Hoşgeldiniz Değişim! Bunu gelen kutunuza aldıysanız, kaydolduğunuz ve güvenoyu verdiğiniz için teşekkür ederiz. Bunu sitemizde bir gönderi olarak okuyorsanız, gelecekte doğrudan alabilmek için buradan kaydolun. Her hafta, bir önceki haftanın en sıcak fintech haberlerine göz atacağım. Bu, finansman turlarından trendlere, belirli bir alanın analizine ve belirli bir şirket veya fenomene yönelik sıcak çekimlere kadar her şeyi içerecektir. Etrafta bir sürü fintech haberi var ve benim işim zirvede kalmak – ve bunlardan bir anlam çıkarmak – böylece siz de haberdar kalabilirsiniz. Hadi gidelim! – Mary Ann

Hey, hey – bu, bu bültenin biraz kısaltılmış bir versiyonu olacak, çünkü 5’i Pazartesi burada ABD’de bir tatil ve haberler geçen hafta normalden biraz daha yavaştı. Ama yorgunlar için dinlenme yok, işte başlıyoruz!

Cuma günkü bölümde Hisse Senedi Podcast’iNatasha, Alex ve ben bu girişim topluluğunun ne kadar küçük bir dünya olduğunu tartıştık.

1 Eylül’deki kayıttan sadece saatler sonra, bunun bir başka örneğini daha duyduk.

Forbes’un Alex Konrad’ı rapor edildi Brex’in baş gelir memuru, sam sarışınKurucular Fonu’na ortak oluyor.

Şimdi, tam zamanlı yatırım rollerine giren yöneticiler veya kurucular nadir değildir. Ancak bu haberle ilgili kulaklarımızı diken diken eden birkaç şey vardı.

Bu yılın başlarında, Brex 300 milyon dolarlık bir artışla decacorn statüsüne ulaştı. Hareketli startup, yeni şirketlere kurumsal kartlar sunarak hayatına başladı ve zamanla modelini yazılıma “büyük bir baskı” içerecek ve daha büyük kurumsal müşterilere KOBİ’lere ve ön yüklemeli startup’lara daha az odaklanarak hizmet verecek şekilde geliştirdi. (Bu hareket, başlangıç ​​​​topluluğunda sürpriz ve biraz hayal kırıklığı ile karşılanan biraz tartışmalıydı.)

Şimdi, büyüme yörüngesinde olan bir girişimde baş gelir sorumlusuysanız, bu biraz zor gibi görünüyor. olağan dışı ayrılık vakti. Özellikle de Blond’un şirketin ilk 20 çalışanından biri olduğu söylendiğinde.

Konrad şunları yazdı: “O zamanlar, Brex’in yalnızca yer tutucu bir web sitesi vardı ve 100 dolardan az satış yaptı… dört yıldan fazla bir süre sonra, işletmenin birkaç yüz milyon dolarlık yıllık geliri var.”

Daha da önemlisi, Blond, şirketin kurumsal harcama alanındaki en büyük rakiplerinden biri olan Ramp’ın yatırımcısı olan bir risk sermayesi şirketine katılmak için Brex’ten ayrıldı.

Tanımayanlar için, Brex ve Ramp yıllardır kafa kafaya gitti.

Blond, Forbes’a yılın başlarında “tam zamanlı başlangıç ​​yatırımına” başlama kararını verdiğini söyledi. Makaleye göre: “Birkaç firmayla görüştü, ancak nihayetinde ortağı Midas List yatırımcısı Keith Rabois’in onu yerel teknoloji sahnesine davet etmesine yardımcı olan şirketle gitti. Blond, “Keith’ten ve itibar açısından Founders Fund’dan her zaman etkilendim” diyor. ‘VC’ye girmek istediğime karar verdiğimde, keşfetmem için en iyi seçeneğin Founders Fund olduğu açıktı.’ ”

Bir fintech lensinden haberleri almak için Blond’a ulaştım. Bir uçağa binmek üzereydi ama bu hızlı Soru-Cevap’ı başardık:

TC: Brex’ten tam olarak ne zaman ayrıldınız?

SB: Hala Brex’te tam zamanlı bir çalışanım. Tam zamanlı çalışan olarak son günüm FF’de işe başlamadan hemen önce. Dışarı çıktık ve harika bir yeni CRO tuttuk, Doug Adamicbenim yerime geçti ve geçişte yardımcı oldum.

Forbes’a bu yılın başlarında tam zamanlı başlangıç ​​yatırımı yapmaya karar verdiğinizi söylediniz. Bu kararı vermenize ne sebep oldu ve ne kadar süredir melek yatırım yaptınız?

Yaklaşık dört yıldır melek yatırımcılık yapıyorum. Birkaç nedenden dolayı VC’yi tam zamanlı olarak yapmak istediğime karar verdim: (a) Melek yatırımından gerçekten keyif aldım, çok şey öğrendim ve yatırım yaptığım şirketlere hareketlerini ölçeklendirmede gerçekten yardımcı olabileceğime inanıyorum markete. (b) En hızlı büyüyen teknoloji işletmelerinden ikisine (Zenefits ve Brex) çevredeki en iyi kuruculardan bazılarıyla (Parker, Pedro ve Henrique) katılma konusunda başarılı oldum. (a) ve (b)’nin birleşimi bana bir VC olmakta (doğru şirketleri seçmek ve gelirlerini ölçeklendirmelerine yardımcı olmak) iyi olacağım konusunda bir miktar güven veriyor. (c) Brex gerçekten inanılmaz bir deneyim oldu ve başka bir şirkete katılırsam elde ettiğimiz başarıyı tekrarlamak zor olacak. Yeni bir meydan okuma için hazırım ve motive oldum.

