Bu yılki Cannes Film Festivali, gişe rekorları kıran sinema filminin geri dönüşüne damgasını vurdu.

Croisette prömiyerlerinin ardından, Top Gun: Maverick ve Elvis COVID sonrası gişenin yeniden canlanmasına yardımcı oldu. İlki, yurt içinde 700 milyon dolardan fazlası dahil olmak üzere dünya çapında 1.4 milyar dolar kazandı. Baz Luhrmann’ın Elvis hiçbir yerde bu seviyenin yakınında, ancak bugüne kadar 145 milyon dolarlık yurtiçi satış ve dünya çapında 270 milyon dolarlık brüt ile, patlamış mısır yiyen kalabalığın sinemalara, en azından bol miktarda wiz-bang ile büyük bütçeli stüdyo yayınları için aç olduğunu açıkça gösteriyor. göz kamaştırıcı.

Venedik, bağımsız endüstriye benzer bir itici güç verebilir mi? 31 Ağustos Çarşamba günü başlayacak ve 10 Eylül’e kadar sürecek olan Venedik Film Festivali, geleneksel olarak “özel” filmler ve sanat evi yemekleri için en güçlü çeyrek olan sonbahar film sezonunu başlatıyor. Venedik’in 2022 kadrosunda Darren Aronofsky’den bağımsız izleyicilere hitap edecek çok şey var Balina Brendan Fraser ve Johanna Hogg’un başrolünde oynadığı Tilda Swinton ile Ebedi Kızıher iki A24 sürümü de Neon’un Sackler ailesi belgeseline Güzellik ve Kan Dökülmesi Oscar ödüllü Laura Poitras ve Walter Hill’s Western’den Bir Dolar İçin Ölü Quiver Distribution’ın eyalette yayınladığı Christoph Waltz ve Willem Dafoe’yu içeriyor.

Sony Pictures Classics, Florian Zeller’in her iki filminin de prömiyerini yapmak için Venedik’i kullanıyor. Baba takip et Oğul ve Oliver Hermanus’un 1950’ler dönemi draması Yaşamak Bill Nighy ile; Fox’un Projektör sunumu Inisherin’in Ölüm Perileri itibaren Ebbing, Missouri Dışında Üç Billboard yönetmen Martin McDonagh; ve Todd Field’ı getiren Evrensel etiket Odak Özellikleri KATRAN Cate Blanchett ve Mark Strong ile Lido kırmızı halısında.

İtalya’nın önde gelen bağımsız distribütörlerinden biri olan Lucky Red’in CEO’su Andrea Occhipinti, “Venedik büyük sınav olacak, Venedik ve ardından Eylül ve Ekim aylarında gelecek” diyor. “Sanat evi izleyicilerinin tiyatrolara geri dönmeye hazır olup olmadıklarını veya hala korktuklarını veya tembelleştiklerini ve evde kanepede kalmayı tercih edip etmediklerini görmek büyük sınav olacak.”

Sanat evi hayranları daha yaşlı olma eğilimindedir ve başlangıçta, daha savunmasız yaşlı nüfusun, COVID pandemisi hala şiddetliyken sinemalara geri dönmek için daha az istekli olacağı yönünde spekülasyonlar vardı. Bunun bazı anekdotsal kanıtları var. Bu yılki gişe rekorları kıranların çoğu, Universal’ınki de dahil olmak üzere daha genç bir demografiyi hedef aldı. Minyonlar: Gru’nun Yükselişi (yurt içi 350 milyon dolar, dünya çapında 830 milyon dolar), Paramount’s Sonic Kirpi 2 (191 milyon$/402 milyon$) veya Disney ve Marvel unvanları Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü (Bugüne kadar dünya çapında 740 milyon dolar) ve Deliliğin Çoklu Evreninde Doktor Strange (955 milyon dolar).

