Evet, burada iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ve yeni ortaya çıkan, abartılı Face ID özellikli çentik değişimi hakkında konuşmak için buradayız! Ama bunu yapmadan önce, sizi hafıza şeridinde hızlı bir gezintiye çıkarmama izin verin. 9 yaşında değilseniz, muhtemelen daha önce ana sayfa düğmeli bir iPhone ile karşılaştığınız için hikayenin bu bölümünü atlayabilirsiniz.

iPhone’un “dünyanın en iyi telefonu” olup olmadığı, yeterince yenilikçi olup olmadığı veya iOS’un olması gerektiği kadar özelleştirilebilir olup olmadığı konusunda tartışabilirsiniz. Bununla birlikte, tartışmasız olan bir şey, bir iPhone’u gördüğünüzde tanıyor olmanızdır. İster açık ister kapalı olsun, önüne, arkasına veya açıkçası yanlarına baktığınız fark etmez…

2017’ye kadar uzun yıllar boyunca, iPhone’un öne çıkmasına yardımcı olmanın onuru birkaç temel özelliğe ve tasarım öğesine gitti:

  • Ön taraftaki ev düğmesi
  • Arkadaki Apple logosu
  • iOS ve uygulama simgeleri ızgarası
  • İkonik iPhone zil sesi mi?!

Ardından, yenilik (ve kâr?) dürtüsünün ittiği Apple, iPhone’u bir iPhone gibi gösteren özelliklerden birini (belki de en önemlisi) kaldırmaya karar verdi…

Ana sayfa düğmesi, 2017’de, en azından Apple’ın amiral gemisi serisinde, iPhone X ve onun için yer açmak için kullanımdan kaldırıldı. ev düğmesiz, çenesiz Görüntüle. Ancak bu noktada, ana sayfa düğmesi yalnızca bir iPhone tasarım öğesi ve Apple’ın tercih ettiği UI gezinme yöntemi değildi… Aynı zamanda iPhone’unuzun anahtarıydı.

Touch ID, 2013’te iPhone 5S’de piyasaya sürülmesinden bu yana uzun ve mutlu bir varoluşun tadını çıkarıyor ve (haklı olarak) milyonlarca kişi tarafından sevildi ve hala seviliyor. Ama kelimenin tam anlamıyla iPhone’un ana sayfa düğmesinin bir parçasıydı, bu yüzden… adios, Muchachos. Tali hasar.

İnek romanımı kısa kesmek için, elbette, ikonik ve daha da önemlisi, Face ID özellikli, kaykay rampası benzeri çentik bu şekilde ortaya çıktı. Artık Face ID’nin nasıl çalıştığını bildiğimize inanıyorum, bu yüzden sizi bu istihbaratla sıkmayacağım.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken biraz önemli olan şey, Apple’ın diğerlerine göre yeni iPhone kilit açma çözümü olarak Face ID’yi seçme kararının çok… bilinçli. O zamanki alternatifler, ekran altı parmak izi okuyucuları 2017’de bir şey olmadığı için iPhone X’e yan/arka tarafta bir Dokunmatik Kimlik düğmesi verecekti.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu alternatif çözümlerin hiçbiri telefonunuzun kilidini açmanıza izin vermekten başka bir işe yaramazdı. Ve bu Apple için fazladan yeterli değildi. Birincisi, iPhone çok… Android gibi görünmeye başlardı, ancak daha da önemlisi, yukarıda bahsedilen donanım çözümlerinin hiçbiri, aşağıdakilerin işini yapacak kadar tanınabilirdi. iPhone için ücretsiz, yürüyen bir pazarlama ajansı.

Şimdi, Face ID’nin hikayesi, Apple’ın kilit açma yönteminin/alternatif pazarlama logosunun bir sonraki ve biraz mantıklı evrimiyle devam ediyor. Bakalım nasıl…

Apple, iPhone 14 Pro’ya geniş, ortalanmış, hap şeklinde bir kesit sunuyor: Yeni Face ID sistemi nasıl çalışacak?

Büyük iPhone 14 Pro haberleri şu anda büyü… tartışma!

Görünüşe göre, olması gerektiğini düşündüğümüz resmi lansmanından birkaç gün önce iPhone 14 Pro’da, Apple’ın iPhone 14 Pro serisindeki iki yeni ekran boşluğu arasındaki boşluğu doldurmak için yazılım kullanmaya karar verdiğini ve Face ID için (yalnızca değil) büyük ama kesintisiz hap şeklinde bir boşluk oluşturduğunu öğrendik. Göre 9to5Mac ile paylaşılan sızdırılmış bilgiler ve Bloomberg tarafından doğrulandı Mark Gürmaniki kesik arasındaki boşluk, iPhone’unuzun mikrofonu ve kamerasının ne zaman kullanımda olduğunu size bildiren gizlilik göstergelerini göstermek için kullanılacaktır.

Şu anda Cupertino, bir uygulama iPhone’unuzun mikrofonunu kullanırken ekranın sağ üst köşesine çok küçük turuncu bir nokta yerleştiriyor. Bir uygulama iPhone’unuzun kamerasını kullanırken yeşil bir nokta belirir. iPhone 14 Pro’da Apple bu göstergeleri hareket ettirecek ve çok daha görünür hale getirecek.

