27inci Busan Uluslararası Film Festivali’nin edisyonu ile açılacak Rüzgar Kokusu İranlı yönetmen Hadi Mohaghegh tarafından ve yakın Bir adam Japon Kei Ishikawa tarafından.

1996’da lansmanı yapılan Busan, hem heyecan verici yeni Koreli ve Asyalı auteurlerin kariyerlerini başlatmasıyla hem de sabah saatlerine kadar soju ve Kore deniz ürünleri spesiyaliteleri sunan çadır restoranlarıyla şenlikli sahil havasıyla ünlü, uzun zamandır Asya’nın ilk film festivali olarak kabul ediliyor.

Bu yıl, Busan festival direktörü Heo Moon-young, Seul hükümetinin sosyal mesafe önlemleri nedeniyle son iki yılda kesintiye uğrayan çeşitli programları ve forumları restore ederek pandemiden “tam iyileşmeyi” temsil eden bir baskı sözü verdi. 2022’de festivalde 71 ülkeden 354 film gösterilecek ve şehir genelinde çeşitli uydu etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Rüzgar Kokusu uzun metrajlı filmi Mohaghegh’in dördüncü filmi. Ölümsüz 2015 yılında Busan’ın Yeni Akımlar programına davet edildi.

Heo, “Busan’ın yaratıcı yönüne uyan bir film” dedi. “Asya sinemasının estetiğini sık sık düşünüyoruz ve karşımıza Abbas Kiarostami ve Hou Hsiao Hsien gibi isimler çıkıyor. Bence Mohaghegh’in filmi, Asya sinemasının estetiğinin 21. yüzyılda nasıl ifade edildiğini – kamera çalışmasının derinliği ile – yakalıyor. Asya filmi hakkında sevdiğimiz değerleri aktarıyor. Talihsizlerin hayatlarını anlatıyorlar ve bunu sömürmeden veya abartmadan yapıyorlar, aksine bir rahatlık ve dayanışma duygusu veriyorlar.”

Ishikawa’nın Bir adam Japon yıldız Satoshi Tsumabuki’nin oynadığı gizemli bir drama. Yakın zamanda Venedik’te sıcak eleştirilere maruz kalan film, bir müvekkilinin ölen kocası hakkında gizemli bir davayı araştırırken kimliğiyle ilgili sorularla karşı karşıya kalan Koreli-Japon bir avukatın hikayesini araştırıyor.

Bu yılki Busan dizisi, film ustalarının birçok filmini içeriyor. Alain Guiraudie’nin Hiç kimsenin kahramanı ve kızıl Sırasıyla bu yılki Berlin ve Cannes Film Festivali’nin açılış filmleri Pietro Marcello’nun üst düzey uluslararası yönetmenlerin yerel prömiyerlerini gösteren Gala Sunumu bölümünde gösterilecek.

Festivalin ana yarışma bölümü olan New Currents, film eleştirmeni Serge Toubiana liderliğindeki bir jüri ile 10 filmden oluşan bir seçki sunacak. ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından yüksek profilli yönetmenlerin yeni filmlerine adanmış bir program olan Icons, Fransız yönetmen Claire Denis’in son melodramı da dahil olmak üzere birçok tanıdık ismin filmlerini gösterecek. Bıçağın Her İki Yüzü, Amerikalı yönetmen Noah Baumbach’ın kara komedisi Beyaz Gürültü ve Komisyoncu Japon Kore-eda Hirokazu, bu yılki Cannes’da en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan Koreli aktör Song Kang-ho’nun oynadığı sıra dışı bir aile hakkında bir drama.

Festivalin son programcısı Kim Jiseok’un adını taşıyan yeni bir yarışma bölümü olan Jiseok, İranlı Ali Ghavitan (Hayat Hayat), Taylandlı ML Bhandevanov Devakula (Altı Karakter) ve Hindistan’dan Ananth Narayan Mahadevan (Anlatıcı).

Asyalı yönetmenlerin en son eserlerini öne çıkaran Asya Sineması Üzerine Bir Pencere, bundan ayrı olarak dokuz dünya prömiyerine ev sahipliği yapıyor. Hong Kong Ailesi Eric Tsang Hing Weng ve Rüzgar Söyleyecek Wei Renal Yongyao’nun fotoğrafı.

