Cruise, Yazılımla İlgili Kaza Sonrası 80 Aracı Geri Çağırdı başlıklı makalenin resmi

General Motors’un otonom araçlara yönelik büyük bahsi, çoğu insan sürücü gibi, sola dönüşlerini iyileştirebilir.

bu GM destekli Cruise otonom araç başlangıcı, araçlarından birinin karşıdan gelen bir aracın yolunu yanlış tahmin etmiş olabileceği bir Haziran kazasının ardından 80 aracını geri çağırmak ve yazılımını düzeltmek zorunda kaldı. kaza bildirildiğine göre iki kişiyi yaraladı.

Ulusal Yüksek Güvenlikli Trafik İdaresi’ne (NHTSA) göre geri çağırma raporu, “yansımalı planlayıcı” adı verilen bir güvenlik özelliği, aracın korumasız bir sola dönüş yaparken frene basmasına neden oldu. Bu durumda, Cruise AV’nin bildirildiğine göre, karşıdan sağa dönüş şeridinde saatte yaklaşık 20 mil hızla hareket eden bir aracın sağa döneceğini ve sola dönüş yaparken onunla çarpışacağını öngördü. Cruise arabası sadece karşıdan gelen aracın şeritten çıkması ve düz gitmesi için frene bastı ve sonunda Cruise AV’nin arkasına çarptı. Rapora göre, Cruise aracı “iki farklı risk senaryosu arasında karar vermek ve o sırada ciddi bir çarpışma için en az potansiyele sahip olanı seçmek zorunda kaldı.”

Bu karar mükemmel değildi. Geri çağırma, Crusie’nin araçlarının, diğer sürücünün yol değişikliğini doğru bir şekilde tahmin etmeden dönüşü gerçekleştirmiş olabileceğini ve bunun da nihayetinde “kaza riskini artırabileceğini” belirtiyor. Kazadan sonra açılan bir polis raporu, bu durumda en kusurlu kişinin insan olduğunu belirlemesine rağmen, Cruise yine de filosunda korumasız sola dönüşleri kısıtlamak için harekete geçti ve düzeltici bir yazılım güncellemesi uygulamaya çalıştı. Cruise, yazılım güncellemesinin ardından yavaş yavaş korumasız sola dönüşleri filosuna yeniden sunmaya başladığını söylüyor.

Rapor, fren sorununu “nadir” olarak nitelendirdi ve sürücüsüz araçların 123.560 korumasız sola dönüşlerinde yalnızca bir sorun meydana geldiğini söyledi. otonom araç ölmez Bunun gibi aksiliklerin kuralı kanıtlayan istisnalar olduğunu ve daha fazla otonom aracın insan emsallerinden daha az kazaya yol açtığını söyleyebilirim.

Gizmodo’ya gönderilen bir e-postada Cruise, şeffaflık eylemiyle gönüllü olarak NHTSA’ya başvuruda bulunduğunu söyledi.

“Bu gönüllü başvuruyu kamuoyuna şeffaflık adına sunduk; bir Cruise sözcüsü, yazılımın önceki bir sürümüyle ilgilidir ve mevcut yol operasyonlarımızı etkilemez veya değiştirmez” dedi. “Rapor daha ziyade Cruise AV’nin karşıdan gelen bir araca yanlış şeritte hız yapmasına nasıl tepki verdiğini ve normal sürekli iyileştirme sürecimiz sayesinde Cruise AV’lerin bu tekil, istisnai olayı önlemek için nasıl daha iyi donanımlı olduğunu açıklıyor.”

Bir açıklamada Gizmodo’ya gönderilen NHTSA, geri çağırmayı kabul etti ve tüm sürücüsüz otomobil üreticilerinin kanunen gerekligüvenliği bildirmek için otomatik sürüşteki kusurlar sistemler.

“Araç ister bir insan sürücü tarafından ister otomatik bir sürüş sistemi tarafından çalıştırılsın, karayolu kullanıcılarını koruma ihtiyacı aynı kalır.” NHTSA Yöneticisi Dr. Steven Cliff bir e-postada şunları söyledi: “NHTSA, otomatikleştirilmiş araçlara bağlı kazaları araştırmaya devam ederken, araç üreticilerinin ve geliştiricilerinin yayaların, bisikletlilerin ve diğer savunmasız yol kullanıcılarının güvenliğine öncelik vermesini sağlayacaktır.

Cruise, bu sorunları nadir olarak sınıflandırmasına rağmen, anketler, otonom araçların karıştığı kazaların sürücüler üzerinde kalıcı bir izlenim bıraktığını gösteriyor. ABD’li yetişkinlerin sadece %21’i anketli Mart ayında Pew Araştırma Merkezi tarafından, sürücüsüz arabalarla yolu paylaşırken “son derece rahat” hissedeceklerini söyledi. Çok daha yüksek bir pay (%45), bu beklentiyle hiç rahat hissetmeyeceklerini söyledi. Daha da kötüsü, yetişkinlerin sadece %26’sı sürücüsüz arabaların genel olarak toplum için net bir iyilik olduğunu düşünüyor. Neredeyse yarısı (%44) kötü olduklarını düşünüyor.

Bu görüş farklılıkları toplumsal cinsiyet çizgileri boyunca da farklılık göstermektedir. Daha yeni bir Pew’de anket Erkeklerin %53’ü, yapabilseydi muhtemelen veya kesinlikle sürücüsüz bir binek araca bineceklerini söylerken, bu oran kadınların sadece %46’sı.

12:50 Güncellemesi: Eklenen ifade NHTSA’dan.genel-7