Endonezya’nın kredi bürolarının şu anda yaklaşık 92 milyon kredi kaydı var, ancak kurucuları SkorLife birçok kişinin kendi verilerine erişmekte sorun yaşadığını söylüyorlar. Bu nedenle, insanların kredi geçmişlerini ücretsiz olarak görmelerini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda verilerin nasıl iyileştirilebileceği konusunda kişiselleştirilmiş tavsiyeler veren uygulamayı oluşturdular. Jakarta merkezli girişim bugün, tohum öncesi finansmanda 2.2 milyon dolar topladığını duyurdu.

AC Ventures, OneCard’ın tüm kurucuları gibi Saison Capital ve melek yatırımcılarının da yer aldığı raundda yer aldı; Advance.ai’den Jefferson Chan; KoinWorks’ten KoinWorks’ten Arifin; Lummo’nun Krishnan Menon’u; Evermos’un Evermos’lu Arip Tirta’sı; Qoala’nın Harshet Lunani’si; Init-6’dan Willy Arifin; Lummo’nun Krishnan Menon’u; Evermos’un Arip Tirta’sı; Qoala’nın Harshet Lunani’si; Init-6’dan Achmad Zaky; ve Northstar Group, Stripe, Google, Boston Consulting Group, Gojek ve CreditKarma’dan yöneticiler.

SkorLife, uygulamasının özel alfa sürümünün 3.000’den fazla kez indirildiğini ve günde 50 ila 60 yeni kullanıcı tarafından organik olarak büyüdüğünü söylüyor. Bu, dahili hedefini 7 kat aşıyor ve uygulama yakında herkese açık olarak indirilebilecek. Şirketin yeni finansmanı ürün geliştirme, yeni işe alımlar ve pazarlama için kullanılacak. SkorLife’ın şu anda 10 çalışanı var ve çalışan sayısını 40’a çıkarmayı planlıyor.

CEO Ongki Kurniawan daha önce Stripe Indonesia’nın ülke başkanıydı ve aynı zamanda Grab, telcoXL Axiata ve Line’da liderlik pozisyonlarında bulundu. COO Karan Khetan ise geçmiş girişimleri 5x ve BookMyShow Güneydoğu Asya’yı içeren bir seri girişimciydi. İkili, 2018’de Grab ve BookMyShow arasında Grab’ın süper uygulaması aracılığıyla bilet hizmetleri sunmak için bir ortaklık kurarken bir araya geldi.

SkorLife'ın kurucuları Ongki Kurniawan ve Karan Khetan

SkorLife’ın kurucuları Ongki Kurniawan ve Karan Khetan

Kurniawan, TechCrunch’a ikisinin farklı fikirleri keşfetmek için çok zaman harcadıklarını söyledi. İlki, “rehinci”/teminatlı kredi endüstrisini dijitalleştirmekti, ancak birim ekonomisi işe yaramadı.

“Ancak, birçok Endonezyalı’nın, bankalara başvururlarsa reddedileceklerine inandıkları için eşyalarını rehine verdiğini gördük” dedi ve her 10 kredi başvurusundan yedisinin gerçekten reddedildiğini de sözlerine ekledi. “Bu, bir dizi endüstri uzmanıyla görüştükten sonra daha da doğrulandı. Endonezya’nın tüketici kredi havuzunun küçük olduğunu öğrendik.”

Kurniawan ve Khetan araştırmalarını yaparken aynı zamanda birçok Endonezyalı’nın kredi puanlarına ve bankaların kredibilitelerini nasıl belirlediklerini görmelerine yardımcı olacak diğer verilere erişimi olmadığını ve bunun sonucunda uygun fiyatlı kredilere erişim fırsatını kaybettiklerini gördüler.

SkorLife’ın kurucuları, çoğu finans kurumunun bir kişinin kredi limitlerini “gelir değerine” göre puanladığı Endonezya’da kredi itibarının yeterince kullanılmadığını söylüyor.

Kurniawan, “Unutulmaması gereken şey, geliri yüksek olan herkesin borcunu ödemeyeceği ve düşük gelirli herkesin borcunu ödemeyeceğidir” dedi.

