NASA, Orion uzay aracıyla süper ağır Uzay Fırlatma Sistemi fırlatma aracını 6 Eylül’e kadar Ay’a fırlatmak için yeni girişimlerde bulunma niyetinde değil. Bu, NASA’nın Araştırma Sistemleri Geliştirme Müdürlüğü başkanı Jim Free tarafından belirtildi.


roket SLS

“[Нынешний] lansman dönemi kesinlikle dikkate alınmaz. Salı günü sona erecek olan cari dönemin sonuna kadar lansman yapmayacağız [6 сентября]Ücretsiz dedi.

29 Ağustos Pazartesi günü, yakıt ikmali sırasında hidrojen sızıntısı nedeniyle uçuş da ertelendi. Artemis Uçuş Programı Müdürü Michael Sarafin’e göre dünkü sızıntı daha büyüktü. “Uzmanlar sorunu üç kez çözmeye çalıştı ve her seferinde büyük bir sızıntı bulduk.“, o not aldı. Sarafin, önümüzdeki hafta daha fazla eylem için algoritmanın daha net hale geleceğini söyledi.

Aynı zamanda, NASA başkanı Bill Nelson, Uzay Fırlatma Sistemini başlatmak için başka bir girişimin Ekim ortasında gerçekleşebileceğini dışlamıyor.

Görev kontrol ekibi [Artemis 1] bugün buluşursa bakarlar, hala bir ihtimal var mı diye bakarlar. [запуска] İle birlikteşimdi. Bunun doğru an olduğuna karar verirlerse, Ekim ayında bir lansman olacak. Ekim ayında, lansman penceresi erken açılsa da, ayın ortasında olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tahmin ediyorum. Ekim ayının ilk haftası olduğu için [3 октября] planlanmış uluslararası bir ekibimiz var. Mürettebat-5 görevinin bir parçası olarak, iki uluslararası katılımcı da dahil olmak üzere dört kişilik bir ekip ISS’ye gidecek”, Bill Nelson dün SLS başlangıcının iptali hakkında yorum yaptı.

Orion uzay aracı ile süper ağır roket SLS'nin Ay'a fırlatılması en az 7 Eylül'e ertelendi.  Ancak NASA, Ekim ayının ortasında lansmanını hiç dışlamıyor.
Orion böyle görünüyor

Bununla birlikte, bir bütün olarak Artemis programı ile ilgili olarak, Bill Nelson, SLS’nin başlatılmasıyla ilgili tüm zorluklara rağmen, astronotların aya iniş zamanlamasının değişmeyeceğine olan güvenini dile getirdi. “Artemis-2’yi 2024’te, Artemis-3’ü de 2025’te planlıyoruz.”, – dedi NASA başkanı, programın zamanlaması hakkında bir soruyu yanıtlayarak.

Artemis ay görevinin ilk aşamasının, Ay’ın etrafındaki birkaç yörüngeyi otomatik olarak tamamlayacak ve Dünya’ya geri dönecek olan Uzay Fırlatma Sistemi fırlatma aracından Orion uzay aracının uzaya fırlatılmasından oluştuğunu hatırlayın. İkinci aşama, mürettebatla birlikte Dünya’nın doğal uydusu etrafında bir uçuş. 2025’teki üçüncü aşamada NASA, astronotları aya götürmeyi ve 2030’ların ortalarında Mars’a göndermeyi bekliyor.genel-22