En büyük yazılım özelliklerinden biri Apple, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile tanıtıldı bu yıl Dinamik Ada oldu. İnsanların iPhone 14 serisi veya Apple’ın sözde yenilik eksikliği hakkında ne söylediği önemli değil, Dynamic Island yıl içinde çoğu akıllı telefon üreticisi tarafından kopyalanacak bir özellik.

Resim: Twitter/ParkerOrtolani

Apple’ın piyasaya süreceği bir sonraki büyük cihaz, önümüzdeki ay duyurulacağı söylenen iPad Pro olacak. Dynamic Island’ın iPad Pro’ya giden yolu bulacağı ve kullanıcıların daha da iyi bir çoklu görev deneyimi yaşamalarına yardımcı olacağına dair bazı spekülasyonlar var.

Parker Ortolani adlı bir grafik tasarımcı, Twitter’da Apple’ın Dinamik Ada’yı nasıl uygulayacağını düşündüğüne dair birkaç görüntü paylaştı. iPad Pro’da.

Dynamic Island’ın iPad Pro’yu yepyeni bir düzeye taşıdığını hayal edin. Menü çubuğunu iPadOS’a yeni ve akıcı bir şekilde getirmek için mükemmel bir çözüm olabilir. Uygulamalar ve çoklu görev daha da ileri götürüldü. pic.twitter.com/yPxt2GiW4X

— Parker Ortolani (@ParkerOrtolani) 8 Eylül 2022

Ortolani, uzun hap kesmeyi yatay bir görünüme getiriyor – bu, iPad müşterilerinin bir süredir istediği bir şey.

Çoğu kişi iPad’i yatay modda kullandığından, kamera tablet ekranının üstünde olduğundan insanların görüntülü aramada nasıl göründüğü her zaman gariptir ve Center Stage özelliği bile bunu düzeltememiştir.

Apple Dynamic Island’ı tanıttığında, bunu şöyle tanımladılar:

Dynamic Island, donanım ve yazılım arasındaki çizgiyi harmanlayan ve önemli uyarıları, bildirimleri ve etkinlikleri göstermek için gerçek zamanlı olarak uyarlanan bir tasarıma sahip, iPhone ile etkileşim kurmanın yeni yollarını sağlar. Dynamic Island’ın piyasaya sürülmesiyle TrueDepth kamera, görüntüleme alanında daha az yer kaplayacak şekilde yeniden tasarlandı. Ekrandaki içeriği engellemeden, Dinamik Ada, kullanıcıların basit bir dokun ve basılı tut ile kontrollere daha kolay erişmesini sağlamak için aktif bir durumu korur. Haritalar, Müzik veya zamanlayıcı gibi devam eden arka plan etkinlikleri görünür ve etkileşimli kalır ve iOS 16’da Canlı Etkinlikler ile spor skorları ve sürüş paylaşımı gibi bilgiler sağlayan üçüncü taraf uygulamalar Dinamik Ada’dan yararlanabilir.

Bu Parker Ortolani göz önüne alındığında, yeni bir iPad Pro’da nasıl görüneceğini hayal etti. Tasarımcı, Dynamic Island’ı büyütmek yerine iPad’de “Ada Menüleri” adı verilen birkaç küçük ada hayal etti.

Resim: Twitter/ParkerOrtolani

Ayrıca Dynamic Island, hızlı erişim için kısayol menüleri sunarken “uygulamaların ekranın üst kısmında yaşamasına” izin verebileceğinden çoklu görevi iyileştirebilir. Apple’ın yakın zamanda Universal Control’ü iPad ve Mac’e getirmesiyle ve şimdi Stage Manager’de çalışıyoryeni Dynamic Island kesimi, yeni iPad Pro modelleri için mükemmel bir ek olabilir.

Apple, Ekim ayında Mac’ler ve iPad’leri merkez alacak bir etkinliğe şimdiden hazırlanıyor. iPad Pro bu etkinliğin ana yıldızı olabilir. Söylentiler, iPad Pro’nun yeni M2 çipine sahip olacağını öne sürdü. Apple şu anda pil ömrünü iyileştirmek, bu tablete bir MagSafe konektörü, daha iyi bir Stage Manager ve birkaç yeni aksesuar getirmek için çalışıyor. Analistler, Apple’ın 11 inç LCD sürümünü ve 12,9 inç miniLED sürümünü sürdüreceğine inanıyor.genel-5