Founders Fund’da odak noktanız ne olacak? Fintech’lere yatırım yapacak mısınız?

Bu soru Founders Fund’ın iletişim başkanı Erin Gleason tarafından yanıtlandı:

ÖRNEĞİN: Sam, tüm ortaklarımız gibi aşamalar, sektörler ve coğrafyalar arasında yatırım yapan genel bir uzman olacak, ancak özellikle erken aşamadaki kurumsal anlaşmalarla ilgileniyor.

Founders Fund’ın Brex’in en büyük rakiplerinden biri olan Ramp’ta yatırımcı olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu bir sorun mu?

Ramp’ın bir FF portföy şirketi olmasını tesadüfi olarak görüyorum. Katılma isteğimde etkili olmadı ve odak noktam yeni portföy şirketlerine yatırım yapmak ve onlara yardım etmek olacak. Brex’e ve orada yakın dostluklar kurduğum herkese çok bağlıyım.

Brex’in ilk çalışanlarından biriydin. Şirketin geleceği hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Brex’in geleceği konusunda çok iyimserim. Ekip inanılmaz ve Empower ile strateji farklılaştı ve şimdiden daha büyük kurumsal müşteriler kazanarak çok sayıda erken başarı elde etti.

Resim Kredisi: Kurucular Fonu

Haftalık Haberler

Şimdi al, sonra öde (BNPL) piyasası ne kadar karlı? TC+ düzenleyicisine sorar Alex Wilhelm. “Klarna’dan yeni veriler ve Affirm’den elde edilen son kazanç sonuçları, fintech alanında küresel bir iş kurmanın ucuz olmaktan çok uzak olduğunu açıkça ortaya koyuyor. İki şirket, Affirm American ve Klarna Sweden, bugün BNPL pazarındaki en değerli oyuncular arasında yer alıyor. Şimdi ikisi de değer olarak neredeyse eşit. Her ikisi de yakın zamanda finansal sonuçlar bildirdi.”

TechCrunch’ın yazdığı Ivan Mehta: “Block’un (eski adıyla Square) Cash App, artık kullanıcıların Square ağı dışındaki e-ticaret sitelerinde ödeme yapmasına izin veriyor. Şimdiye kadar, kullanıcılar yalnızca Cash App Pay’i kullanarak ödeme yapabilirdi. Kare terminaller veya çevrimiçi Square satıcı ortakları. Şirket, önümüzdeki aylarda Romwe, Savage x Fenty, SHEIN, thredUP ve Wish gibi daha fazla satıcıyla lansman için American Eagle, Aerie, Tommy Hilfiger, Finish Line ve JD Sports ile ortaklık kurdu.”

Bu hafta Afrika dışında birkaç ilginç finansman anlaşması duyurulsa da (bunlar hakkında daha fazla bilgi için bir sonraki bölüme bakın), sahadaki adamımız, Tage Kene-Okaforayrıca nasıl hakkında yazdı KudaNijerya ve Birleşik Krallık merkezli bir meydan okuyucu banka olan “Afrika’da işgücünü budayan teknoloji şirketlerinin saflarına katıldı. Kaynaklar tarafından TechCrunch’a ilk kez açıklanan işten çıkarma haberleri, Kuda tarafından e-posta yoluyla doğrulandı ve 450 kişilik işgücünün %5’inden azını veya yaklaşık 23 kişiyi işten çıkardığını söyledi… Daha geçen ağustos ayında dijital Kartlar, hesap bakımı ve transferlerde sıfırdan minimuma kadar ücret sağlayan ve Afrika’nın en iyilerinden biri olan banka 55 milyon dolar topladı.”

Finansmanlar ve Birleşme ve Satın Almalar

TechCrunch’ta görüldü

Gömülü fintech ürünlerinin daha kolay dağıtımı için 63 milyon dolarlık sağlam bankalar

Fintech girişimi Alloy, 1,55 milyar dolarlık yeni bir değerleme elde etmek için dolandırıcılığı önlemeye güveniyor

Landa sizi sadece 5$ ile ev sahibi yapabilir

Nijeryalı YC destekli başlangıç ​​Anchor, bir hizmet olarak bankacılık platformunu ölçeklendirmek için 1 Milyon Dolar + ile gizlilikten çıkıyor

Duplo, Afrika B2B işletmeleri için ödeme akışlarını dijitalleştiriyor, 4,3 milyon dolarlık tohum finansmanı alıyor

Kenyalı fintech Pezesha, Kadınlar Dünya Bankacılığı, Cardano’nun ana kuruluşu IOG tarafından desteklenen 11 milyon dolar topladı

Nijeryalı Gray, sınır ötesi ödemeler ve bölgesel genişleme için 2 milyon dolar artırdı

Ve başka yerlerde

RentSpree, kiralama yönetimi araçlarını genişletmek için 17,3 milyon dolar güvence altına aldı

Servet yönetimi teknolojisi başlangıcı VRGL, firmaların müşteri edinmelerine, teklifleri yönetmelerine yardımcı olmak için 15 milyon dolar artırdı

Neyse bu hafta bu kadar. Bir kez daha, okuduğunuz için teşekkürler! Burada ABD’deyseniz, umarım bu uzun tatil hafta sonundan keyif alıyor ve biraz dinlenip rahatlıyorsunuzdur. Ve ABD’de değilseniz, umarım hala biraz dinlenip rahatlıyorsunuzdur. xoxoxo, Mary Ann

genel-24