Bir iPhone’unuz varsa, sizi Apple Haritalar’daki Brooklyn Köprüsü’nü incelemeye davet ediyorum. 3D görünümde, Manhattan’ın kenarındaki otoyolun üzerinde gezinen ve Brooklyn’in ucundaki aynı adı taşıyan parkın üzerinde yükselen East River boyunca nasıl uzandığını görebilirsiniz. Apple’ın Flyover turunu çevirin ve kamera parlak, güneşli bir günde uydu görüntüsünde köprünün etrafında yavaşça gezinerek çevredeki pavyona, Liberty Adası’ndaki ağaçlara ve Doğu Nehri’ne göz atmanıza izin verecektir.

Elbette, köprü birkaç açıdan biraz bloklu görünebilir, ancak kesinlikle Brooklyn Köprüsü – Apple Haritalar’ın ilk başlatıldığı ve köprünün zemine eriyip gittiği zamandan çok farklı.

İşte Apple Maps’in Brooklyn Köprüsü’nün ilk versiyonu.
Fotoğraf: The Verge

Brooklyn Köprüsü ve bazı New York City, Apple Maps tarafından işlendiği şekliyle.

İşte şimdi göründüğü gibi: gerçek bir köprü.
Ekran görüntüsü Jay Peters / The Verge

Sıvılaştırılmış Brooklyn Köprüsü, bu ay 10. yıl dönümünü kutlayacak olan Apple Maps ürününün lansmanından bu yana – hafifçe söylemek gerekirse – birçok düzensizlikten sadece biriydi. Uygulama, son hafızada herhangi bir Apple ürününün en zorlu başlangıçlarından birine sahipti, ancak şirket, onu harika bir harita uygulaması ve Google Haritalar’a yetenekli bir rakip haline getirmek için yeterince yatırım yaptı. Değişiklikler, son on yılın en büyük ürün dönüşlerinden birini temsil ediyor.

Apple Haritalar, Apple ve Google arasındaki bir sürtüşmeden ortaya çıktı. Şimdi hatırlamak zor olabilir, ancak iki şirket iPhone’un ilk yıllarında oldukça samimiydi. iPhone ilk piyasaya çıktığında, o sırada Google’ın CEO’su Eric Schmidt, Apple’ın yönetim kurulundaGoogle Haritalar ve YouTube, her iPhone’a önceden yüklenmiş birkaç uygulamadan ikisiydi.

Ancak, Google hızla Android’de kendi iOS rakibini yaratmaya başladığında, Apple ve Google daha büyük rakipler haline geldi. Özellikle Haritalar, hassas bir noktaydı: Google, Haritalar’ın iOS sürümündeki kritik özellikleri geride bırakarak iPhone kullanıcılarını terk ediyor gibi görünüyordu. adım adım yol tarifi olmadan. Birdenbire Apple’ın Google’a olan bağımlılığını ortadan kaldırmak için iyi bir nedeni vardı ve kendi harita uygulamasını yapmak en büyük kırılmalarından biriydi.

19 Eylül 2012’de Apple, Google Haritalar uygulamasını kendi Apple Haritalar uygulamasıyla değiştirdi. Atlamadan hemen sonra, mutlak bir felaketti. Özgürlük Anıtı çoğunlukla sadece bir gölgeydi. İrlanda’da, Apple bir parkı havaalanı olarak yanlış etiketledi. birinin üzerinden yol geçti Golden Gate Köprüsü’nün asma kuleleri. Apple Haritalar, iOS 6’nın banner özelliklerinden biri olmasına rağmen, uygulama açıkça prime time için hazır değildi.

Apple, hemen ardından en göze çarpan hataları düzeltmek için yarıştı. Ancak durum, Apple Haritalar’ın piyasaya sürülmesinden sadece 11 gün sonra, CEO Tim Cook (o zamanlar sadece bir yıldan biraz fazla bir süredir görevde olan) CEO Tim Cook’un yarı pişmiş lansman için özür dileyen dikkate değer bir açık mektup yayınlayacak kadar kötüydü. .

