ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, 9 Eylül 2022 Cuma günü Houston'daki NASA Johnson Uzay Merkezi'ni ziyareti sırasında uzay endüstrisi ve Ulusal Uzay Konseyi üyelerine hitap ediyor.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Cuma günü Ulusal Uzay Konseyi’nde konuştu.
Fotoğraf: Marie D. De Jesús (AP)

Cuma günü Ulusal Uzay Konseyi toplantısında konuşan Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda diğer ülkeleri uydu karşıtı füze testleri yapmaktan kaçınmaya çağıran bir karar sunacağını duyurdu.

Harris duyurdu kendi kendine yasak uydu karşıtı (ASAT) füze testleri Nisan ayında Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nde ABD’nin artık testleri yapmayacağına söz verdi. ABD şimdi diğer ulusların dünya çapında ASAT füze testlerini yasaklamak için davaya katılmasını umuyor.

Harris, “Bu Nisan ayında ulusumuzun yıkıcı, doğrudan yükselen, uydu karşıtı füze testleri yapmayacağını duyurdum” dedi. söz konusu Cuma gününde. “Ve bu ayın ilerleyen saatlerinde Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda diğer ülkeleri de aynı taahhüde bulunmaya çağıran bir karar sunacak.”

ASAT füze testlerini yasaklama hamlesi, ABD’nin bir işareti olabilir.S. Özellikle ABD arasında devam eden gerilimler nedeniyle, uzaydaki varlıkları hakkında giderek daha fazla endişeleniyor.S. ve Rusya.

Geçen Kasım ayında Rusya, eski bir uyduyu ASAT füzesiyle imha ederek pervasız bir test yaptı. Test, süreçte yüzlerce parça uzay enkazı yarattı ve Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronotları ve kozmonotları zorladı. barınak aramak. Yaklaşık iki ay sonra, enkaz da Çin uydusunu tehdit etti, Tsinghua bilim uydusuna 48 fit (14,5 metre) kadar yaklaşıyor. NASA Rusya’nın ASAT füze denemesini kınadı, “pervasız ve tehlikeli” olarak nitelendirdi. Uzay ajansının yöneticisi Bill Nelson, bir Beyan “Bütün ulusların, ASAT’lardan kasıtlı olarak uzay enkazı yaratılmasını önlemek ve güvenli, sürdürülebilir bir uzay ortamını teşvik etme sorumluluğu vardır.”

Rusya arasındaki ilişkiler ve ABD Soğuk Savaş’ın bitiminden beri bu kadar kötü olmamıştı. Şubat ayında ABD Başkanı Joe Biden beyan Rusya’ya karşı uygulanan uluslararası yaptırımların uzay programını da etkileyeceğini belirterek, yaptırımların “havacılık endüstrisini bozacağını” belirtti. Rusya sürekli olarak ISS’den çekilmekle tehdit etti ve hatta kendi uzay istasyonunun bir modelini ortaya çıkardı mevcut olana rakip olmak—bir ortaklık 20 yıldan daha eskiye dayanan iki ulus arasında. Her iki taraf da diğerinin uzay uçuşu gündemini merak ediyor gibi görünüyor. Rusya kısa süre önce casus uydu fırlattı muhtemelen gizli bir U’yu takip etmekS. askeri uydu

ABD’nin giderek daha savunmasız ve isteksiz hissetmesi şaşırtıcı değil. varlıklarını yörüngede daha iyi korumak için. Ama diğer uluslar da aynı şekilde hissedecek mi? Hem Çin hem de Hindistan var Geçmişte ASAT testleri yaptı ve bu ikisinin de pek garantisi yok ülkeler, Rusya ile birlikte önerilen BM kararını kabul etti. Ne yazık ki, ABD uzayda varlıklarını kaybetme konusunda en çok kaybedecek olana sahip ve oybirliğiyle alınan bir kararın gerçekleşmesi pek mümkün değil. bu çözünürlük ulaştığında elde edilecek Genel Kurul bu ayın sonunda.

Daha: FCC, Feshedilmiş Uyduları Deorbit Etmek İçin 5 Yıllık Bir Son Tarih İstiyorgenel-7