Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX), eyaletteki Starship yeni nesil fırlatma aracı platformunun testlerini hızlandırırken Teksas’ta büyük bir tesis inşa etmeyi planlıyor. SpaceX şu anda Falcon 9 roketlerini de ürettiği Hawthorne, California’da bulunuyor ve geçen ayın sonunda Teksas’ta yeni bir bina için planlar yaptı. İlk olarak Teksas’ta bir emlak inşaat topluluğu tarafından tespit edilen planlar, tahmini maliyeti 43 milyon dolar olan 521.521 metrekarelik bir tesisin ana hatlarını çiziyor. SpaceX’in Hawthorne’daki genel merkezi 533.000 fit karelik biraz daha büyük bir alanı kapsıyor ve dosyalama, şirketin merkezini Teksas’a taşımayı mı yoksa yeni binayı uydu, ısı kalkanı ve ısı kalkanı üretimi gibi başka amaçlar için mi kullanmayı planladığına dair soruları gündeme getiriyor. / veya motorlar.

SpaceX, Bastrop Texas’ta Bir Sonraki Karargah Olarak Hizmet Verebilecek Büyük Tesis Planını Dosyalıyor

Çay bildiri Sierra Azul Partners bağlantılarından bir dosyalama 31 Ağustos’ta Teksas düzenleyici makamlarına yapılan, ayrıntılara dayanarak, SpaceX kaynaklı olması muhtemeldir. Binanın sahibi, “1 Rocket Rock McGregor, Texas 76657” adresiyle “Deven Dreyer” olarak listeleniyor – SpaceX’in hem Merlin 1D motorları hem de Starship için Raptor 2 motorları için motor test tesisleri için aynı adres.

Yeni bina için proje maliyeti 43 milyon dolar olarak belirlendi ve 521.521 metrekarelik bir alanı kapsayacak. Karşılaştırma için, bir beyzbol sahası yaklaşık 2.800 fit karedir ve SpaceX’in Hawthorne, California’daki genel merkezi 533.000 fit karelik bir alanı kaplamaktadır.

Maliyet ve alan ile Texas’ın SpaceX’in geleceğinde oynayacağı kritik rol birleştiğinde, yeni site için birkaç ilginç olasılık ortaya çıkıyor. Ne SpaceX ne de proje için listelenen mimari firma, Sierra Azul’un yorum talebine yanıt vermedi. Projenin başlangıç ​​tarihi Ekim, bitiş tarihi ise 2023 Temmuz olarak tahmin edilmektedir.

Elon Musk’a göre dünyanın en büyüğü olan ilk aşama Starship için ısı kalkanı. Resim: SpaceX/YouTube

Yararsız bir şekilde, işin kapsamını, bir binanın iç düzeni hakkında ayrıntı vermeden basitçe bir binanın dış yapısına atıfta bulunan bir terim olan “Kabuk Bina” olarak da listeler. Bu ayrıntılar, bir yapının kullanım amacına göre değişebilir, örneğin bir ofis binası, bir üretim tesisine kıyasla farklı bir yerleşim planına sahip olacaktır.

Dosyalama, Texas yüzeyini SpaceX ile ilgili olarak ilk gördüğümüz zaman değil. Şirket tarafından geçen yıl yayınlanan bir iş listesi, SpaceX’in eyalette “milyonlarca” Starlink kullanıcı terminali ve WiFi yönlendiricileri gibi diğer tüketici aygıtlarını üretmeyi planladığını belirtti. Şu anda SpaceX, Starlink uydularını ve kullanıcı terminallerini Washington’daki tesislerinde üretiyor ve yönlendiriciler Tayvan’dan bir sözleşmeli üreticiden tedarik ediliyor.

Gelecekteki Starlink uyduları Starship tarafından fırlatılacağından, SpaceX nakliye ve nakliye maliyetlerini ve süresini azaltmak için uydu üretimini de Teksas’a kaydırabilir. İkinci nesil uydular, şu anda yörüngedeki uzay aracından daha büyük ve yeni binanın boyutu, sonunda bir üretim tesisi olabileceğini gösteriyor.

Diğer bir olasılık da SpaceX’in yine Kaliforniya’da bulunan ısı kalkanı üretim tesisini Teksas’a kaydırması. Sevgiyle “fırın” olarak adlandırılan bu küçük fabrika, SpaceX’in mürettebatı ve kargo Dagon uzay aracı için ısı kalkanı karolarının ve ayrıca Starship’in üst kademe uzay aracının üretiminden sorumludur. Tüm bu araçlar, onları yüksek sıcaklıklarla temas ettiren ve hasar görmemesi için termal koruma gerektiren Dünya atmosferine yeniden girmek üzere tasarlanmıştır.

Son olarak, Texas, SpaceX’in bir sonraki genel merkezinin bulunduğu yer olabilir, çünkü başkanı Bay Elon Musk ve başkan ve operasyon direktörü Bayan Gwynne Shotwell, yalnız yıldız durumuna taşındı. Musk, Teksas’tan düzinelerce Starship fırlatmayı planlıyor ve şirketinin genel merkezinin fırlatma alanına yakın olması, potansiyel bir hareket için motive edici bir argüman olarak hizmet edecek. Ayrıca daha önce Raptor 2 motor üretiminin bir kısmını McGregor’a kaydırmanın ayrıntılarını paylaşmıştı.genel-17