon, NESF, Eelpower ile olan ilişkisi sayesinde bu teknolojiyi genişleterek ve çeşitlendirerek mükemmel bir ilerleme kaydetti.

Bir öncekini takip ediyor 100 milyon sterlinlik pil depolama projesi iki firma arasında geçen yıl başlatıldı.

İki şirketin ilk 50 MW’lık pil deposu şu anda İskoçya’nın Fife kentinde inşa ediliyor ve 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Eelpower, pil depolama varlıkları için EPC ve yönetim hizmetleri sağlayacaktır.

NextEnergy Group CEO’su Michael Bonte-Friedheim şunları söyledi: “Ortaklık aynı zamanda NESF’ye 500 MW’ın üzerinde pil depolama fırsatlarından oluşan özel bir boru hattını da güvence altına alıyor, bu da inanılmaz derecede heyecan verici ve İngiltere’nin enerji verildiğinde ve şebekeye bağlandığında enerji bağımsızlığını daha da artıracak.”

İki ortak girişimin birleştiğinde, 500 MW’tan fazla pil depolaması sağlaması bekleniyor. Bu, NESF’ye göre 865 MW olan fonun mevcut kurulu kapasitesinin iki katından fazlasına yol açacaktır.

Anlaşma, şirketin enerji depolama yatırımını brüt varlık değerinin %10’u ile sınırlayan yerleşik yatırım politikası nedeniyle FCA ve hissedarların incelemesi altında.

Geçen ay pil üreticisi Britishvolt, pillerinin üretimini altı ay erteleyeceğini duyurdu.genel-11