Ne olursa olsun Apple bugün daha sonra “Far out” etkinliğinde, akıllı telefonları için uydu özelliklerini açıklayan ilk şirketin Huawei olduğunu ve her zaman öyle olacağını duyurdu. Salı günü, Çinli üretici 2022 amiral gemisi Mate 50 serisini duyurdu. Huawei her yıl iki amiral gemisi serisi çıkardığında, Mate serisi genellikle şirketin o yıl için teknolojik olarak en gelişmiş telefonlarıydı.

Huawei, Huawei Mate 50 ve Mate 50 Pro için uydu bağlantısını duyurdu

Şimdi, şirket üzerindeki ABD kısıtlamaları sayesinde, Huawei her yıl amiral gemisi fotoğrafçılık odaklı P serisi ile amiral gemisi Mate serisi arasında geçiş yapıyor. Bugün açıklanan telefonlar Huawei, Mate 50 ve Mate 50 Pro’yu içerir. Her iki model de kısa metin mesajları gönderebilecek ve Çin’in BeiDou uydu ağını kullanarak uydu üzerinden navigasyon yapabilecek.

Böylece Mate 50 ve Mate 50 Pro kullanıcıları herhangi bir hücresel sinyalin olmadığı bir alanda dahi acil bir durumda kısa mesaj gönderebilecekler. Göre Sınırtelefonlar uydudan metin alamaz.
Hem Mate 50 hem de Mate 50 Pro, Snapdragon 8+ Gen 1 tarafından destekleniyor. Ancak, Huawei’ye yönelik kısıtlamalar nedeniyle bu yongalar, 5G desteği sağlayamayacak şekilde ayarlandı. Her iki cihaz da 8 GB bellek ile geliyor. Mate 50, 90Hz yenileme hızına sahip 6.7 inç OLED ekrana sahip. Mate 50 Pro ekranı, 120Hz yenileme hızına sahip kavisli 6.74 inçlik bir paneldir.

Her iki model de arkada, mevcut ışık miktarına bağlı olarak ayarlanan değişken bir diyafram açıklığına sahip 50 MP birincil kamera sensörü ile donatılmıştır. Düşük ışıklı ortamlarda, diyafram daha fazla ışığa izin vermek için genişlerken, aydınlık ortamlarda tam tersi gerçekleşir. Aralık f/1,4 ile f/4 arasındadır. Her iki telefon da f/2.2 diyafram açıklığına sahip Ultra geniş kamerayı çalıştıran 13 MP sensöre sahip.

Mate 50’nin 12MP telefoto lensi ile 100x dijital zoom ve önünde ortaya yerleştirilmiş bir delgeç ile 100x dijital zoom özelliğine sahip olduğu yerde, Mate 50 Pro’nun 200x’e kadar dijital zoom sağlayan 64MP sensörünün önünde bir telefoto lensi vardır. Ayrıca ekranda iPhone benzeri bir çentik bulunuyor. Her iki telefon da Huawei’nin kendi HarmonyOS’unun en son sürümüyle (kesin olarak sürüm 3.0) önceden yüklenmiştir.

Her iki telefon da ABD’de satışa sunulmayacak olsa da (elbette Huawei’nin ulusal güvenlik tehdidi konumu nedeniyle), diğer ülkelerdekilere bu telefonların ne kadara mal olacağı konusunda bir fikir vermek için fiyatları yine de paylaşabileceğimizi düşündük. Mate 50, 4,999 yuan’dan (718 $’a eşdeğer) başlar. Mate 50 Pro, 6.799 yuan’dan başlıyor (1.006 dolara eşdeğer). Her ikisi için de renk seçenekleri arasında Mavi, Turuncu, Gümüş, Siyah ve Mor bulunur. Bunlar hem düz deri hem de cam arka panellerle satışa sunulacak.

Acil Durum Pil Modu, yalnızca %1 pil ömrüyle bile 3 saat bekleme sağlar

Mate 50’de ışıkları açık tutan 4460 mAh pil bulunurken, Mate 50 Pro’daki pil 4700 mAh değerinde. Her iki telefon da 66W kablolu şarjı, 50W kablosuz şarjı ve 7.5W ters kablosuz şarjı destekler. İkincisi, Mate 50 modellerinden herhangi birinin kullanıcılarının, arkadaşlarının ahizesini şarj etmek için Mate 50 veya Mate 50 Pro’yu kullanarak, ölmekte olan bir telefon pili ile ihtiyacı olan bir arkadaşına yardım edebilecekleri anlamına geliyor. Tabii ki, bu nezaket eyleminin bir bedeli var; şarjı sağlayan Huawei telefonun bu işlemi gerçekleştirmek için kendi pil gücünün bir kısmını kullanması gerekecek.

Ve size bahsettiğimiz Acil Durum Batarya Modunu hatırlıyor musunuz? Bu gerçek ve Mate 50 ve Mate 50 Pro kullanıcılarının pili %1’e düştüğünde bile üç saatlik bekleme süresi elde etmelerini sağlayacak. Bu, kullanıcıların telefonlarındaki pilin %99’u zaten harcanmış olsa bile bu acil aramayı veya kısa mesajı yapmalarına izin vermelidir.

Huawei’ye selamlar. Sam Amca ellerini arkasında tutarak ve şirketi göz bağı takmaya zorlarken, yine de Mate 50 ve Mate 50 Pro ile ilgi çekici bir amiral gemisi serisi ortaya çıkarmayı başarıyor.telefon-1