Cook, “Apple’da müşterilerimize mümkün olan en iyi deneyimi sunan birinci sınıf ürünler yapmaya çalışıyoruz” dedi. “Geçen hafta yeni Haritalarımızın lansmanı ile bu taahhüdümüzü yerine getiremedik. Bunun müşterilerimizde yarattığı hayal kırıklığı için çok üzgünüz ve Haritalar’ı daha iyi hale getirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” Bir ay sonra, iOS yazılım şefi Scott Forstall, bu mektubu imzalamayı reddettiği için kovuldu. Apple’ın ayrıca Forstall’ın ayrılmasından kısa bir süre sonra haritalar ekibinde üst düzey bir yöneticiyi görevden aldığı bildirildi.

Apple, başlangıç ​​çizgisinden itibaren, Haritalar’ı daha iyi hale getirmek için uzun ve dolambaçlı bir yola girdi. Başlangıçta bozuk olan Brooklyn Köprüsü’nü onarmak ve Özgürlük Heykeli’ni kaybetmek gibi küçük şeyler vardı. Ancak, temel özellikler ve harita kalitesi söz konusu olduğunda uygulama hala çok gerideydi, bu nedenle Apple, büyük eksiklikleri gidermeye yardımcı olmak için şirketleri araştırmaya başladı. Biri, kitle kaynaklı bir konum verisi şirketiydi. Bir çift toplu taşıma uygulamaları sundu. Bir bir GPS başlangıcıydı.

Bu, Apple’ın temel özelliklerden uzaklaşmaya başlamasına yardımcı oldu. iOS 7, kullanıcılardan sık ziyaret ettikleri konumları paylaşarak hizmeti iyileştirmeye yardımcı olmalarını isteyen bir komut istemi ekledi. Apple Haritalar’ın ilk çıkışından üç yıl sonra, 2015’te iOS 9 ile nihayet toplu taşıma yol tarifleri eklendi. Uygulama, bir yıl sonra iOS 10’da navigasyonu çok daha iyi hale getiren büyük bir yeniden tasarıma kavuştu. Apple, iOS 11’de iç mekan navigasyonunu ekledi (O yıl uygulama simgesini şirketin uzay gemisi kampüsünü gösterecek şekilde değiştirdi.)

Ancak şirket ancak bu kadar ileri gidebilirdi. Apple Haritalar hâlâ Google’a yakın bile değildi ve bu kısmen, Haritalar’da gösterdiklerinin çoğu için üçüncü taraf verilerine güvendiği içindi. Bu nedenle, 2018’de iOS 12 ile başlayarak – Haritalar’ın ilk kullanıma sunulmasından altı yıl sonra – Apple, Haritalar’ı kendi verileriyle yeniden oluşturmaya başladı. İlgili derin bir yatırım Apple’ın kapsama alanını geliştirmek istediği her yerde haritalandırmaya. Şirket, lidar dizileri, kameralar ve bir gösterge panosuna bağlı bir iPad ile yüklü kendi haritalama araçlarını göndermeye başladı. Ayrıca dağıtır “yaya araştırmaları” veya yaya insanlar, veri toplamak için. Bazıları donanımlı sensörlü sırt çantaları ile.

Yeni haritaların kullanıma sunulması yavaştı – sadece Kaliforniya Körfez Bölgesi – ancak güncellenen haritalar çok daha iyi görünüyordu. Parkları ve ormanlık alanları daha iyi vurgulayan yeşil yamalarla doğayı çok daha görünür hale getirdiler ve farklı boyutlar ve ek etiketler sayesinde yollar arasında ayrım yapmayı kolaylaştırdılar. Birkaç örnek görebilirsiniz Justin O’Beirne’den bu blogdageliştirilmiş haritaların ilerlemesini kapsamlı bir şekilde izleyen.

Apple'ın eski harita tasarımını çok daha fazla ayrıntıya sahip yenisiyle karşılaştıran iki iPhone'da ekran görüntüleri.

