Yenile

2022-09-08T16:15:37.242Z

(İmaj kredisi: Fuji Söylentileri)

Sürpriz! X-H2 son günlerde neredeyse tamamen sızdırıldı. Bu, bugün aynasız kameralar için oldukça tipik. Birdenbire ortaya çıktığını hatırladığım tek kamera Sony A1 idi. Ancak bu, X-H2’den ne bekleyeceğimiz konusunda bazı gelişmiş uyarılarımız olduğu anlamına geliyor. Göre Fuji Söylentileri, X-H2, X-H2S ile aynı görünecek ve önceden duyurulan 40MP X-Trans BSI sensörünü, nispeten hızlı 15 fps’de (mekanik deklanşör ile) 8K/30p video ve fotoğraf çekme yeteneğiyle eşleştirecek. Hepsi çok umut verici, ama ne kadara mal olacak? Etrafta dolaşan rakam 2.000 dolar. Bu mali açıdan zorlu zamanlarda tam olarak küçük bir değişiklik değil ve özellikle bu 40 megapikselin faydasını görmek için lenslerinizi yükseltmeniz gerekiyorsa çok büyük bir değişiklik. Aynı zamanda, profesyonel nişancılar ve iyi topuklu amatörler için muhtemelen X-H2 gibisi olmayacak.

2022-09-08T15:53:03,939Z

Ahşap bir bankta oturan Fujifilm X-H2S kamera

(İmaj kredisi: Gelecek)

Peki bu Fujifilm X-H2 ne kadar umut verici? Tepeler, portreler, mimari ve benzerleri gibi daha statik konuları çekmeyi tercih eden fotoğrafçılar için özellikle ilginç geliyor. Videografçılar, 8K video kaydının söylentileri dahil edilmesine de meraklı olabilirler. Mayıs ayındaki X-Zirvesinde Fujifilm, kameranın X-H2S’deki hızlı ‘istiflenmiş’ olanı tamamlamak için yeni bir 40MP X-Trans CMOS 5 ‘HR’ sensörü getireceğini söyledi. Bu, bir APS-C sensörü için önemli bir rakam, ancak işaretler kendi başlarına çok heyecan verici değil. Daha da önemlisi, X-H2’nin bu çözünürlükle ne yapmanıza izin vereceği – ve bazı büyük sızıntılar bize oldukça iyi bir fikir verdi.

2022-09-08T15:36:11.292Z

Yeşil bir arka plan üzerinde Fujifilm X-H2S

(Resim kredisi: Fujifilm)

Yakın zamana kadar Fujifilm’in X serisi çoğunlukla daha küçük, retro kameralara odaklanıyordu. X100, X-Pro ve XE serisi gibi seriler, kompakt, film kamerasından ilham alan tasarımlarda nispeten büyük APS-C sensörleri sunuyordu. Aynasız kameraların büyük düzeninde, özellikle hobi atıcılar için küçük ama önemli bir niş oldular. Ancak şimdi Fujifilm, günümüzün tam çerçeve kameralarına alternatifler sunarak yeni, profesyonel bir zemine girmeye çalışıyor. Amiral gemisi ‘X-H’ serisi, 2018’de biraz kafası karışmış X-H1 ile biraz yanlış bir başlangıç ​​yaptı, ancak bu yıl XH serisi yeniden doğdu. Mayıs ayında etkileyici Fujifilm X-H2S’yi aldık (yukarıda ‘S’ hız içindir). Ve şimdi bu yılki X-Zirvesinde yüksek çözünürlüklü X-H2’nin X-Serisi’nin zirvesinde ona katılmasını bekliyoruz.

2022-09-08T15:09:09.814Z

Büyük bir merdiven

Bu çekim tam çerçeve bir kamerada çekildi. Sarı kutu, bir APS-C sensörünün eşdeğer görünümünü gösterir.
(İmaj kredisi: Gelecek)

Fuji’nin X serisi APS-C kameralar olduğundan, sensörler hakkında hızlıca bir özet yapalım. Sensör boyutu, günümüzde hala kameralardaki en önemli özelliktir. Yeni iPhone 14 Pro gibi akıllı telefonlar, çoklu çerçeve işlemeleriyle oyunu biraz değiştirdi, ancak sensörler hala kameranın karakteri ve performansıyla ilgili hemen hemen her şeyi etkiliyor. Son birkaç yılın büyük trendi tam çerçeve sensörler oldu. Bunlar parlak dinamik aralık ve düşük ışık performansı sunar, ancak kameralar ve lensler büyük, ağır ve pahalı olabilir. Micro Four Thirds sistemi gibi, Fujifilm’in X-serisi de bir alternatif sunmayı hedefliyor – etkileyici görüntü kalitesi, ancak bazı benzersiz özelliklerle birleştiğinde, tümü daha küçük, daha seyahat dostu bir sistemde toplanmış. Yeni XH serisi, Fujifilm kameralar için oldukça büyük, ancak eşdeğer lenslere sahip genel sistem boyutu, tam çerçeveden daha küçük kalıyor.

2022-09-08T14:57:04.172Z

Bir grup Fujifilm kamera ve lens

(Resim kredisi: Fujifilm)

Fujifilm’in X-Zirvesinin başlamasına üç saatten biraz fazla zaman kaldı. New York’taki etkinliğe gitmeye hazırlanırken, bir adım geriye gidelim ve X serisine ve neden hala popüler olduğuna bakalım. Fuji’nin aynasız kamera sistemi, on yıldan biraz daha uzun bir süre önce hayata başladı ve ürün yelpazesi Ocak ayında onuncu doğum gününü kutladı. Aynasız kameralarda on yıl oldukça uzun bir süre. 2012’de Canon ve Nikon gibi kamera devleri hala çoğunlukla DSLR’lere odaklanıyordu. Ancak Fujifilm, Panasonic ve Olympus tarafından yönetilen Micro Four Thirds sisteminden farklı bir şey sunmaya karar verdi. Benzersiz bir X-Trans tasarımına sahip bir APS-C sensörü (Four Thirds’ten daha büyük, ancak tam çerçeveden daha küçük) yaptı. Ve bu bileşenler, yeni Fujifilm X-H2S gibi bugün hala X serisi kameraların temelini oluşturuyor. Yeni Fujifilm X-H2’nin yüksek çözünürlüklü kardeşi olması bekleniyor.

2022-09-08T14:31:58.703Z

Merhaba, ben Mark (TechRadar’ın kamera editörü) ve Fujifilm’in büyük X-Summit etkinliği için New York’tayım. Eğlence resmen 14:00 ET / 18:00 BST’de başlıyor, ancak önümüzdeki birkaç saat içinde Fujifilm’in X serisinin arka planına ve bu kameraların tam olarak kimin için olduğuna bakarak fotoğraf iştahınızı kabartacağım. Ayrıca sizi X-Summit etkinliğinin içine götüreceğim ve lensimi onun en ilginç köşelerine ve köşelerine yönlendireceğim. Yüksek binalar dikkatimi dağıtmadığı sürece, bu da mümkün.kamera-1