Direksiyon başında mümkün olduğunca az zaman harcamaktan çok çevreye önem veriyorsanız, Google, bugünden itibaren ABD ve Kanada’ya ek olarak yaklaşık 40 Avrupa ülkesinde sizi ele aldı.

Arama devinin çılgınca popüler ve zaten son derece kullanışlı web haritalama ve navigasyon hizmeti artık resmi olarak çevre dostu yönlendirmeyi destekliyor tüm bu bölgelerde, gezegenimizi kurtarmada kendi (küçük) rolünü oynamayı amaçlarken, aynı zamanda uzun vadede potansiyel olarak size oldukça fazla gaz parası tasarrufu sağlamayı hedefliyor.
Google Haritalar destekli yol gezilerinizin her biri için en hızlı rotayı seçebilecek olsanız da, uygulama (hem Android hem de iOS’ta) size daha yeşil ve daha ucuz ancak daha uzun alternatifler gösterecektir.

Bazılarınızın zaten bildiği gibi, daha düşük hızlar bazen arabanızın kaputunun altındaki motor tipine bağlı olarak yakıt tüketimini azaltabilir. Bu, Big G’nin (resmi olarak) sizin hakkınızda erişemediği birkaç bilgiden biri olduğu için, çevre dostu aracın maksimum verimliliği için hibrit, elektrikli, dizel veya benzinli bir araç kullanıyorsanız bunu Haritalar uygulamanıza bildirmeniz gerekir. yönlendirme özelliği.

Bunu, gerçekten “yakıt açısından verimli rotaları tercih ettiğinizi” onaylayan kutuyu işaretledikten sonra ana Google Haritalar ekranınızın sağ üst köşesindeki üç noktalı düğmeye dokunarak bulunan “Rota seçenekleri” menüsünden yapabilirsiniz.

Tabii ki, hizmet bu tür alternatifleri her zaman bulamaz, yalnızca ana seçenekten biraz daha yavaş olduklarında size sunar. Yine de, yakıt tasarrufunuz bir süre sonra kesinlikle artabilir, sadece birkaç dokunuşla ve zaman zaman trafikte kaybolan birkaç ekstra dakika ile sahip olabileceğiniz çevresel etkiden bahsetmiyorum bile.

Google, geçen yıl yalnızca ABD ve Kanada’da piyasaya sürülmesinden bu yana çevre dostu yönlendirme işlevinin “yarım milyon metrik tondan fazla karbon emisyonunun kaldırılmasına yardımcı olduğunu” söylüyor. Görünüşe göre bu, “100.000 yakıta dayalı arabayı yoldan çıkarmaya eşdeğer” ve bu, nispeten küçük bir Google Haritalar bileşeninden beklediğinizden çok daha etkili görünüyor.telefon-1