Kurniawan, Endonezya’daki çoğu insanın kendi kredi geçmişlerine ve kredi puanlarına erişebileceklerinin farkında olmadığını ve bu bilgilere yalnızca finans kurumlarının ve bankaların erişebildiğine inandığını söyledi.

Nasıl erişeceklerini bulurlarsa, iki seçenekleri vardır. Birincisi, OJK’dan (Endonezya Finansal Hizmetler Kurumu) veri talep ettikleri ücretsiz yoldur. Ancak bununla ilgili sorun, ya bir OJK ofisine gitmeleri ya da çevrimiçi randevu için günlerce beklemeleri gerektiğidir. İkinci, ücretli rota, kredi raporlarını almak için Endonezya’daki üç lisanslı kredi bürosuna giden müşterileri içeriyor. Ancak bu raporların maliyeti yüksek ve Kurniawan, sayfaların uzun olduğunu ve “finansal kurumlardaki analistler tarafından kullanılması amaçlandığı için tüketiciler tarafından sindirilmek üzere tasarlanmadığını” söylüyor.

SkorLife bu sorunları, insanlara, aksi takdirde elde etmek için engelleri aşmak zorunda kalacakları kredi puanlarına ücretsiz erişim sağlayarak çözer. Ana ürünü, kişilerin kredi notlarını, kredi raporlarını ve kredi bürolarından gelen diğer verileri ücretsiz olarak görmelerini ve izlemelerini sağlayan bir kredi oluşturucu uygulamasıdır. Ayrıca, kullanıcıların kredi raporlarında yanlış bilgilere itiraz etmelerine yardımcı olur. Birinin henüz bir kredi geçmişi yoksa, uygulama puan oluşturmaya başlamalarına yardımcı olacaktır.

Uygulama aracılığıyla müşteriler, kredi kararlarını vermek için neredeyse tüm finansal kurumlar tarafından kullanılan Endonezya’nın ulusal olarak tanınan kredi bilgilerinin yanı sıra, kredi büroları tarafından olasılığını belirlemek için oluşturulan kredi puanlarını da görebilirler. önümüzdeki 12 ay içinde bir krediyi temerrüde düşüren biri.

Ayrıca, ödeme geçmişi, kredi kullanımı, teminatlı ve teminatsız kredi hesaplarının bakiyesi, kredi hesaplarının yaşı, bir finans kuruluşunun zor bir iş yapıp yapmadığını görmek için kimlik izleme dahil olmak üzere kredi puanlarına hangi faktörlerin girdiğini de görürler. verilerini, aktif ve aktif olmayan toplam kredi hesaplarının sayısını ve ödenmemiş bakiyeleri kontrol edin.

Bu veriler daha sonra, kredi puanlarını iyileştirmek için kullanabilecekleri her müşteri için yapay zeka tabanlı, kişiselleştirilmiş bilgiler oluşturmak için kullanılır. Uygulama ayrıca eğitim içeriğine ve müşterilerin hatalı verilere itiraz etmesini kolaylaştıran özelliklere sahiptir.

Bazı içgörü örnekleri arasında ödeme geçmişi ve müşterilerin fatura tarihlerini kontrol etmesine ve hatırlatıcılar ayarlamasına izin verme, kredi yaşı (veya müşterileri uzun süredir açık olan bir kartı kapatmamaya teşvik etme) ve kullanım yer alır. SkorLife, müşterilerin puanlarını yükseltmek için kredi kartı limit kullanımını %30’un altında tutmalarını önerir.

AC Ventures kurucusu ve yönetici ortağı Adrian Li yaptığı açıklamada, “Endonezya’daki fırsat çok büyük. Alan nispeten kullanılmamış olsa bile, tüketici kredisi pazar büyüklüğü şimdiden 185 milyar ABD dolarının kuzeyindedir. Bununla birlikte, burada her zaman bir zorluk olmuştur çünkü borç verenler, sınırlı ve parçalı bilgilere dayanarak borçlular hakkında hiçbir zaman bütünsel sonuçlar çıkaramamışlardır. Ancak bu veri hazineleri, tüketiciye yönelik bir uygulamada kilitlenmeyi ve anlamlı bir şekilde kullanılmayı beklerken, SkorLife’ın insanları finansal geleceklerinden sorumlu hale getirme vizyonu ve misyonu konusunda heyecanlıyız.genel-24