Apple’ın eski haritaları (solda) ile yeni (sağda) karşılaştırması.
Resim: TechCrunch

Apple’a kadar sürdü Ocak 2020 ABD’yi yeni, yeniden tasarlanmış Haritalar ile tamamen kapsadığını söylemek için (tahmininden biraz sonra) 2019’un sonu). Ancak Apple, Haritalar’ın görünüşünü yenilemedi. Son sürümlerde, çok daha fazla işlevsellik eklemeye de başlandı. Apple, 2019’da iOS 13’te yerleri sokak düzeyinde görebilmeniz için Çevreye Bak adlı Google Sokak Görünümü benzeri bir modu tanıttı. Aynı sürümde aynı zamanda gerçek zamanlı toplu taşıma yol tarifleri ve ETA’nızı arkadaşlarınızla paylaşma yeteneği de ekledi.

Apple, iOS 14 ile birlikte, Google Haritalar’ın da çok uzun zamandır sahip olduğu bisiklet yol tarifini ve uzun süredir konuşulan Apple Car’ın gerçekleşmesi durumunda faydalı olabilecek EV yönlendirmesini tanıttı. iOS 15’te Apple, bir avuç şehre güzel 3D ayrıntılar, artırılmış gerçeklik yürüyüş yönleri (birkaç şehirde de) ve iyileştirilmiş yol tarifleri ekledi. Ve iOS 16 ile birlikte gelen büyük Haritalar özelliği, çok duraklı yönlendirmedir, böylece birden çok duraklı bir yolculuk için yol tarifleri öğrenebilirsiniz.

Tüm bunlar, Apple’ın özellikleri Apple Haritalar’a ne kadar hızlı tanıttığını hızla artırdığını söylemek içindir ve bence ürün bunun için çok daha iyi: benim için Portland, Oregon’da Apple Haritalar benim vazgeçilmez harita uygulamam oldu. birkaç yıl önce. Evet, deneyimin çok daha iyi olduğunu kabul ediyorum çünkü birincil tercih ettiğim cihazlar iPhone ve MacBook Air ama ihtiyacım olan şey için Apple Haritalar neredeyse her zaman beni doğru yöne yönlendiriyor.

Bir kişi, Apple Haritalar'da New York'ta bir yerin yol tarifini gösteren bir iPhone'u tutar.

Eski tarz harita ile olsa da, iPhone’da Apple Haritalar.
Fotoğraf Amelia Holowaty Krales / The Verge

Neredeyse dediğimi fark edeceksiniz. Apple birçok cephede Google Haritalar’ı yakalamış olsa da, çevrimdışı erişim için haritaları indirme özelliği hala eksik. Apple bunu ekleyene kadar, evden uzakta uzun yolculuklar için Google Haritalar’ı indirmeye devam edeceğim, böylece her ihtimale karşı nerede olacağımın bir haritasını kaydedebilirim.

Ayrıca büyük bir ABD metropol bölgesinde yaşarken Apple Haritalar’ı kullandığım için şanslıyım. Avrupa’daki meslektaşlarımdan biri, Apple’ın hala Amsterdam’da bisikletle yol tarifi vermediği için mutlu değil. dünyanın bisiklet başkenti. Apple’ın yeniden tasarlanan haritaları, ABD dışında yalnızca birkaç ülkede mevcut. Birleşik Krallık, Kanada, Avustralyave Yeni ZelandaApple ilk olarak 2018’de yeni haritalar hakkında konuşmaya başlasa da.

Hala büyümek için yeri olmasına rağmen (Apple, incelemeler için lütfen Yelp entegrasyonunu bırakın!), Haritalar’ın yayınlanmasından yaklaşık 10 yıl sonra, şirket onu tam bir şakadan birçok insan için oldukça kullanışlı hale getirdi. Haritalar’ın kullanıma sunulduğu gün durumun böyle olacağını söyleseydiniz, size inanacağımdan emin değilim. Ama işte buradayız ve Apple Haritalar XKCD geçenlerde yazdı, şimdi biraz iyi.genel-2