FTC'den Lina Khan'a Hak Grupları başlıklı makale için resim: Lütfen Amazon'un iRobot Alımını Öldürün

Fotoğraf: Justin Sullivan (Getty Resimleri)

İki düzineden fazla sivil kuruluş ve savunma grubu, Federal Ticaret Komisyonu’nu Amazon’un 1,7 milyar dolarlık fonunu engellemeye çağırıyor. kazanma Roomba yapımcısı iRobot. Taraflar, anlaşmaya izin verilirse anlaşmanın “adil rekabeti tehlikeye atabileceği” ve tüketici mahremiyetini tehlikeye atabileceği konusunda uyarıyor.

Fight for the Future, Public Citizen ve Athena, mesaj gönderen 26 kuruluş arasında yer aldı. açık mektup Cuma günü FTC’nin beş komisyon üyesine. Gruplar, Amazon’un “rakip akıllı ev cihazı işi” olarak tanımladıkları iRobot’u satın almasını, genel tüketici teknolojisi pazarına zarar verebilecek rekabet karşıtı bir eylem olarak görüyor.

Amazon ve iRobot kesinleşmiş geçen ay 1,7 milyar dolar değerinde tamamı nakit bir anlaşmayla birleşme anlaşmasını imzaladılar. Amazon kısa süre önce aldatıcı sevimli bir ev robotu ile uğraşmış olsa da Astro ve bu korkunç ev gözetleme dronuvarlığı, tüketici robotiklerinde lider olan iRobot’a kıyasla sönük kalıyor.

Gruplar, “Amazon, organik büyüme yerine satın alma yoluyla bir rakibi ortadan kaldırarak pazar gücünü gereksiz yere genişletmeye çalışıyor” dedi. “Şirket ayrıca diğer piyasa katılımcılarının erişemeyeceği tüketici verilerini kullanarak adil rekabeti en aza indirmeyi hedefliyor.”

Bu “tüketici verileri”, müşterilerin evlerinin ve kat planlarının iRobot’un Roomba ve diğer ev cihazları tarafından sürekli olarak emilen ayrıntılı video görüntülerine atıfta bulunuyor. Bu tür veriler, Amazon’un sizi ana işi aracılığıyla satmak için daha yararlı şeyler belirlemekten başka bir şey için şirkete harcamayı planladığı 1,7 milyar dolarlık potansiyel olarak iyi değerdedir. Ancak mahremiyet savunucuları, zaten akıllı cihazlara bağlı olan Amazon’dan korkuyor. üçte biri civarında ABD’deki hanelerin sayısı—potansiyel olarak hassas verileri kötüye kullanabilir. Bazı ABD senatörleri de dahil olmak üzere eleştirmenler, uyarmak Amazon’un sahip olduğu Ring aracılığıyla bunun bir versiyonuna zaten tanık olduk kullanıcı verilerini polisle paylaşmak sahiplerinin izni veya polis emri olmadan.

Mektupta “Evden daha özel bir alan yok” yazıyor. “Yine de bu satın alma ile Amazon, başka yollarla veya diğer rakipler tarafından erişilemeyen en özel alanlarımız hakkında son derece mahrem gerçeklere erişim kazanmaya devam ediyor.”

Amazon, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Robotlardan daha büyük

Amazon’un son satın alma girişimi önemli olsa da, gruplar Amazon’un iRobot anlaşmasının daha büyük bir sorunun belirtisi olduğu konusunda uyarıyor.

Mektupta, “Amazon’un iş modeli, büyük ölçüde, bazen komşu pazarlarda rakipler edinmeye ve daha sonra, ekonomi üzerindeki genel kontrolünü artırmak için geniş tüketici verisi hazinelerinden yararlanırken, rekabete aykırı yırtıcı fiyatlandırma yoluyla hızla genişlemeye dayanıyor” diyor.

Bu noktayı desteklemek için gruplar Amazon’un 2018’e işaret etti. kazanma akıllı kapı zili üreticisi Ring. Ring, üç yıl içinde başarılı ancak büyüyen bir üründen akıllı kapı zillerinin tartışmasız kralına dönüştü. Grupların iddiasına göre bu ani pazar yok oluşu, ancak Amazon’un ürünü “her yerde bulunan” e-ticaret platformu aracılığıyla piyasa fiyatının altına itmesiyle mümkün oldu.

Gruplar, iRobot’un Roomba’sının da benzer bir yol izleyebileceğini iddia ediyor. Gruplar, Amazon’u “rekabet karşıtı fiyatlandırma” yoluyla ürünü baskın hale getirebileceği ve ardından bu cihazlardan gelen veri hazinelerini “dijital ekonomideki tekel gücünü daha da sağlamlaştırmak” için kullanabileceği konusunda uyarıyor Roomba, aslında zaten tıkanmış Amazon verilerini besleyecek. canavar.

Gruplar, “Kısacası, anlaşma Amazon’un akıllı ev teknolojisi ekosistemi üzerindeki hakimiyetini daha da sağlamlaştıracak, bu sektördeki rekabeti ortadan kaldıracak ve şirketin tekel gücünü artıracak” dedi.

Cuma günkü mektup aynı gün Amazon düştü ilan edildi Belçikalı depo robotu üreticisi Cloostermans’ı satın alma niyeti. Amazon’un sahip olduğu Bildirildiğine göre, büyüyen depo robotları hattını geliştirmek için 2019’dan beri Cloostermans ile birlikte çalıştı. Şimdi firma ve yaklaşık 200 çalışanı, şirketin Amazon Robotik Bölümüne katılacak. Kağıt üzerinde, bu satın alma iRobot’tan ayrı olarak mevcut olmalıdır. Geçen ay bir Amazon sözcüsü Gizmodo’ya söyledi şirketin iRobot teknolojisini depolarında kullanmak için “planı” yoktu.

FTC, kendi adına, bu konuda tamamen döngünün dışında değil. Bu aydan daha erken, göre Bir Politico raporunda, ajans resmen antitröst yasalarını ihlal edip etmediğini belirlemek için iRobot anlaşmasını incelemeye başladı. Resmi bir soruşturmadan önceki ilk adımı işaret eden bu inceleme, iddiaya göre anlaşmanın Amazon’un bağlı cihaz pazarındaki ve perakende pazarındaki pazar payını yasadışı bir şekilde artırıp artırmayacağına ilişkin soruları kapsıyor. FTC başkanı Lina Khan, tanınmış bir Büyük Teknoloji eleştirmenidir. 2017 Yale Hukuk İnceleme Belgesi ile dişlerini kesen, “Amazon’un Antitröst Paradoksu

Başka bir deyişle, bu anlaşma onun direksiyonunda.genel-7