Nate Tepesi ilk gitti Adsız Alkolikler (AA)COVID-19 pandemisinin kalbinde, 12 adımlık bir programla insanların alkolizmden kurtulmalarına yardımcı olmaya adanmış uluslararası bir program. Yüzünü göstermedi veya hikayesini paylaşmadı, ancak savunmasızlığın varlığında son derece etkili olduğunu söylüyor.

Programa giren kişiler için önerilen sıklık düzeyinin ardından Tepper, 30 günde 30 toplantıya gitti. Şimdi, iki yıl sonra, ihtiyacı olan diğer insanlara ulaşma umuduyla programın en sevdiği bölümlerini ölçeklendirmek için bir şirket kuruyor.

Sonuç, ister öğretmen ister bekar ebeveyn olsun, benzer kimliklere sahip insanları deneyimlerini özgürce paylaşmak için anonim bir alan yaratmak için birbirine bağlayan bir sosyal ses platformu olan Humans Anonymous’tur. Diğer zihinsel sağlık odaklı girişimlerin aksine, yaşam koçları veya eğitimli profesyoneller aracılığıyla destek sağlamaya çalışmıyor – sadece alan sağlamaya çalışıyor. (Aksine AA, yandaşlarının takip etmesi için bir çerçeve sağlayan bir ayin zenginliğine sahiptir.)

Humans Anonymous, bir yıldan uzun bir süre gizli kaldıktan sonra geçen ay halka açıldıktan sonra, Ten VC ve Authentic Ventures’ın katılımıyla Glass Ventures ve Backend Capital tarafından yönetilen 1,7 milyon dolarlık tohum öncesi tur şeklinde yeni finansman duyurdu.

Bir Anonim İnsanlar odasına girdikten sonra, kullanıcılar her seferinde bir kişi olmak üzere üç dakikalık parçalar halinde paylaşmaya davet edilir. Tepper, başkalarının sesini açma, araya girme ve hatta bir sohbeti “devralma” yeteneğinin olmadığını söyledi. Bu oldukça hızlı bir şekilde spirallenebilse de – diyelim ki bir kişi az önce konuşan birini hedeflemek için filtrelenmemiş bir fırsat elde ediyor – kanalda her zaman insanları engelleme veya yasaklama yetkisine sahip bir moderatör vardır. Anonim İnsanlar, konuşma kurulumunun ve akışının kontrolünü elinde tutmak için kullanıcıların kendi odalarını oluşturmalarına izin vermez.

Anonim İnsanlar, daha sokratik veya seminer benzeri hissettiren ve konuşmacıların kendi boş zamanlarında sessize almalarına veya açmalarına izin veren, orada en iyi bilinen sesli sosyal platformlardan biri olan Clubhouse’dan farklı bir hava veriyor. Anonim İnsanlar, kişisel marka hakkında daha az ve daha çok anonim sohbetler hakkındadır.

Başlangıç, bir abonelik modeli aracılığıyla para kazanıyor ve kullanıcılardan ayda 5 dolar veya yıllık ücret karşılığında 50 dolar alıyor. Uygulamayı denemek isteyen kullanıcılar, ücretsiz bir saatlik deneme süresine sahip olabilir veya Tepper’ın programlamayı erişilebilir tutmak için her zaman ücretsiz olacağını söylediği genel odaya girebilir.

Uygulama, açık bir şekilde kuruculara odaklanarak halka açılıyor. Uygulama için beyin fırtınası yaparken Tepper, Y Combinator kurucularına e-posta gönderdi ve Anonim İnsanlar gibi bir şeye ihtiyaç duyulduğu konusunda olumlu geri bildirimler aldı.

“Her zaman böyle bir düşüncem vardı, herkes için öyle değil mi? Bu nedenle Anonim İnsanlar adı” dedi. “Kurucular ilk dalgada yer alıyor ve sonraki topluluklarımız hem hemşireler hem de öğretmenler. Ve bunların hepsi günlük işlerinde mücadele eden, mücadelelerini paylaşmak zorunda olmayan gruplardır. Ve bence yol boyunca öğrenilenlerden biri ve bunu isimsiz buldunuz ve insanların muhtemelen hemşireler, öğretmenler olarak tanımladıkları bir topluluğun parçası olmak istediklerini öğrendik. İşte bu yüzden pazardaki yolumuz mesleğe dayalı topluluklarla başlamak gibidir. Ve nihayetinde, bunun ötesine geçmek istiyoruz.”

Resim Kredisi: İnsanlar Anonim

Özünde, Anonim İnsanlar, sanal bir ortam aracılığıyla topluluk hizmeti sağlamayı amaçlayan bir platformdur. Bu, risk sermayesini artırma kararıyla, aykırı bir çıkış için üstel büyüme gerektiren bir varlık sınıfıyla ve kar amaçlı bir kuruluş oluşturma seçeneğiyle çatışabilecek bir görevdir. Tepper, kar amacı gütmeyen kuruluşların kar amacı gütmeyen kuruluşlardan daha etkili olduğuna her zaman inandığını söyleyerek seçimini savundu. “Bağış toplamak veya bağış toplamak yerine göreve odaklanmanıza izin veriyorlar” dedi.

Başlangıç, henüz inşaatın en erken aşamalarında olduğundan, yanıtlanması gereken birçok soru var. Örneğin, anonimlik büyük bir vaattir ve güvenlik dünyasında yerine getirilmesi en zor olanlardan biridir. Ya üzerinde birinin sesini tanırsanız? Bir kullanıcının başka bir kullanıcının en derin hikayelerini kaydetmesini engelleyen herhangi bir korkuluk var mı?

Diğer zorluk yasal cephede oturuyor. Anonim İnsanlar, Adsız Alkolikler ile bağlantılı olmasa da, AA, rekabetçi ürünün ne kadar ilham aldığı konusunda rahatsız olabilir. Anonymous Humans için bir ticari markası olduğunu söyleyen Tepper, AA’nın çerçevesinden ilham aldığını vurguladı. İlkinden iki yıl sonra hâlâ neredeyse her gün bir toplantıya gidiyor.

“Markalaşma açısından, AA’nın bize ulaşma ve potansiyel olarak bize bir şeyler söyleme potansiyeli var” dedi. “İdeal olarak, aynı takımda olabiliriz.”

genel-24