Bu yılın ikinci çeyreğinde Apple, %26,4’lük payla temel saat ve akıllı saatlerin küresel teslimatında liderliğini sürdürdü ve Samsung’un pastadaki %8,9’luk dilimin oldukça önünde yer aldı. Ancak Samsung, ikinci çeyrekte Apple’ın liderliğini ele geçirerek bazı gerçek ilerlemeler kaydetti. Göre KanallarKoreli üretici, ikinci çeyrekte saat sevkiyatlarının yıldan yıla %58 arttığını, Apple’ın Apple Watch sevkiyatlarının ise yalnızca %6 arttığını gördü.

Apple, 2. çeyrekte daha fazla Apple Watch birimi sevk etti, ancak pazar payının düştüğünü gördü

Apple, geçen yılın aynı aylarında teslim ettiği 7,9 milyona kıyasla bu yılın Nisan ayından Haziran ayına kadar 8,4 milyon saat sevk etti. Canalys’e göre Samsung, 2021’de gönderdiği 1,8 milyon adetten 2022’nin ikinci çeyreğinde 2,8 milyon saat sevk etti. Samsung’un çeyrek boyunca kaydettiği güçlü büyüme, Apple’ın şirket karşısındaki liderliğini yalnızca 24,1 puandan 17,5 puana düşürmekle kalmadı, ama aynı zamanda Samsung’un Huawei’yi geçerek ikinci sırayı almasına da izin verdi.

Huawei, geçen çeyrekte sevk edilen 2,6 milyon akıllı saatle üçüncü oldu ve sevkiyatlarda yıllık %14 artış kaydetmesine rağmen, şirketin pazar payı yıldan yıla %9’dan %8,3’e geriledi. Hindistan’ın Gürültüsü, 2021’in ikinci çeyreğinde gönderilen 400.000 adetten 2022’nin ikinci çeyreğinde teslim edilen 1.8 milyon adede göre %382 artışla dördüncü oldu. Şirket şu anda küresel pazarın %1.5’lik payına kıyasla %5.8’lik bir paya sahip. geçen yıl vardı.
Garmin, bu yıl Nisan-Haziran ayları arasında 1,7 milyon saat sattıktan sonra hemen arkasındaydı. Ancak bu, 2021’in ikinci çeyreğinde teslim ettiği 1,9 milyon adede göre %11 azaldı. Garmin, bir önceki yılın %7,6’lık payına kıyasla artık küresel pazarın %5,5’ine sahip.

Toplamda, 2022’nin ikinci çeyreğinde dünya çapında 31,7 milyon saat sevk edildi; bu, 2021’in ikinci çeyreğinde gönderilen 25,4 milyondan %25’lik sağlıklı bir artış. Canalys Analisti Cynthia Chen, “Android alanında, Samsung, premium ekosistem kullanıcı deneyimini geliştirmek için saatlerinden yararlanma konusunda liderdir. Samsung ve Garmin’den en son sürümler ve Apple ve Garmin’den beklenen sürümler Google, önümüzdeki aylarda premium akıllı saatler arasındaki rekabeti yoğunlaştırıyor.”

Akıllı saat alanına gelecek ay yeni bir yarışmacı girecek

Chen, “Akıllı saat kullanıcıları akıllı saatler hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor ve genel sağlık takibi veya spor performansı takibi için amaçlanan kullanım durumları için en iyi izleme özelliklerini sunan cihazları seçecekler. Üstün kullanıcı deneyimi, çekici tasarımlardan ve iyi yapı kalitesinden, sezgisel yazılım, sorunsuz ekosistem entegrasyonu ve etkili sağlık takibi. Zorlayıcı olsa da, satıcılar, uzun vadede kazanmak için bunları sağlam bir dijital sağlık stratejisiyle birleştirerek yazılım ve izleme algoritmaları geliştirme konusunda deneyim ve bilgi birikimi oluşturmalıdır.”

Apple dün üç yeni Apple Watch modelini tanıttı: Apple Watch Series 8, ikinci nesil Apple Watch SE ve dayanıklı (ve pahalı) Apple Watch Ultra. Daha geçen ay Samsung, Galaxy Watch 5 ve Galaxy Watch 5 Pro’yu piyasaya sürdü. Ve 6 Ekim’de, cihazın bir sonraki Made By Google etkinliği sırasında tanıtılması beklendiği için Google Pixel Watch nihayet gerçek oluyor.telefon-1