NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, 8 Eylül 2022 Perşembe günü, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde, sıvı hidrojen yakıt beslemesi arasındaki hızlı bağlantı kesme adı verilen bir arayüz üzerindeki mührü değiştirmek için çalışırken, NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi görülüyor. mobil başlatıcı ve roket üzerinde çizgi. Kredi bilgileri: NASA/Chad Siwik

NASA mühendisler, 3 Eylül’deki Artemis I fırlatma girişimi sırasında sıvı hidrojen sızıntısı tespit edilen alanı onarma konusunda ilerleme kaydediyor. NASA, 23 Eylül Cuma gününe kadar gerçekleşebilecek bir sonraki fırlatma fırsatı için seçenekleri koruyor.

Teknisyenler, donanımı ve ekipleri hava ve diğer çevresel koşullardan korumak için Launch Pad 39B’deki çalışma alanının etrafına çadır benzeri bir muhafaza inşa ettiler. Arayüz üzerindeki yer ve roket tarafı plakalarını ayırdılar. hızlı bağlantı kesmesıvı hidrojen için yakıt besleme hattı ve ilk kontrolleri gerçekleştirdi. Ayrıca iki contayı değiştirmeye başladılar – biri sıvı hidrojeni çekirdek aşamadan doldurmak ve boşaltmak için kullanılan 8 inçlik hattı çevreleyen ve diğeri tanklama işlemleri sırasında itici gazın bir kısmını yeniden yönlendirmek için kullanılan 4 inçlik boşaltma hattını çevreleyen. İkisi de SLS roket ve Orion uzay aracı, fırlatma rampasında kalırken iyi durumda.

Onarım işi tamamlandıktan sonra mühendisler, plakaları yeniden bağlayacak ve yeni contaları değerlendirmek için ilk testleri gerçekleştirecek. Ekipler yeni contaları kriyojenik veya aşırı soğuk koşullarda en geç 17 Eylül’de kontrol edecek. Bunun için roketin çekirdek aşaması ve ara kriyojenik tahrik aşaması, yaşayacağı koşullarda onarımı doğrulamak için sıvı oksijen ve sıvı hidrojen ile yüklenecek. lansman gününde. Mühendisler, ödemeler için eksiksiz bir plan geliştirme sürecindedir.

NASA Artemis I Sunrise Lansmanı Öncesi

Orion uzay aracıyla birlikte NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, 31 Ağustos 2022’de NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde Launch Pad 39B’de bir mobil fırlatıcının üzerinde gün doğumu sırasında görülüyor. NASA’nın Artemis I uçuş testi, ajansın derin uzay araştırma sistemlerinin ilk entegre testidir: Orion uzay aracı, SLS roketi ve destekleyici yer sistemleri. Kredi: NASA/Bill Ingalls

NASA, uçuş sonlandırma sistemi için mevcut test gereksiniminin uzatılması için Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu ve Kennedy Uzay Merkezi’nden füze ve roket fırlatmalarını destekleyen Eastern Range’e bir talepte bulundu. NASA, aralığın talebi inceleme süreçlerine saygı duyuyor ve ajans, bir aralık kararını desteklemek için ayrıntılı bilgi sağlamaya devam ediyor.

Bu arada NASA, Artemis ekibine test ve ardından fırlatma için gerekli tüm hazırlıkları gerçekleştirme talimatı veriyor. Bu, tanklama operasyonlarında kullanılan itici gazların ve gazların yeterli tedarikini sağlamaya yönelik hazırlıkları ve ayrıca görev için uçuş operasyonlarını planlamayı içerir. NASA, aşağıdaki fırlatma fırsatlarını talep etti:

  • 23 Eylül: İki saatlik başlatma penceresi EDT 06:47’de açılıyor; 18 Ekim’de iniş
  • 27 Eylül: 70 dakikalık başlatma penceresi 11:37’de açılır; 5 Kasım’da iniş

NASA’nın dahili ekipleri, esnekliğe ihtiyaç duyulması durumunda ek tarihleri ​​desteklemeye hazırlanıyor. Ajans, fırlatma fırsatlarını ve alternatif tarihleri, peddeki ilerlemeye göre ve diğer planlanan faaliyetlerle uyumlu hale getirmek için değerlendirecek ve ayarlayacaktır. Bu, DART’ın bir asteroid ile planlanan etkisini, bir hükümet yükünün batı kıyısına fırlatılmasını ve Mürettebat-5’in Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılmasını içerir.

bir dinle tekrar oynatma Artemis I misyonunun durumuyla ilgili bugünkü medya telekonferansının görüntüsü. NASA Artemis I, derin uzayda insan keşfi için bir temel sağlamak ve insan varlığını Ay’a ve ötesine genişletme konusundaki kararlılığımızı ve yeteneğimizi göstermek için mürettebatsız bir uçuş testidir.uzay-2