Ukraynalı çiftçiler, savaşın yol açtığı ekinler nedeniyle uydu internete yöneliyor. Kiev ve müttefikleri tarafından Moskova’ya karşı stratejik bir savaş alanı avantajı elde etmek için kullanılan benzer veri toplama teknolojileri, çiftçilerin gübreden tohuma kadar büyük kıtlıklarla uğraşırken verimi en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oluyor.

Özellikle, tarım şirketlerinin, araştırmacıların ve hükümetlerin devasa küresel veri kümelerini görselleştirmelerine ve dünya genelinde tarımsal üretimdeki eğilimleri gözlemlemelerine olanak tanıyan bir veri görselleştirme ve haritalama çözümü olan OneSoil Map’i kullanıyorlar.

Bu teknoloji şimdi felaketten kaçınmayı uman Ukraynalı çiftçilerin eline geçiyor. Teknoloji, çiftçilerin mahsul durumunu uzaktan izlemesine, tarladaki sorunları hızla tespit etmesine, verimlilik bölgeleriyle çalışmasına ve değişken oranlı gübreler ve tohumlar uygulamasına olanak tanıyarak verimi artırmaya ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Yaygın olarak kullanılan bir teknoloji

Dünyanın en büyük ekmek sepetlerinden biri olan Ukrayna, OneSoil için özel bir ilgi alanı olmasının yanı sıra teknolojinin gerçekten zorlu koşullarda yardımcı olma becerisinin önemli bir testi olarak öne çıkıyor. ZDNet ile röportaj yapan OneSoil CEO’su Morten Schmidt, “OneSoil’in Ukrayna ile güçlü bir bağlantısı var” diyor.

“Ukraynalı ortaklarla işbirliği içinde teknolojilerimizi oluşturduk ve doğruladık. Modellerimizi eğitmek için kullanılan gerçek veriler, başlangıçta Ukrayna’daki en büyük 10 çiftlikten biri olan tarım ortaklarından geldi. OneSoil uygulaması Ukrayna’da 50.000’den fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor, durumu yakından takip etmeye devam ediyoruz. »

Ukrayna’daki Rus işgalinin başlangıcından bu yana, yerel çiftçiler gübreler, tohumlar ve kimyasallar da dahil olmak üzere gerekli tüm girdilerde kıtlık yaşadılar. Mahsullerin nasıl ve ne zaman gelişeceğini yorumlamak için uydu ve diğer verileri kullanan sözde değişken oranlı teknoloji, bu kıt kaynakların tarlalar arasında daha verimli bir şekilde yeniden dağıtılmasına olanak tanır.

Tarıma yeni başlayan

Ülkenin en büyük tarım oyuncularından biri olan IMC’nin Ar-Ge Başkanı Oleksii Misyura’nın da açıkladığı gibi, “Bu yıl savaş nedeniyle çok fazla tarla ekemedik. Her yerde boş tanklar ve mermiler var; bazı alanlar mayınlı. Bu gibi durumlarda hassas tarım, kaynakları optimize etmeyi mümkün kılıyor”.

Bu nedenle şirket, girdi tüketimini azaltmak ve karı artırmak için gübreyi farklı verimlilik bölgeleri arasında yeniden dağıtarak, bazı tarla alanlarında oranı düşürerek ve diğerlerinde artırarak elde edebileceği tasarrufları hesaplamak için uydu verilerini kullandı.

Uygun fiyatlı hassas tarım, eski bir endüstriye nispeten yeni gelen bir şeydir. Savaş zamanı üretim yönetiminin dehşetinin ötesinde büyük faydalardan biri, arazi ve çevre üzerinde daha hafif bir etki olabilir. Tarım, tüm sera gazı emisyonlarının yaklaşık %24’ünü oluşturur. Bu, tüm uçakların, arabaların, teknelerin ve diğer araçların toplamından daha fazlası. Ancak aynı zamanda çiftçiler, iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla risk altında olanlar arasında yer alıyor.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15