Özel dramalar, dönem rom-com’ları ve yüksek konseptli, düşük bütçeli gerilim filmlerinin önemli sayıda izleyici çekmeyi başaramadığı indie devresinde farklı bir hikaye oldu. Diane Keaton vücut takas komedisi Mack ve RitaGravitas Ventures tarafından piyasaya sürülen , sadece 2 milyon dolar gelirken, Bleecker Street’in dönem rom-com’u Bay Malcolm’un Listesi 1,9 milyon dolar. Alex Garland’ın erkekler ve David Cronenberg’in Geleceğin Suçları, her iki Cannes unvanı da A24 ve Neon için sırasıyla 7,5 milyon dolar ve 2,4 milyon dolar kazandı. Hatta KuzeyliRobert Eggers’ın Alexander Skarsgård ve Nicole Kidman’ın başrollerini paylaştığı merakla beklenen Viking destanı, Universal’in özel kolu Focus Features ve onun güçlü tanıtım departmanının desteğine rağmen, mücadele etti ve yurtiçinde 34 milyon dolar ve dünya çapında 64 milyon dolara ulaştı.

“Yaşlılar için COVID riski daha yüksek ve henüz sinemalara tam olarak dönmediler. [so] Kei Ishikawa’nın yönettiği gerilim filmini gösteren Japon stüdyosu Shochiku’nun satış müdürü Meri Koyama, sanat evi/prestij filmleri hala acı çekiyor ve gişe muhtemelen yüzde 30 ila 40 oranında düştü” diyor. Bir adam Venedik’in Ufuklar kenar çubuğunda ve Yasujirô Ozu’nun 1948 başyapıtı A Hen in the Wind in the Venice Classics’in restore edilmiş bir versiyonu.

Koyama, Japonya’da şimdiye kadar yaşlı izleyicileri çeken tek sanat evi unvanının olduğunu söyledi. 75 Planı. Chie Hayakawa’nın bir Cannes başlığı olan distopik draması, Japon yaşlı vatandaşlarını gönüllü olarak ötenazi yapmaya teşvik eden kurgusal bir hükümet programını hayal ediyor. 75 Planı Japonya’da bugüne kadar 2 milyon doların biraz üzerinde hasılat elde etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, sinemalar yeniden açıldığından beri tek gerçek bağımsız hit A24’ler oldu. Her Şey Her Yerde Aynı AndaKuzey Amerika’da 70 milyon dolara yakın ve dünya çapında yaklaşık 100 milyon dolar hasılat elde etti. Ancak başarısının büyük bir kısmı, Michelle Yeoh’un başrolünü Marvel gişe rekorları kıran, özel efektler ve süper güçlerle dolu ve Dr. Garip evde hissedecekti.

Her Şey Her Yerde Aynı Anda hiç de bir sanat evi filmi gibi oynamadı,” diye belirtiyor A24 sürümüne aşina olan bir ABD dağıtım yöneticisi. “Çok daha genişti, daha genç izleyicileri ve aileleri çekiyordu.”

Ancak, yönetici notları, başarısı Top Gun: Maverick eski izleyicilerin sinemalara geri döndüğünü gösteriyor. “Sen ulaşamazsın [$700 million domestic] eski demografi olmadan” diyor. “Şu anda sanat evi pazarının ne kadar sağlıklı olduğunu söylemek zor çünkü sinemalar yeniden açıldığından beri, elimizdeki bu gerçek prestij, sanat evi unvanlarının çoğuna sahip olmadık.”

Bu da Venedik’i bağımsız iş dünyasının öncüsü olarak daha da önemli kılıyor. Cannes, büyük festivallerin hala destek amaçlı başlıklar için bir fırlatma rampası sağlayabileceğini kanıtladı. Venedik’te (ve 8 Eylül’de başlayacak olan Toronto Uluslararası Film Festivali’nde), A listesindeki festivallerin aynı şeyi sanat evi filmleri için yapmaya devam edip edemeyeceğini göreceğiz.

Japon dağıtım devi Gaga’nın satın almalar genel müdürü Chizu Ogiya, “Prestijli festivallerde sanat evi filmlerinin lansmanının hala önemli olduğunu düşünüyorum” diyor. “Gişe rekortmeni olmayan küçük ama harika filmlere ışık tutuyor ve [for the audience] kalite garantisi gibi çalışır.”

Bu rapora Tokyo’dan Patrick Brzeski katkıda bulunmuştur.sinema-2