Bir VC firmasında ortak olan bir arkadaşımdan bir metin aldığımda telefonum titredi. Bu, az önce gelen bir Venmo bildiriminin ekran görüntüsü. “Şirketime neden yatırım yapmanız gerektiğine dair 2 sentim”, aldığı mesajı 0,02 dolarlık bir transferle birlikte okuyor. Neyin peşinde olduklarını anlamak için transferi gönderen kurucuya izini sürdüm ve e-posta gönderdim.

CEO ve kurucu ortağı Chip Herndon, “Geçtiğimiz iki buçuk hafta içinde Venmo aracılığıyla yüzün üzerinde VC’ye, meleklere, ünlülere, sporculara ve etkileyicilere ulaştım” diyor. sohbet kutusu, TechCrunch ile bir röportajda. Alışılmışın dışında pazarlama kampanyasının çok başarılı olduğunu iddia ediyor. “Birden fazla yanıt aldım, ikisi olağanüstü derecede yüksek kalitede. İlki ortaktı [a venture firm]diğeri ise melek yatırımcıydı.”

Herndon, bunların bir yatırımla sonuçlanabilecek bir dizi toplantının başlangıcı olduğunu iddia ediyor.

Chatterbox, kendisini Z kuşağı için bir Nextdoor olarak tanımlayan bir platformdur. Yerel topluluklarındaki gençleri, anladıkları bir ortam olan grup sohbetleri aracılığıyla birbirine bağlar.

Chatterbox web sitesinden bir ekran görüntüsü. Resim Kredisi: sohbet kutusu.

“Erken aşamada üniversite kampüslerini hedefliyoruz. Üç temel özelliğimiz var: kullanıcı tarafından oluşturulan sohbetler, acil durum sohbetleri ve kalıcı sohbetler. Örneğin, bu Ekim ayında USAC Başkanı ile ortaklaşa UCLA’da lansman yapacağız” diyor Herndon. “MVP’nin bir parçası olarak her yurt binası, kütüphane ve diğer yüksek kullanıcı yoğunluklu yerler için kalıcı sohbetlerimiz olacak; ayrıca kullanıcıların karşılaştıkları ilginç olaylar için sohbetler oluşturmasına izin vereceğiz ve son olarak acil durumlar için otomatik olarak sohbetler oluşturacağız.”

Kurucu, Venmo-yakıtlı sosyal yardım kampanyasının, yoğun bir rekabet ortamında fark edilme arzusundan kaynaklandığını söylüyor.

“Sarhoş olmak zorunda kaldım. Önümde sadece bir kalem ve bir kağıt parçasıyla dört saat ayırdım, bir stratejim olana kadar kendime beyin fırtınası yapmaktan başka bir şey yapmama izin vermedim” diyor Herndon. “O zamanlar, birisiyle iletişim kurmak için geleneksel olmayan birçok yol düşündüm, ama sonunda Venmo’nun en iyisi olacağına karar verdim.”

Venmo platformunun arama ve profil resimleri özelliklerinden yararlanarak aradığı yatırımcıları bulmak için yola çıktı ve bunun “araya girmeden dikkatlerini çekmesini” sağladığını iddia ediyor.

Tüm yatırımcılar bu noktada hemfikir değil. Venmo transferlerinden birini alan bir yatırımcı, “Biraz ürkütücü geliyor” dedi.

Gerçi bu herkes için geçerli olmayabilir.

Bu hikaye için konuştuğum başka bir girişim fonundan bir çalışan, “Öne çıkmak için elinizden geleni yapmalısınız” dedi ve bir an için yaratıcılıktan etkilenmiş gibi göründü. “Yeni başlayanlar için bir dizi rastgele adımla bir ton 0,02 dolarlık bağış almayı çok ister miydim? Hayır, ama ilk bir iki tanesi dikkatimi çekecek kadar göze çarpabilir.”

Sanırım yeni bir şey denediğiniz için teşekkür ederim, ancak hilelerin çoğu zaman geri teptiğini unutmayın.

Peki, yatırımcılara ulaşmanın bir sonraki büyük yolu bu mu? Şahsen, oldukça spam içerikli olduğunu düşünüyorum. Şöyle söyleyelim: Venmo aracılığıyla bana bir hikaye anlatmaya çalışan ilk PR kişisi banlanıp kara listeye alınacak; e-posta adresimi bulmak kolay, ve bence, kendinizi listenin başına almak için mevcut kanalları dolaşmaya çalışmak gerçekten çok zor geliyor. Ama sonra, bu şeyler hakkında biraz OldManYellsAtCloud.gif’im; kilometreniz değişebilir. Sadece yaptığınız ilk izlenimin farkında olun; düşündüğünüz kadar olumlu olmayabilir.genel-24