Bazı eski iOS cihazlarının kullanıcıları Ekim ayından itibaren artık WhatsApp’ı destekleyemeyecek. Anlık mesajlaşma uygulaması, cihazlar daha yeni bir yazılıma güncellenmedikçe iOS 11 ve 10 desteğini bırakacağını söyledi.

WhatsApp sohbetleri artık Android'den iOS'a taşınabilir, sohbetlerinizi yeni bir iPhone'a nasıl taşıyacağınız aşağıda açıklanmıştır

Birçok eski Apple cihazı, yaşları nedeniyle en son bellenime yükseltemez. Anlık mesajlaşma uygulamasının destek sayfası, uygulamanın iOS 12 ve sonraki sürümleri tarafından desteklendiğini zaten belirtiyor.

elma-iphone-5c

Şu anda Apple iPhone 5, Apple iPhone 5C ve daha eski iPhone’lar iOS 11 veya daha eski sürümleri çalıştırıyor. Sonuç olarak, bu cihazların kullanıcılarının iPhone’larını daha yeni iPhone’lar veya Android cihazlarla yükseltmeleri veya değiştirmeleri gerekecektir.

Değişiklik, 24 Ekim 2022’de yürürlüğe girecek ve kullanıcılara mevcut cihazlarını değiştirmeleri için biraz zaman tanıyacak. Yaklaşan iPhone 14’ün 7 Eylül’de piyasaya sürülmesiyle, birçok kişi için daha yeni Apple cihazları satın almak için iyi bir zaman olabilir. Android ekosistemine geçiş yapan kullanıcılar için WhatsApp, sohbet yedeklemeleri de dahil olmak üzere tüm hesap verilerini yeni Android OS cihazınıza aktarma desteği sağlar.

WhatsApp, işletim yazılımının eski sürümleri için desteği neden bırakacağından bahsetmemiş olsa da, bu hamle benzeri görülmemiş bir şey değil. Yazılım geliştiricileri, hem maliyet hem de güvenlik nedenleriyle eski işletim yazılımlarına yönelik desteği düzenli olarak kesmektedir. Daha eski işletim sistemlerinde genellikle yalnızca sonraki sürümlerde yamalanan güvenlik açıkları bulunur. Daha eski işletim sistemi için sürekli destek, geliştiricilerin bakım için ihmal edilemez miktarda maliyete maruz kalması anlamına da gelir. Bir uygulamanın yayınladığı daha yeni özelliklerle uyumlu değillerse, daha eski işletim sistemleri de destekten çıkarılır. WhatsApp’ın şirketin üzerinde çalıştığı son özellik ve güncelleme telaşı ile, bazılarının hatta

bu özelliklerin tümü eski iOS cihazları tarafından desteklenmeyecektir.genel-5