Aynı anonim kaynağa göre, Apple’ın fikri, kamera ve mikrofon için gizlilik göstergelerini daha fazla hale getirmektir. belirginCupertino’nun son zamanlarda iPhone’da gizlilik ve güvenliğe odaklanmasıyla tamamen uyumludur.

iPhone 14 Pro’daki yeni çentik değişimi: Yeni nesil Apple pazarlaması (kesinlikle), ancak yeni kesim çentikten daha iyi görünüyor mu?

Hatırlarsanız, başlangıçta, ne zaman Jon Prosser sızıntısı neredeyse bir yıl önce çıktı, iPhone 14 Pro’nun çok benzer görünmesini bekliyorduk. Galaxy S22 – selfie kamerası için tek delikli oyuk. Ardından, Apple’ın iPhone ekranının altına Face ID sensörlerini sığdıramadığı veya Tanrı’nın ekran içi Dokunmatik lehine yüz kilidi açma sistemini tamamen bırakmayı yasakladığı için bunun olmayacağı anlaşıldı. ID.Dolayısıyla, iPhone 14 Pro’nun bu söylenti çıkana kadar ekranında iki tuhaf görünümlü kesik kullanmak zorunda kalacağı daha da “daha net”ti. ayrıca Apple’ın iPhone 14 Pro’daki iki deliği tek bir… daha büyük delikte birleştirme fikrini öğrendiğimizde yattık.

iPhone 14 Pro, Huawei’yi kopyalar, ancak Apple sonuna kadar gidebilir miydi?

NeyseBana deli deancak iPhone 14 Pro’nun ekranının tam ortasındaki büyük, hap şeklinde bir oyuk fikrinden hoşlanıp hoşlanmadığımdan emin değilim… Orantısız iki kesikten daha iyi olup olmadığından da emin değilim Belki de aylarca baktıktan sonra bu görüntüye alıştığım için olabilir… İşin riskleri. Ancak, Apple’ın her zaman izleyeceği yolun bu olduğunu kabul etsek bile, iPhone 14 Pro’nun çentik değişimi daha iyi görünebilir miydi? Muhtemelen…

Aranızdaki telefon meraklıları hatırlayacak 2020’de incelediğimiz Huawei P40 Pro. Telefonu hatırlarsanız, iddia edilen iPhone 14 Pro ile neredeyse aynı hap şeklinde bir oyukla geldiğini hatırlarsınız.

Merak edenler için evet, Huawei P40 Pro ayrıca gelişmiş bir Face ID sistemi ile geldi (Apple’ınki kadar karmaşık olmasa da). Aradaki fark, Huawei’nin telefonunun gerekli sensörleri iPhone 14 Pro’dakinden daha küçük hap şeklinde bir oyuğa sığdırmayı başarmasıdır (en azından gördüğümüz görüntülere göre).

Sözde boyut farkından bağımsız olarak, Huawei’nin kesikliği ekranın sol köşesine sıkışmıştı, bu da benim düşünceme göre, daha az rahatsız. bunu dile getirdim mütevazi görüş Twitter’da ve birçok bunun “asimetrik” olduğu argümanına katılmadı (yani çok Apple değil).

Yine de, burada azınlık olsam da, Apple’ın bu sefer biraz fazla ileri gidebileceğini düşünüyorum… Tim Cook & Co bilinçli olarak 2017’de Face ID ve çentik karşılığında yeni nesil iPhone X’in estetik tasarımını değiştirmeye karar verdi, ancak şu anda iPhone 14 Pro’nun ekranının ortasındaki büyük bir kesik daha da fütüristik görünüyor. 2022 oldu.

Tabii ki, bu Apple’ın geçiş çözümübu da beni bu hikayenin sonuna getiriyor…

iPhone 14, iPhone 15, iPhone 16: Yeni delgeç deliği ne kadar süreyle yerinde kalacak ve ne ve ne zaman Apple’ın selfie kamerası ve Face ID sistemi için sırada mı?

Bakın, orijinal iPhone X çentiği, iPhone 13 serisinde daha dar ama biraz daha uzun bir çentikle değiştirilene kadar dört yıl boyunca takılı kaldı… Dürüst olmak gerekirse, ben asla Kafamı Apple’ın iPhone 13’teki çentiği küçültme ve bir yıl sonra ondan kurtulma kararına sarmayı başardı, ancak Açıkçakarışıma dahil olan bazı gelecek planlaması var.

Ne olursa olsun, güvenilir analist Ross Young’dan alınan bilgilere göre, vanilyalı iPhone 15 modellerinin, iPhone 14 Pro’ya gelen (iPhone 14 değil) yeni hap şeklindeki oyukla “kutsanması” bekleniyor. Bu, tüm iPhone 15 modellerinin önden aynı görünmesi gerektiği anlamına gelir.

Ama bundan sonra ne olacak? Pek çok kaynağa göre, Apple’ın büyük planı her zaman Face ID’yi ekranın altına gizleyin. Bunun olup olmayacağı gitgide (ekran altında Face ID ve delikli bir selfie kamerası) veya hepsi aynı anda (ekran altı Face ID) ve selfie kamera), henüz bilmiyoruz.

Tüm söylenenler, benim görüşüme göre, Face ID akıllı telefon güvenliğinin uzun vadeli geleceği değil, çünkü er ya da geç, ilk olarak iPhone’da görebileceğimiz daha karmaşık bir kilit açma yöntemine yol açacaktır. Ama bu başka bir zamanın hikayesi… O zamana kadar, iPhone 14 Pro’daki yeni çentik çözümünüzü nasıl beğendiğinizi görün ve yorumlarda bunun hakkında ne düşündüğünüzü söyleyin!

Adios, çok tatlı.

telefon-1