Bu yılki Busan festivali ayrıca hem kültürel hem de politik açıdan önemli olan bir dizi film sunuyor. Nakdong Nehri (1952), Kore Savaşı’nı ilk kez tasvir eden, Kore’de hayatta kalan en eski film, yakın zamanda keşfedildi ve dijital olarak yeniden düzenlendi. İlk kez Busan’da gösterilecek. Kör Söğütler, Uyuyan Kadındüşman bölgelerde çekilen ve yapım sırasında Rus ordusu tarafından öldürülen belgesel filmleriyle tanınan Litvanyalı yönetmen Mantas Kvedaravicius’un bir filmi, da davet edilmiştir. Yeni Japon Sinemasını Keşfetmek başlıklı özel bir bölüm, bir zamanlar Japonya’nın sömürge yönetiminden kaynaklanan tarihsel gerilimler nedeniyle Kore’de yasaklanmış olan çağdaş Japon filmlerinin yeni potansiyelini araştırıyor ve 2010’dan sonra ilk uzun metrajlı filmlerini çeken genç Japon yönetmenlere odaklanıyor.

Bir dizi sınır ötesi proje, ya Koreli aktörlerin oynadığı ya da Kore yapımı olan uluslararası yönetmenler tarafından gösterilecek.

Seul’e dönüşKamboçyalı-Fransız yönetmen Davy Chou’nun yönettiği, Fransız bir çift tarafından evlat edinildikten sonra anavatanını ziyaret eden 22 yaşındaki bir kadının yolculuğunu anlatıyor. Ajoomma, Seul’e ilk kez ülke dışına seyahat eden orta yaşlı bir dul hakkında bir hikaye, yeni bir Singapurlu yönetmen He Shuming tarafından yönetiliyor. Riceboy Vancouver merkezli Koreli-Kanadalı bir aktör ve yönetmen olan Anthony Shim, Kanada’nın banliyölerinde bir oğul yetiştiren bekar bir annenin hikayesini anlatırken bir göçmenin deneyimini araştırıyor.

Festival ayrıca, Asya film dünyasına önemli katkılarda bulunan endüstri gazilerine verilen bu yılki Asya Filminde Yılın Kişisi ödülünün sahibi olarak Hong Kong’un deneyimli aktörü Tony Leung’u seçti. Busan, başarısını kutlamak için Leung’un önemli filmlerinin özel bir gösterimine de ev sahipliği yapacak. İçinde Aşk Ruhu, Birlikte Mutlu ve 2046, hepsi aktörün kendisi tarafından seçildi.

Pazar cephesinde, bu yılki Asya Film İçeriği Pazarı, etkinliğin üç yıl içinde ilk yüz yüze edisyonu olacak. Pazar etkinlikleri, partiler ve törenler normal işleyişine geri dönecek ve yurt dışından gelen konuklar sahalara ve toplantılara katılmaları için şahsen davet edilecektir.

AFCM, pazarın öne çıkan bir özelliği olarak, önceki E-IP Market’in (Eğlence Fikri Mülkiyet Pazarı) işlevlerini entegre eden ve kitaplar, oyunlar ve çizgi romanlar dahil tüm platformların içerik yaratıcılarını davet eden Story Market adlı iddialı yeni bir program başlatacak. . Son iki yıldır askıya alınan Asya Sineması Fonu’nun, Senaryo Geliştirme Fonu, Yapım Sonrası Fonu ve Asya Belgesel Ağı Ağı gibi fon programları ile 13 filmi yeniden başlatması ve desteklemesi bekleniyor.

Gelecek vaat eden uzun metrajlı film projelerini tanıtan pazarın kilit programı ve ortak yapım etkinliği olan Asya Proje Pazarı, bu yıl Asyalı yönetmenlerin 29 seçkisini sunacak.

AFCM direktörü Oh Seok-geun, “Her içerik bir hikaye ile başlar” diyor. “10 yıldır, E-IP pazarı aracılığıyla, içerik sahiplerinin geniş bir yelpazede IP dizilişlerine katıldığı ve değiş tokuş yaptığı bir platform oluşturduk. Asya’daki çeşitli film ajanslarıyla yaptığımız bu stratejik işbirlikleri aracılığıyla kaliteli Asya içeriklerini tanıtmaya devam edeceğiz.”sinema-2